+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Aynı kişiyle 2.kez nikah kıyılması mümkün müdür Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Aynı kişiyle 2.kez nikah kıyılması mümkün müdür

  Sual: Ailelerimizden ayrı yurtdışında öğrencilik yapmakta olan nişanlı bir çiftiz.Ailelerimiz düğüne yakın nikah kıyılması taraftarı .. Biz hergün 10 saat vakit geçirip hala 6 ay beklememiz gerekliliğini anlamıyoruz.Rahatsızız ve hergün bu görüşmelerimiz iyi olmuyor diye dert yanıyoruz.

  Hanefi olarak soruyorum.

  Aileden habersiz nişanlılık döneminde kıyılacak bir nikah,daha sonra aile huzurdunda 2.kez nikah kıyılmasına manimidir.?

  Selam ile .. ? 2. imamhatipli42
  Moderatör

  Yanıt: Aynı kişiyle 2.kez nikah kıyılması mümkün müdür


  Reklam  Cevap: Olmaz kardeşim nikahın şartları yerine gelmemiş oluyor.

  Nikahın şartları 5 'tir
  1. Damat
  2. Gelin
  3. Veli
  4. iki adil şahit
  5. icap ve kabul
  Veli olması şarttır. bu şartlar yerine gelmediğinde nikah yerine gelmemiştir.

 3. Misafir
  Tekrar aileyle beraber kıyılamaz mı nikah ? Aileden habersiz kıyıldıysa

 4. arifselim
  Yönetici
  İlk gizli kıyılmışsa zaten bu nikah geçerli değildir. İkinci dediğiniz şekilde nikah kıyabilirsiniz ve zaten kıymak zorundasınız.

 5. Misafir
  merhaba,
  biz sevgilimle ailelerden gizli nikah kıymayı düşünüyoruz . zamanı geldiğinde de ailelerin öğrenmemesi açısından formalite bi nikah kıyabilir miyiz?

  teşekkürler

 6. arifselim
  Yönetici
  Merhaba. Gizli bir nikah kıymak caiz ve geçerli bir nikah değildir. Geçerli bir nikahtan sonra şöyle veya böyle kıyılmasının hiç bir değeri yoktur.

 7. Misafir
  Farklı şehirlerde yaşıyoruz. Bulundugum ilde aile huzurnda torenli bir nikah kiyip daha snra eşimin ilinde yine aile huzurunda 2.kez resmi nikah kıyabilirmiyiz

 8. Arkat
  Üye
  Resmi nikahı kıyan evlendirme dairesine iki defa resmi nikah yapıp yapmadıklarını sorarsın. Yapıyorlarsa sadece bir gösteri olur. Zararı da faydası da yok.

+ Yorum Gönder
aynı kişiyle ikinci kez imam nikahı,  iki kere dini nikah kıyılır mı,  imam nikahı ayni kisiyle ikinciye kiyilirmi