5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi
 1. 1
  Misafir
     

  Nikah yenilememiz gerekir mi

  ben size sürekli yazarak sizi sıkıyorum biliyorum çok sağolun yine cevaplamışsınız tövbe etsin demişsiniz yani günah olduğu için mi yoksa dinden çıktığı için mi dinden çıkmış mıdır nikah yenilememiz gerekir mi lütfen soru,,,isimli kullanıcı sorusuna tekrar cevap yazar mısınız Allah razı olsun

  İlgili Yazılar

 2. 2
  imamhatipli42 Özel Üye

  --->: nikah yenilememiz gerekir mi

  Eğer dindeki bir hükmü inkar ettiyse imanını tazelemesi gerekir. İmanını tazelemek zorunda kalan nikahını da yenilemesi gerekir. En güzeli size en yakın il ilçe müftülüğü varsa oraya eşinizle birlikte gidip durumu güzelce izah edin en iyi fetvayı onlar verecektir. Biz olayı tam kavrayamadık.  Nikah tazeleme olayı ve dindeki yeri. İnsan elfaz-ı küfür söyleyince imanı ve nikahı gidiyor mu?
  Nikah tazelemesi nasıl yapılır?

  Nikah tazelemek demek, yeniden nikah yapmak demektir. Bunu bir hocanın nezaretinde yapmak gerekmez. Nikah tazelemek için hanımdan vekalet aldıktan sonra, iki erkek şahit yanında, (Öteden beri, nikahlım olan hanımımı, onun tarafından vekaleten ve tarafımdan asaleten kendime nikah ettim) denirse nikah tazelenmiş olur.

  Boşamak ayrı, küfre düşmek ayrı. Bu talak sayılmıyor. Yani bağın biri kopmuyor. Bin kere küfre düşse bin kere nikah tazelemek gerekir, fakat bu talak sayılmaz.

  Küfre düşen karı-kocanın, tecdid-i imandan sonra, iki şahit yanında tecdid-i nikah yapmaları gerekir. Kolaylık olmak için, nikahı yenilemeye hanımdan vekalet almalı, iki erkek şahit yanında, (Öteden beri, nikahım altında bulunan hanımımı, onun tarafından vekil olarak ve tarafımdan asil olarak kendime nikah ettim) demelidir.
  Camilerde yapılan meşhur tecdid-i iman ve tecdid-i nikahı cemaat ile okumak bu hükme dayanmaktadır
  ama bir geçerlliği yoktur.


 3. 3
  melle Devamlı Üye

  Cevap: nikah yenilememiz gerekir mi

  Dinden çıkan mürted olan yeniden iman ettiği zaman taze nikah gerekir, nikahı yenileyin ama mehir yok


 4. Reklam

+ Yorum Gönder