Borçlunun Zekat Vermesi Gerekir mi?

Borçlunun Zekat Vermesi Gerekir mi? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1

 2. 2
  Ehfiya عُضْو
  Ehfiya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ehfiya
  عُضْو

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 27.Ocak.2007
  Üye No: 8
  Mesaj Sayısı: 548
  Tecrübe Puanı: 27

  --->: Borçlunun Zekat Vermesi Gerekir mi?


  Borç miktarı altından düşürülür. Kalan altın miktarı nisaba ulaşıyorsa bunun zekatı verilir.
  Selametle...
 3. 3
  Desert Rose Kıdemli Üye
  Desert Rose - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Desert Rose
  Kıdemli Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 21.Ocak.2007
  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 13,837
  Tecrübe Puanı: 189
  Bulunduğu yer: the silent deserts in my soul

  --->: Borçlunun Zekat Vermesi Gerekir mi?


  Borçlu zekat verir mi?

  Bir kimsenin nisabdan fazla malı olduğu halde bir miktar da borcu bulunsa bakılır: Eğer bu mevcut malından borcu çıktıktan sonra nisabdan noksan olmamak üzere bir malı kalırsa yalnız bu malın zekatı gerekir. Fakat nisab mikdarından (iki yüz dirhem gümüş kıymetinden) az bir şey kalırsa bundan zekat gerekmez.

  Bir kimsenin yüz bin lira fazla parası olduğu halde geçmiş yıllardan üzerinde kalmış zekattan yüz bin lira borcu bulunsa kendisine bu yüz bin lira için zekat gerekmez; çünkü bunun karşılığı kadar borç vardır. Fakat zekattan kırk bin lira borcu olursa geri kalan altmış bin liranın zekatını vermek gerekir.

  Zekat'ın hakkı olmakla beraber verilmediği takdirde en büyük idareci tarafindan istenilip verilmesi gereken yerlere harcanabilir. Bu bakımdan da zekat insanlar tarafindan istenecek borçlardan sayılır.

  (İmam Şafiîye göre nisab miktarı artıcı (nami) bir mala sahib olan bunun karşılığında borcu olsa da yine zekatla yükümlü olur. Çünkü zekatın vacib olması nisab miktarı olan artıcı (nami) mal sebebiyledir. Bu borçlu ise buna sahiptir. Hür bir insanın borcu onun kişiliği üzerine yüklenir. Hemen onun elindeki mala yüklenmez. Bunun içindir ki bu malını istediği gibi kullanma hakkına sahiptir. Borç ile zekat ayrı ayrı haklardır. Birinin bulunması diğerinin gerekli olmasına engel değildir.)

  Bizce borçlu fakirdir. Nisab miktarı fazla malı yoksa kendisine zekat verilmesi bile caizdir. Zekat vermek ise zengin olana farzdır.

  İslami editör
 4. Reklam

+ Yorum Gönder