+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Şunu yapmayacağıma yemin ederim demek yemin olur mu ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

 2. arifselim
  Yönetici

  Cevap: Şunu yapmayacağıma yemin ederim demek yemin olur mu ?


  Reklam  Cevap: Yemin ederim demek, yemin yerine geçer. Şunu yapacağıma veya şunu yapmayacağıma yemin ediyorum demek yemin sayılır. Yemin etmek sorumluluktur. Gereksiz yere ve dikkatsizce yemin etmemek ve ağız alışkanlığı haline getirmemek gerekir.

 3. Misafir
  Namazdan sonra dua ederken Allahım yemin ederimki 41 gün sigara içmiycem dedim 6 gün sonra dayanamadım içtim yemin etmişmiyim etmişsem kefalet borcumu nasılödiycem etmemişsem sigaranın harammı cazmi olduğunu açıklarmısınız caiz deyil de günahı ne öğrenmek istiyorum

 4. mum
  Administrator
  41 gün sigara içmiycem dedim 6 gün sonra dayanamadım içtim
  Fakrlere 115 tl para dağıtman gerekir. Bozduğun yeminin kefareti budur.

 5. Misafir
  önceden bir oyunu oynarken bu maçı yenilirsem bir daha oynamıyacağım demiştim ama yemin ettiğimden emin değilim. yani yemin etmiş olsam bile ( vallahi, billahi ) diyerek yemin ettiğimi hatırlamıyorum. belki direk yemin ediyorum diyerek oynamamışımdir hatirlamiyorum pek. durum yazdigim gibi. oyunu oynasam kefaret gerekir mi?

 6. mum
  Administrator
  durum yazdigim gibi. oyunu oynasam kefaret gerekir mi?
  Allah adı geçmişse yemin kefareti gerekir (115 tl)
  Allah adı geçmemişse, sözünü bozduğun için tevbe et ve bir sadaka ver.


 7. Misafir
  emin degilim diyorum iste? oynayayim. mi

 8. Misafir
  Bir Şeyin Üstüne Yemin Etmeden 2 Ay Kumar Oynamıcam Dedim Ama 10. Gün Oynadım Günahmıdır Nasıl Öderim Kefaletimi

 9. arifselim
  Yönetici
  Bu sözün yemin yerine geçmez yani yapmayacağım demekle yemin edilmiş olmaz ama zaten kumar oynaman haramdır ve büyük günahlardandır. Bundan tövbe etmen gerekir.

 10. Misafir
  mecbur kaldığımdan çoluk çocuğumun üstüne yemin ederim dedim nasıl bozabilirim

 11. Misafir
  internetten yazıştığım birine kendisine zarar verebileceği düşüncesiyle çünkü gecenin 3,5 ve hala yatmayacağım diyordu o an piskolojisi'nin bozulduğunu tahmin ettim sadece duymak istediklerini söyledikten sonra sadece internetten yazarak "hepsi seni kanırmak içindi yalan Allah belamı versin ki iki gözüm aksınki çocuğumu görmeyim ki hepsi yalan film" diye yalan yemin ettim nasıl bozabilirim.

 12. arifselim
  Yönetici
  Bütün bu sözler haramdır, bedduadır ve haddi aşmaktır. Bu tür sözler insanın sınırı aşarak söylediği çok çirkin sözlerdir. Yemin sayılmazlar ama bundan dolayı tövbe etmek gerekir.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... SonuncuSonuncu
yemin ederim demek yemin midir,  yemin ederim demek yemin sayılır mı,  yemin ederim demekle yemin olur mu,  yemin ederim demek yemin olur mu,  yemin ederim demek yemin mi,  yemin ederim demek,  yemin ederim ne demek