Abdestin bozulması ilgili kafam çok karıştı 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Abdestin bozulması ilgili kafam çok karıştı


  Kardeşlerim ben buraya daha önce beyaz akıntımla ilgili bir soru sormuştum soruda ben hanefiyim ve malikiyi taklit etsem orada akıntı abdesti bozmaz ve vakit çıksa da aynı abdestle diğer vakti kılabilirmişim şeklindeydi ben de böyle bir şey varsa yararlanmak hakkım diye düşündüm çünkü bazen dışarıda oluyorum tam abdestliyken ezan okunuyor tekrar abdest alma durumum olmuyor fakat AZİZ83 kardeşim beni şöyle uyardı  ''
  Mezhep taklidi ancak zaruri durumlarda yapılabilirÖyle nefse ağır geliyor diye keyfi yapılmaz!!! ''


  Söyler misiniz bana nefsimle mücadelede haddimi bildiren kardeşim ben buraya o soruyu nefsimi zorlayan beni namazdan kaçıran bir konuda yardım alıp namaz kılmak KUL OLMAK için sordum ben nefsini düşünen insan olsam namazla abdestle işim olur muydu bu ithamlarınızı kınıyorum hakkımı da helal etmiyorum varsa çünkü çok moralim bozuldu . O cümlenin sonuna koyduğunuz ünlemler bana yeterince haddimi bildirdi sağolun zaten abdestte vesvese yaşıyorum tabi siz benim gibi her vakit ayrı abdest almak ZORUNDA olmadığınız için bilemezsiniz beni ne kadar zorladığını .. Diyeceksiniz ki ''ne var her vakit alırım'' buna hakkın olmakla ZORUNLU BULUNMAK arasında fark var namazlarımdan uzaklaştım birbirine yakın vakitlerde tekrar abdest alacak gücüm olmuyor akıntım çok az ama sürekli yani normal kızsal kadınsal bir şey ama her saniye de gelmiyor bana yardım eder misiniz ? aziz83 kardeşime de şunu söylemek istiyorum ben insanca namaz kılmak kul olmak istiyorum ve bunu en kolay yapma seçeneğine sahibim kimse bir diğerini kolayı istiyor diye eleştirip kızamaz Allah benim için kolayı uygun görmüşse onu yaparım kalkıp beni üşengeç , keyif sahibi gibi değerlendirmeye hakkın yok çok kırıldım ve iyice moralim bozuldu insanı soğutmak yermek yerine çözümsel davranmak daha iyi değil midir ? beni anlayan abilerim ablalarım varsa yardım bekliyorum lütfen benim için hangisi kolaydır eğer böyle bir hakkım yoksa amenna tabii ki zorlansam da onu uygularım ama hakkım varsa buna kim engel olabilir ? bir şeyi zorlanıyorum diye yapmamak istemiyorum ben kendimi tanıyorum çünkü insanım zorlanıyorum .. Mezhepler konusunda da kafam karışık biri öyle diyor diğeri farklı .. Ya bir de yalvarıyorum link atmayın anlayamıyorum imamhatip okumadım anlayacağım dilden yardımcı olun şuan kendimi çok kötü hissediyorum sanki çıkarcıymışım gibi ama ben namaz kılmak ve hiç bırakmamak istiyorum hem rahat olmak istiyorum hem de kul ne var bunda ? taklit edeceğim bir mezhep varsa neden etmeyeyim bugüne kadar hep malikiyi taklit ettim öyle kıldım ve gerçekten bu şekilde hep vaktinde kılıyorum yine etsem olur mu ?


  not: lütfen sert konuşacaksanız cevap atmayın azar işitmek için sormuyorum ciddi bir şekilde bilgi almak istiyorum ben..

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Galus Özel Üye
  Galus
  Özel Üye
  Galus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 06.Şubat.2007
  Üye No: 13
  Mesaj Sayısı: 3,683
  Tecrübe Puanı: 39
  Yer: Türkiye

  Yanıt: Abdestin bozulması ilgili kafam çok karıştı


  ALLAH yardımcın olsun kardeşim öncelikle bir mezhebi taklit edeceksen bunun ayrı bir niyeti olmaz.dilediğin zaman ve dilediğin yerde diğer mezhepleri taklit ede bilirsiniz bunda hiç bir sakınca yoktur selam ve dua ile.


+ Yorum Gönder