+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Peygamberlerin nitelikleri ve anlamları Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Peygamberlerin nitelikleri ve anlamları

  Sual: Arkadaşlar bana peygamberlerin nitelikleri ve anlamları nelerdir kısaca bilgi verir misiniz ? 2. mumsema
  Administrator

  Cevap: Peygamberlerin nitelikleri ve anlamları


  Reklam  Cevap: Peygamberlerin özellikleri - Sıfatları ve anlamları:

  Peygamberler, insanlık ihtiyaçları bakımından diğer insanlar gibidirler. Doğarlar, yerler, içerler, hastalanırlar ve ölürler. Evlenirler ve çocukları vardır. Fakat peygamber olan kişi, yaratılışı, huyu, ilmi ve aklı, zamanında bulunan insanlardan üstün, kıymetli ve muhteremdir. Hiçbir kötü huyu, beğenilmeyecek hâli yoktur. Peygamber olduğu bildirilmeden önce ve bildirildikten sonra, küçük ve büyük hiçbir günah işlemez. Peygamber olduğu bildirildikten sonra, Peygamber olduğu yayılıncaya, anlaşılıncaya kadar körlük, sağırlık ve benzerleri, ayıp ve kusurları da olmaz. Her peygamberde yedi sıfat (özellik) bulunduğuna inanmak lâzımdır:


  1-Emânet (Güvenilir olmak): Peygamberler her bakımdan güvenilir kişilerdir. Aslâ emânete hıyânet yapmazlar. Herkesin güvenini kazanırlar. Peygamber olmadan önce de böyledirler. Nitekim Sevgili Peygamberimiz, kendisine peygamberlik bildirilmeden evvel de, “Muhammed’ül-emîn” adı ile tanınıyordu.

  2-Sıddk (Doğruluk): Peygamberler, sözlerinde, işlerinde ve her türlü davranışlarında doğru ve dürüst insanlardır. Onlar aslâ yalan söylemezler. Ne söylemişlerse hepsi doğrudur. Allahü teâlâdan kullarına ulaştırdıkları her emir ve yasak haktır, doğrudur.

  3-Tebliğ (Bildirmek,açıklamak): Peygamberlerin bildirdikleri emir ve yasakların, güzel ahlâk ile ilgili hükümlerin hepsi, Allahü teâlâdan gelen vahiyden ve kendilerine ulaşan haberlerden başkası değildir. İnsanlara bildirdiklerinde, açıkladıklarında hiçbir noksanlık ve fazlalık yoktur. Bir kimsenin hatırı için kendilerinden bir ilâve veya değişiklik yapmazlar.

  4-İsmet (Günah işlememek): Peygamberler, küçük ve büyük hiçbir günah işlemezler. Hiçbir kötü huyları yoktur. Beğenilmeyen, insanı küçük düşüren ve insanların nefret ettikleri şeylerden hiçbiri peygamberlerde bulunmaz. Peygamber olmadan önce ve peygamber olduktan sonra da günahsızdırlar.

  5-Fetânet: Peygamberler, çok akıllı ve çok anlayışlı kimselerdir. İnsanlar arasında aşağı olan kimselerden peygamber olmamıştır.

 3. Misafir
  Allah sizden razı olsun vallaha. Ders esnasında öğretmenin yazdıklarını deftere yazmayı unutmuşum sizin sayenizde ödevimi yapabilicem. çok thanks size

 4. Misafir
  Teşekkür ederim ben biliyorum ama burda çok güzel açıklamışsınız saolun var olun....

 5. Misafir
  Teşekkür ediyorum.Dersimi çok kolay bir şekilde yaptım.

 6. Misafir
  Birleştirildi

  Saolun yaa sizin sayenizde odevimi yaptim saolun

  bu siteye bayıldım sizin sayenizde ödevimi yaptım

  çok sağolun sınava çalıştım.

  sınava hazırım

  çok güzel brawo çok beğendim sağolun

 7. Misafir
  akıllı olmak.
  güvenilir olmak.
  günah işlememek.

 8. Misafir
  Vala çok yardımcı oldu
  Allah interneti bulandan razı olsun

 9. Misafir
  Allah razı olsun, ödevimi yapmama çok yardımcı oldunuz.Thank youuuuuu

 10. Misafir
  teşekkür ederim inşallah hoca beğenir.THANK YOUUUU

 11. Misafir
  Allah sizden razı olsun. Sayenizde ödevimi yaptım.Tşkkkk

 12. Misafir
  sınavıma çook yardımcı oldunuz allah size yardımcı olsun

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
peygamberlerin nitelikleri nelerdir,  peygamberlerin nitelikleri,  peygamberlerin nitelikleri ve açıklamaları,  peygamberlerin özellikleri,  peygamber nitelikleri,  peygamberlerin nitelikleri nelerdir kısaca,  peygamberlerin ortak nitelikleri