+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Allaha nasıl teşekkür ederiz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Allaha nasıl teşekkür ederiz?


 2. Dolunay
  dolunay

  Cevap: Allaha nasıl teşekkür ederiz?


  Reklam  Cevap: “Elhamdü lillah” diyerek Allah’a teşekkür edebiliriz. Bu cümle “Allah her yönüyle övülmeye değer mükemmel bir varlıktır” demektir. Kendi dilimizle “Allah’a şükür” diyerek de teşekkür edebiliriz.

  Allah’ın emrettiği ibadetleri yerine getirmek de aynı şekilde, O’na teşekkür etmenin bir başka yoludur. Örneğin namaz kıldığımızda, oruç tuttuğumuzda Allah’a şükretmiş oluruz.

  Sahip olduğumuz bazı para veya değerli malları, Allah rızası için ihtiyaç sahiplerine bağışlamak da Allah’a şükretmektir. Örneğin bir yoksulun karnını doyurduğumuzda Allah’a teşekkür etmiş oluruz.

 3. Hoca
  erimeye devam...
  Allaha nasıl teşekkür ederiz?

  Şükrün Yerine Getirilmesi

  Kur’an’dan anladığımıza göre mü’minler Allah’a üç şekilde şükredebilirler:

  a- Dil ile şükür: Nimet sahibini anmak, O’nu övmek, O’nun nimet sahibi olduğuna İman etmekle ve bunu Tevhid kelimesiyle ilan etmekle olur. Bu basit bir teşekkür ifâdesi değil, dil ile ‘şehâdeti’ getirmek, dil ile doğru sözlü olmak, dil ile Kur’an’ı tasdik etmek, dil ile İslâm’ı anlatmak ve dil ile Allah’ı çokca zikretmek ve buna benzer dil ile ilgili kulluk görevlerini yapmakla yerine getirilir.

  b- Kalp ile şükür: İmanı kalbe yerleştirdikten sonra nimet sahibinin Allah olduğunu kalp ile tasdik etmek, vahy ile gelen şeyleri kabul etmek, yüreğe Allah’tan başka kimsenin gerçek anlamda korkusunu ve sevgisini koymamaktır.

  c- Fiil (aksiyon-eylem) ile şükür; Bedenin organlarıyla nimet verene itaat etmek ve O’nun yüce emirlerini yerine getirmektir. Kısaca İslâm’ı her bakımdan yaşamaya çalışmaktır. Çünkü nimet vereni bilip O’nu övmek, bir anlamda O’ndan gelen her şeyi kabul etmektir.

  Şüphesiz yalnızca dil ile ‘Allahım sana şükürler olsun’ demek şükür için yeterli olmaz. Fiil ile şükür, Allah’a hakkıyla kullukla beraber aynı zamanda Allah’ın verdiği nimetlerden Allah’ın diğer kullarını da faydalandırmaktır. Hayat bir nimettir. Hayatın devamını sağlayan her şey birer nimettir. Allah’ın zâtını idrâk etmek bir nimettir. İman ise bir insan için en büyük nimettir. Allah’ın bir kuluna İman nasip etmesi, ona olan nimetini tamamlaması demektir. Şükrün başı Allah’ı bilmektir. Allah’ı Rab olarak bilen, O’nun nimet verdiğinin şuurunda olan bir kimse de O’nu sevmeye başlar. Allah’ı seven O’na ibâdet eder, O’na hiç bir şeyi şirk koşmayarak O’nun nimet verici olduğunu itiraf eder. Kul bu şuurla eşi ve benzeri olmayan bir Rabbin önünde kulluk yaptığının, bir büyük lezzetle ülfet ettiğinin farkında olur. Bu nedenle Tevhid, yani Allah’ı hakkıyle birlemek şükrün zirvesidir.

 4. Misafir
  Allah'a binlerce şükürler olsun

 5. jerusselam
  Devamlı Üye
  şükürler olsun ALLAHA "a müslüman olarak geldiğimiz için dünyaya müslüman olarakta ölmeyi nasip etsin..

 6. Misafir
  Allaha şükrümüzü Ona hakkıyla kul olarak teşekkür ederiz.

 7. Misafir
  Teşekkür ederim Allahım her şey için bana verdiğin bu güzellikler için.
  Günahıma bakıp korkuyorum rahmetine bakıyorum korkum gidiyor.
  Çünkü rahmetinin günahımdan çok Çok olduğunu biliyorum.
  Bize rahmet ALLAHIM sen ne kadarda güzelsin ya Rabbim.

 8. Misafir
  varolan herşeyin sahibi ve yaratıcısı olan ALLAH 'a ALLAH'ın büyüklüğü ,yüceliği ,mertliği ,sabrı ,rahmeti ,merhameti ,bereketi ve tüm diğer yüce özelikleri kadar.ALLAH c.c şükürler olsun...

 9. Misafir
  allah bizi yarattığı için şükürler olsun

 10. Misafir
  Sukurler olsun musluman bir ulkedeyiz.musluman cumhur baskaniimiz ve basbakanimiz var

 11. melle
  Devamlı Üye
  Allaha teşekkürümüzü nasıl ifade ederiz

  Alalha yapılacak en güzel teşekkür emir ve yasaklarına uymaktır.

 12. Misafir
  Allahim sana bin kere sukretsekta yarabim azdir sen okadar buksunku her dayim her zaman yanimizdasin bizi aylemizi cocuk cocumizu koruyorsun malimizi mulkumuzu sen koruyorsun onca gunahlarimiz varken sen afediyor sun bizi allahim sana sinalim sen den baska kimseye el acmayalim sen den baska kimseden yardim istemeyelelim yarabim amin sukirler olsun

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
allaha nasıl teşekkür ederiz,  allaha teşekkürümüzü nasıl ifade ederiz,  allaha nasıl teşekkür edilir,  allaha tesekkur etmek,  allaha nasıl şükrederiz,  allaha nasil tesekkur ederiz,  allaha nasil teşekkür ederiz