5 üzerinden 4.04 | Toplam : 26 kişi
 1. 1
  Misafir
     

  Kurana el basarak sigara içmeyeceğime dair başkası tarafından yemin ettirildim bu yemini nasıl bozabilirim ?

  kurana el basarak sigara içmiyecegime yemin ettrildim bu yemini nasıl bozarım bide yeminimi bozmadan nargile içsem günahmıdır sigaraya yemin ettim nargileye deyil içsem bişi olurmu

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Muhasibi Devamlı Üye

  Yanıt: Kurana el basarak sigara içmeyeceğime dair başkası tarafından yemin ettirildim bu yemini nasıl bozabilirim ?

  eğer başkası tarafıdan zorla yemin ettirildiysen bu yemin geçersizdir.ama yeminde sadece sigara adına yemin ettirildiysen nargilede içmende bir sakınca yoktur.ama ısrar sonucu yani kendi iradenle yemin ettiysen o zaman

  Yemin konusunda Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyuruluyor:
  "Allah kasıtsız olarak ağzınızdan çıkıveren yeminlerinizden dolayı sizi sorumlu tutmaz, fakat bilerek yaptığınız yeminlerinizden dolayı sizi sorumlu tutar. Bunun da keffareti, ailenize yedirdiğinizin (kalite bakımından) orta hallisinden on fakire yedirmek yahut onlar giydirmek yahut da bir köle azat etmektir. Bunları bulamayan üç gün oruç tutmalıdır. Yemin ettiğiniz takdirde yeminlerinizin keffareti işte budur. Yeminlerinizi koruyun. Allah size âyetlerini açıklıyor; umulur ki şükredersiniz." (Mâide: 5/89).


 3. 3
  Misafir

  Cevap: Kurana el basarak sigara içmeyeceğime dair başkası tarafından yemin ettirildim bu yemini nası

  Yemin Allah'ın isim ve sıfatları üzerine olur, bunun dışında bir şey üzerine yapılan yemin, dini bakımdan yükümlülük getiren yemin olmaz. Mesela "çocuğumun üzerine yemin ederim ki..." yahut "babamın başı için..." dense bunlar yemin sayılmaz. Allah'ın ve sıfatlarının üzerine yapılan yemin ise "Allah'ı şahit tutmak, O'na veya O'nun adına söz vermek, inanç ileri sürerek insanlara güven vermek" gibi mânalar içermektedir. Bunun kötüye kullanılması, istismar edilmesi, insanlara zarar vermesi ihtimali bulunduğu için maddi ve manevi yaptırımlar ön görülmüştür; yalan yere yeminin dünyada itibar kaybettirmesi, ahirette cezalık olması ile bozulan yeminin keffareti işte bu yaptırımların en önemlilerini teşkil etmektedir.
  Mümin olur olmaz yerde yemin etmemelidir. İstemeden, dalgınlık veya alışkanlık sonucu ağızdan çıkan yemin sonuç doğurmaz.

  Bilerek, düşünerek, belli bir söz, istek ve kararı pekiştirmek için yapılan yemin geçerlidir ve sorumluluk getirir. Yalan yere veya meşru olmayan bir konu için yemin etmek caiz değildir. Yalan yere yemin eden kimse günah işlemi olur ve tövbe etmesi gerekir.

  Yapılmaması gereken (yapılması haram veya mekruh olan) bir şeyi yapacağım (mesela vallahi seni döveceğim, çalacağım, zarar vereceğim) diye yemin eden kimsenin yeminini bozması, caiz olmayan şeyi "yemin ettim diye" yapmaya kalkışmaması, yeminini bozduğu için de keffaret vermesi gerekir. Yapılması gereken bir şeyi yapmamak üzere yemin eden kimsenin de yeminini bozup keffareti vermesi gerekir. Mesela bir kimse, ana babamı ziyaret etmeyeceğim, namaz kılmayacağım, çocuklarımın nafakasını vermeyeceğim diye yemin etse, "yemin ettim" diyerek bunları terkedemez, yeminini bozar, yapılması gerekeni yapar, keffaretini de öder.

  Âyette açıkça söylendiği üzere yeminin keffareti gücü müsait olanların şu üç şeyden birini (hangisini isterse onu) yapmasıdır: Ya on fakiri bir gün doyurmak, ya on fakiri giydirmek yahut bir köleyi hürriyetine kavuşturmak. Bunlardan birine gücü yetmiyorsa üç gün oruç tutmak.
  On fakiri doğrudan doyurmak geçerli olduğu gibi, bir günlük yemek bedelini para olarak ödemek de mümkündür. Yemeğin kalite ve miktarı, yemin eden kimsenin sosyal ve ekonomik durumuna uygun olacak ve devamlı yiyip içtiklerinin orta hallisinden hesap edecek veya yedirecektir.
  Âyette "on fakiri doyurmak" ifadesi geçtiği için fıkıhçılar "Ya on fakiri bir günde doyurmak veya bir fakiri on gün, iki fakiri beş gün... doyurmak; yani sonuç olarak on adet yoksulu doyurmak şarttır, başka türlü olmaz; mesela bir fakire on gün doyuracak bir yiyecek veya para vermekle keffaret yerine getirilmiş olmaz" demişlerdir. Bu, lafza bağlı amacı göz ardı eden bir yorumdur. Amaç göz önüne alınırsa "bir fakire on günlük yiyeceğin veya onun para olarak bedelinin verilmesiyle de keffaret ödenmiş olur" diyebilmek gerekir.

  Bir yoksula toplam otuz milyon lira vereceğinizi düşünelim. Her gün üç milyon lira vermek için ya sizin onu veya onun sizi bulması ve on kere yoksulluğunu hatırlatan, elini açtıran bir davranışın tekrarlanması gerekecektir. Mutlaka on yoksula verilmesini gerekli gören yorumun faydası, doyacak yoksul sayısının arttırmasıdır. Bir yoksula birden fazla günlük keffaret verilmesi ise onun ve ailesinin daha önemli bir ihtiyacını karşılar veya tek alış verişlerinin bitirilmesi imkan ve kolaylığını sağlar. Yükümlü kişi, duruma göre bu faydalardan birine öncelik vererek ödevini yerine getirmelidir.


 4. Reklam

 5. 4
  Misafir

  Cevap: Kurana el basarak sigara içmeyeceğime dair başkası tarafından yemin ettirildim bu yemini nası

  Zikkim iç zikkim önemli olan Kur ana el basmak mi yoksa eşinin guvenini sarsip senden sogumasimi? Hangisi hee Kurana zorla el bastirilan!!!i çin kalbin rahatmi mutlumusun? Yoksa "yalan" soylemekmi? Yaziklar olsun bn baskada hic bise demiyorum Allah suphesiz goruyo herseyi!!!!!!!!!!!!


 6. 5
  Misafir
  kuranı kerime el basmaden yemin ettim. arkadaş dediki eyer bu hatayı tekrar yaparsan kolunu kaybetmeye razımısın dedi bende evet dedim aynı şeyi tekrar yapmış olsam ne olur ?


 7. 6
  arifselim Yönetici
  Bu şekilde edilen bir yemin geçerli değildir. Şunu yaparsan başına şu iş gelsin gibi ifadelerle yemin edilmez.


 8. 7
  Misafir
  Sigara içtiğini babam öğrendi bna zorla kurana el bastırdı zorla icersem allah belami versin diye şöyle dedi zorla bastım ve söyledim bu yemn geçerli oluyormu ?? Ne ypmm lzm


 9. 8
  imam Özel Üye
  Alıntı
  zorla bastım ve söyledim bu yemn geçerli oluyormu ?
  zorla kurana el basma geçerli bir yemin değildir.
  Alıntı
  tekrardan kullanirsan ne olur ne yapmalıyım
  Alıntı
  aynı şeyi tekrar yapmış olsam ne olur ?
  ikiniz için yemein kefareti vermeniz gerekir.
  Fakir ve yetimlere 115 tl verin.


 10. 9
  Misafir
  Hocam ben sigara içersem 100 gün kafaret orucu tutayim dedim şimdi bozarsam 3 gün mu yoksa 100 gün mü kafaret orucu tutmam gerek
  ---
  Hocam selamın aleyküm ben sigara içersem 100 gün kafaret orucu tutayim diye yemin ettim bunun için 3 gün mü yoksa 100 gün mü kafaret tutmam gerekiyor


 11. 10
  Şema Moderatör
  100 gün oruç tutmayı adamışsın, sigara içersen hepsini tutmak zorundasın


 12. 11
  Misafir
  Merhaba ben içki içmiycem diye kurana el bastım ve sonra içtim NE YAPmalıyım


 13. 12
  arifselim Yönetici
  Merhaba. Zaten yapman gereken bir şeyi yapmışsın Allah kabul etsin ve Allah yardımcın olsun. Bu durumda yapman gereken şey Allah'a verdiğin sözde durmak olmalıdır. O zaman Allah sana yardım edecektir.


 14. 13
  Misafir
  ben cunupken kurana el bastım yeminim kabul olmuşmudur olmusa nası bozarım


 15. 14
  arifselim Yönetici
  Cünüpken kurana dokunmak haramdır. Ama ettiğin yemin cünüp olarak yapmış olsanda bu yemin geçerlidir. Eğer yeminini bozarsan sana yemin kefareti düşer.


+ Yorum Gönder
Git 12 Son