+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Şafi mezhebine göre hayız kanı müddeti Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Şafi mezhebine göre hayız kanı müddeti


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  --->: şafi mezhebine göre hayız kanı müddeti


  Reklam  Cevap: Adet olan kadın oruçlarını tutamaz, namazlarını kılamaz. Oruçlarını sonradan gününe gün kaza eder ama namazlarını kaza etmez.

  İki adet arasındaki temizliğin en az süresi 15 gündür. Bu nedenle iki adet arasındaki temizlik müddeti 15 günden az olamaz. Bu 15 gün içinde kan gelse bile özür sayılır ve hem oruçlarını tutması hem de namazlarını kılması gerekir.

  Hayız, muayyen vakitlerde kadının rahminden gelen tabiî bir kandır. Kadınlar en az dokuz yaşında bâliğa olup hayız olmaya ya'ni âdet görmeye başlarlar. Hayızdan kesilme yaşı da çoğunlukla 62 dir.
  Hayzın en az müddeti hiç kesilmemek üzere bir gün bir gecedir. En fazla müddeti arada kesilse dahi geceleri ile beraber on beş gündüz.

  Bir kadın on beş güne kadar aralıklı olarak kan görür de, görme müddetinin saatları toplamı 24 saatı bulursa o on beş gün hayız sayılır. Toplamı 24 saatten az olursa hayız değil fâsid bir kandır.

  Hayızdan sonraki temizlik müddeti en az on beş gündüz

  (1) Temizlik müddeti için üst sınır yoktur. Ne kadar fazla olursa olabilir. Fakat çoğunlukla görülen temizlik müddeti aydan 6 ile 7 gün çıktıktan sonra geriye kalan kısımdır.

  Kan on beş günden fazla devâm eder veya en az temizlik müddeti bitmeden evvel başlarsa bu kan istihâza yani özür kanıdır. Devam eden bir abdestsizlik demektir. Böyle bir kadın abdest alır, her türlü ibadetini yapar ve helallısına yaklaşabilir.

  (2) Namâz kılmak istediğinde tenâsül yerini yıkar, üzerine bir bez sarar, vakit girdikten sonra abdestini alır ve geciktirmeden namâzını kılar. Bu suretle her namâz için fazla kirlenmiş veya yerinden kaymış bezi değiştirir ve yine abdest alır

  Sorularla İslamiyet

 3. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  spiral taktırır da adet kanı artarsa hüküm nedir?
  — Deriz ki: kan devam ettikçe hayız kanıdır. Adet
  süresinde artma da olsa namazı bırakır. Böyle değilse hayız
  kanı sayılmaz. (el-Lecnetud Daime)
  —Ba zı şeyhler şöyle dedi: önceki âdetinden artırmaz.
  Önceki âdeti yedi gün olup üç gün artmışsa: yedi günü
  artırmaz. Zira bu fazlalık ancak kendisinin sebep olduğu başkaşeydendir. Bu yüzden namazı terk etmez. Bu ihtiyatlı olanıdır. (İbn Cibrin)


 4. Hoca
  erimeye devam...
  şafi mezhebine göre adet/hayız süresi

  Şafiide Hayzın Müddeti
  Hayz'ın en kısa, en uzun ve bir de normal müddeti vardır. Hayz'ın en kısa müddeti bir gün bir gecedir. En uzun müddeti onbeş gündür. Normal müddeti ise altı veya yedi gündür. Hayızdan temizliğin en az müddeti onbeş gündür. Temizlik süresi bazen senelerce sürer. Bunlar müşahede ve tecrübeyle bilinen şeylerdir. Bu tür durumların olduğu gö­rülmüştür. Kadın bir gün bir geceden az müddette kan görürse veya on beş gün onbeş geceden fazla kan görürse, bu kan hayız kanı değil, is-tihaze kanıdır. Hayız kanı, istihaze kanından rengi ve şiddetiyle ayırdedilir.


 5. Misafir
  Adetim bittikten bir hafta sonra leke gördüm tuttuğum bir hafta orucum sayılırmı öğrenmek istiyorum

 6. imam
  Üye
  Adetim bittikten bir hafta sonra leke gördüm
  Adetten sonra görülen lekeler istihadedir yani hastalık kanıdır, oruca ve namaza devam ediniz.

 7. Misafir
  Bugün adette 11. Günüm 10 günden sonra kaza orucu olur diye bugün tuttum.gördüğüm bu lekeler orucumu bozar mı,bi de kuranı kerim okuyabilirmiyim?

 8. Şema
  Moderatör
  gördüğüm bu lekeler orucumu bozar mı,bi de kuranı kerim okuyabilirmiyim?
  Şafii mezhebine göre hayız yani adetin süresi

  Hayz'ın en kısa, en uzun ve bir de normal müddeti vardır. Hayz'ın en kısa müddeti bir gün bir gecedir. En uzun müddeti onbeş gündür. Normal müddeti ise altı veya yedi gündür. Hayızdan temizliğin en az müddeti onbeş gündür. Temizlik süresi bazen senelerce sürer. Bunlar müşahede ve tecrübeyle bilinen şeylerdir. Bu tür durumların olduğu gö*rülmüştür. Kadın bir gün bir geceden az müddette kan görürse veya on beş gün onbeş geceden fazla kan görürse, bu kan hayız kanı değil, is-tihaze kanıdır. Hayız kanı, istihaze kanından rengi ve şiddetiyle ayırdedilir.

 9. Misafir
  tamizlendikten 2 gun sonra ramazan orucumu tuttum ramazanın 12 ci gunu tekrar adet oldum arad tuttugum oruc gecerlımıdır

 10. Şema
  Moderatör
  12 ci gunu tekrar adet oldum arad tuttugum oruc gecerlımıdır
  arada tutulan oruçlar geçerlidir.

 11. Misafir
  İyi günler ben normalde 7 gün adet olurdum fakat sipral takdirdiktan sonra bu süre 10 12 güne kadar uzuyor namaz oruç tutabilirmiyim

 12. Şema
  Moderatör
  süre 10 12 güne kadar uzuyor namaz oruç tutabilirmiyim
  Adet günleri uzamamış ve hastalık kanaması olabilir bir doğum uzmanına görünün.
  Kesin adet günleri ise oruç tutamazsınız. buna doktor hanımlar karar verecek

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... SonuncuSonuncu
şafilerde adet süresi,  şafi mezhebine göre adet süresi,  şafi mezhebine adet süresi,  şafii mezhebine göre adet süresi,  şafii mezhebinde hayız süresi,  safi mezhebinde ki kadinlarin adet gunleri kac gundur,  şafilerde 15 - gün geçmeden gelen kan özür mü