+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kadın kocasını boşayamazmı, boş ol diyemezmi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kadın kocasını boşayamazmı, boş ol diyemezmi

  Sual: Neden sürekli erkeğin kadını boşaması üzerine tartışmalar/başlıklar/sorular var? Kadın erkeğini boşayamaz mı? Misal, kadın erkeğine "boşol" diyemez mi?

  Selametle... ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  --->: Kadın kocasını boşayamazmı, boş ol diyemezmi


  Reklam  Cevap: İslâm boşama hakkını erkeğe vermiştir. Zira boşama gibi yuvayı bir anda yıkma selâhiyeti çoğu zaman hissî hareket edebilen kadına verilemezdi. Şayet erkeğe ait bu hak aynı şekilde kadına da verilmiş olsaydı yuva yıkımı sık sık gerçekleşir her öfke ve hiddet zamanında boşama kelimesini kullanacak kadın yuvayı ayakta tutamaz yıkıverirdi.
  Kadının bu hissiliğindendir ki hissîliği fazla olan tarafa boşama hakkı ilk anda verilmemiştir.

  Bununla beraber kadın bu haktan büsbütün mahrum da bırakılmamıştır. Nikâh sırasında kadın isterse boşama hakkının kendisine de verilmesi şartıyla nikâha evet diyebilir. Bu hak ömür boyu olabileceği gibi belli bir müddet için de olabilir. Bu müddet zarfında erkeğinden emin olan kadın boşama hakkını gününden önce de terk edebilir.

  Ayrıca kocanın hanımına boşanma hakkı vermesi nikah akdi esnasında olduğu gibi evlilik devam ettiği daha sonraki bir zaman diliminde de olabilir. (bk. el-Bedai’ 3/91-96; ed’durru’l-muhtar 2/574-578; V. Zuyahlî el-Fıkhu’l-İslamî 7/423).

  Ahmet Şahin

 3. denizburak
  Üye
  Doğru.Kadın böyle bir hak verilmeyecek kadar aşağılık bir varlık değil mi???

 4. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Doğru.Kadın böyle bir hak verilmeyecek kadar aşağılık bir varlık değil mi???
  Sözlerine dikkat et kardeşim edepli ol nasıl konuşuyorsun sen öyle
  İslamiyet kadına hiç bir dinin vermediği kadar değer vermiştir.
  Talak konusunda bir kısıtlama varsa o da ancak yine kadının kendi hayrı ve yuvaların
  selameti içindir. Kadının yaradılış olarak daha hassas daha kırılgan kaprisli
  ve çabuk kızan ve kızıncada herşeyi bir anda bitiren yapısı olduğu içindir.
  Yazıyı iyi oku öyle cevap ver...
  sanırım idraklar biraz zorlanıyor çünkü tam iftar zamanı
  sen en iyisi iftardan sonra tekrar oku yazıyı...

 5. denizburak
  Üye
  İyi ki medeni kanun var,yoksa kadınlar ayvayı yemişti.koca istediğinde dayak atabilir,mirastan erkeğin yarısı kadar pay,boşanamama(!) hakkı...

 6. denizburak
  Üye
  Ayrıca dediğin özelliklere sahip bir sürü erkek de var(çabuk sinirlenen,vs...)

 7. YaZaROW
  Emekli
  Ama erkekler ağızlarını o şekilde kullanmıyorlar. Bir sohbette bir hoca hadis okuyordu ve şöyle dedi. Hz. Muhammed dedi ki :" Cehennemdekilerin çoğu kadındı. Çünkü kadınlar erkeklere göre daha çok beddua ederler. " Kadınların öyle bir huyları var bunu değiştiremeyiz. Mesela çocuğuna kızınca yok Allah canını alsın, Allah seni bildiği gibi yapsın vs. Bu lafları çok duymuşuzdur. Fakat erkekler en azından kadınlara göre daha az beddua ederler. Ama erkeklerde de olan laflar genelde küfürdür. Kızınca küfür ederler. Fakat beddua daha kötüdür. O yüzden kadınlar bir sinirlenip de boş ol derlerse ne olacak o nikah? Bu yüzden Rabbim öyle münasip görmüştür.

 8. Şems-i Tebriz
  Genç Sufi
  Muminde mumine de beddua etmez.Çevremden biliyorum mesela Hocam kendisi bayandır çocuğuna kızdığında ALLAH SENİ ALİM ETSİN der...Erkekte sinirlenir kadında.Ama erkekler daha fazla alttan alıyor bu bir gerçektir..

 9. Misafir
  doğrudur arkadaşım gerçekten erkekler daha fazla alttan alıyor zaten iki tarafta ateş olsa olmaz bir taraf ateşken bir tarafta su olmalıdır..

 10. Misafir
  İngilterenin dayatmasıyla kabul edilen medeni kanun denilen kanunlarda tecavüzcü ve sapıklar adeta ödüllendirildi kadının ırzına geçip çantasını çalan ırza geçmekten 1 ay para çalmaktan 3 ay hapis alıyor. Beğenmediğiniz Allah cc kanunlarında ise ırza geçen , can alan hemen kısas uygulanıyor şimdi okumayan, öğrenmeyen , cahil oğlu cahillere soruyorum ecnebi kanunlarına medeni demekle medeni mi oluyor?

 11. Misafir
  Hocam ben kocama öfkeyle 3 kez boş ol dedim kocam demedi kabul etmiyorum seni boşamam dedi ben bayanım ama haklıydım şimdi boşandıkmı bir araya geldik barıştık günaha girmek istemiyorum ne yapmak lazım

 12. emre
  Devamlı Üye
  Kocana binlerce defa boş ol desen bile bunun bir önemi değeri yok. Kadın kocasını dinen boşayamaz.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu