5 üzerinden 4.20 | Toplam : 44 kişi
 1. 1
  Misafir
     

  İslamda kadın kadına zinanın ve erkek erkeğe zinanın cezası nedir?

  İslam da kadın kadına zinanın ve erkek erkeğe zinanın cezası nedir ? Dinimizde eş cinselliğin cezası nedir açıklar mısınız

  İlgili Yazılar

 2. 2
  menzil_guller Ya Hayy

  --->: islam da kadın kadına zinanın ve erkek erkeğe zinanın cezası nedir?

  Erkek erkeğe cinsel ilişkide bulunmaya Livata denir.

  Islâm dininde zina, fahişelik gibi bir hayasızlık örneğini teşkil eden livâta da, kesinlikle yasaklanmıştır. Livâtaya, oğlancılık veya homoseksüellik de denir. Livâta, insan şahsiyetine ve haysiyetine hiç bir şekilde yaraşmayan ahlâkî suçlardan biridir.

  Hz. Lût (a.s), sapıklığın, ahlâksızlığın, edepsizliğin en adîsi olan livâtanın yaygın olduğu Sedum halkına peygamber olarak gönderilmiştir. Sedum halkı, daha önceki milletlerde görülmeyen bu ahlâksızlık suçunda çok ileri gitmişti. Iffet, namus ve hayânın unutulduğu bu toplumda Lût (a.s) gibiler, onların bu tür ahlâksızlıklarına engel olmak istemişler, ancak susturulmuş ve etkisiz hale getirilmişlerdi.

  Sedum halkının ahlâksızlık ve edepsizliğini ifade eden ayette şöyle buyurulur: "Lut`u da hatırla. Hani o, kavmine şöyle demişti: Âlemlerde hiç kimsenin sizden önce yapmadığı bir hayasızlığı mı yapıyorsunuz?" (el-Ankebût, 29/28). Ancak diğer ayetlerde, bunların yaptığı kötülüklerin cezasız kalmadığı vurgulanarak, gökten gelen acı bir azab ile yerle bir edildikleri belirtilmiştir.

  Livâtanın veya başka bir deyişle homoseksüelliğin Islâm hukukundaki cezası, bazı fakihlere göre zina cezasıdır. Öte yandan, hakimin, bu kötü durumdan insanları alıkoymak için toplumun yararına göre ceza verebileceği görüşünü savunanların yanında, livâta işini yapan ve yapılanın öldürülmesi gerektiği görüşünde olan Islâm fıkıhçıları da vardır.
  İbnu Abbâs (radıyallâhu anhümâ) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdu ki: "Kimin Lût kavminin sapık işini yaptığını görürseniz, fâili de mef'ûlü de öldürün." (Tirmizî, Hudud 24, (1456); Ebû Dâvud, Hudud 29, (4462, 4463) Tirmizî, Ebû Hüreyre'nin de böyle bir rivâyette bulunduğunu belirtir. Ebû Dâvud'da İbnu Abbâs (radıyallâhu anhümâ)'tan yapılan bir rivâyette: "Livata yaparken yakalanan bekâr (yani muhsan olmayan kişi) de recmedilir." denmiştir.

  Livata yapanlara tatbik edilecek hadd hususunda âlimler farklı görüşler ileri sürmüştür:

  Şâfiî'nin iki görüşünden daha zâhir olanına göre -ki Ebû Yusuf ve İmam Muhammed de bu görüştedir- failin haddi, zinâ haddidir. Yani muhsan ise recmedilir, muhsan değilse yüz sopa vurulur. Mef'ûle ise Şâfiî'ye göre, muhsan da olsa gayr-ı muhsan da olsa, kadın da olsa, erkek de olsa yüz sopa ve bir yıl sürgün cezası verilir.

  İmam Mâlik ve Ahmed İbnu Hanbel başta, diğer bir kısım âlimlere göre, livata yapanın cezası recmedilmektir, muhsan da olsa gayr-ı muhsan da olsa farketmez.

  İmam Şâfiî'nin ikinci bir görüşü, sadedinde olduğumuz hadisin zâhirine uygun olarak fâilin de mef'ûlün de öldürülmesidir.

  Öldürülüş tarzı hususunda: "O pis işi yaptıkları ev tepelerine yıkılır." diyenler olmuştur. "Uçurumdan atılarak öldürülür." diyenler de olmuştur.

  Ebû Hanife: "Bunlar azarlanır, levmedilir fakat hadd uygulanmaz." demiştir. (Prof. Dr. İbrahim Canan, Kütüb-i Sitte Şerhi, c. 6 sh. 253)

  Bu suçluları cezalandırmak, yetkili mercilerce yapılmalıdır.


  sorularla islamiyet.

  İslam Fıkhı Ansiklopedisi 3. 3
  mum Kişisel Rütbe

  erkek kadın ve erkek erkeğe zinanın günahı

  Zina Edenlerin ahretteki cezası

  Sonra baktım bir toplum var ki, önlerine bir sofra kurulmuş, üzerinde benim gördüğüm etlerin en güzellerinden kebaplar var, etraflarında da leşler var. Onlar, o güzel etleri bırakıp bu leşlerden yemeğe başladılar. “Bunlar kim? Ey Cebrail!” dedim. O: “Bunlar zina yapanlardır.” dedi. “Allah’ın helal kıldığını bırakırlar da haram kıldığını yerler.


 4. Reklam

 5. 4
  Misafir

  Yorum: İslamda kadın kadına zinanın ve erkek erkeğe zinanın cezası nedir?

  Bir insan bir bayanla ve bir erkek ile birlikte olursa yani zina ederse af olurmu dövbe etse kurtulabilir mi namaza başlasa namazı kabul olurmu allah onun tövbe sini kabul edermi


 6. 5
  arifselim Yönetici
  Gerçek bir tövbe eden, günahından pişman olan ve o günaha asla bir daha yaklaşmamaya söz veren kullarını Allah affeder. Namaz kılsa ve dua etse Allah onları kabul eder. Yeter ki kul samimi olsun.


 7. 6
  Misafir
  erkek erkeğe livataya kalkışmış ancak cinsel organın uç kısmı makata girmemiş bir erkek(bu erkek tövbe etmiş af dilemiş ve cinsel olarak erkeklere değil kadınlara ilgi duyuyor) hiç zina veya livataya karışmamış bir kadınla evlenebilir mi?


 8. 7
  arifselim Yönetici
  Bu erkek öyle bir kadınla evlenmesi caizdir. Allah tövbe eden kulunun günahlarını bağışlar. Önemli olan tövbesinde samimi olması ve o günaha tekrar dönmemesidir.


 9. 8
  Misafir
  Ben 11 12 yasında Lüt kavmıne uydum her gün pişmanlık çekiyorum ve bunu gerçekten kalpten hissediyorum ama bazen hiç allah tarafımdan kurtuluşum olmadığını düşünüyorum yaptığım kişiden hak istedim helal etti siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ne dersiniz?
  ----------------
  Bende kız kıza ilişkiye yani eşcinselliğe yöneldim.😞elimde olmayan bir nedenle aşık oldum ama bi kıza engel olamadım kendime birlikte olduk o ilk başlarda istemiyordu . günah diyordu ben ise ben seni seviyorum sana aşığım diyordum.yani anlayacağınız onuda günaha sürükledim.😥ama onu çok seviyorum ondan asla vazgeçmek istemiyorum islamda çok günah bişeymiş ama yemin ederim onu canımdan çok seviyorum onsuz hayat olmaz olsun diyorum . o beni istemediğini söyleyip duruyor ama ben onsuz yapamam diye o da buna boyun eğmek zorunda kalıyor. 1 kere tövbe ettim içten bi sekikde ama dayanamadım yine devam ettim😥😰şimdi napaçam ben ALLAHIM beni asla affetmiçek mi? Nolur bana yardım edin zaten kendimi kız olarak göremiyorum ben bi erkekmişim gibi hissediyorum.😥onu da yaktım kendimide bundan nasıl kurtulurum nolur yardım edin.😭


 10. 9
  arifselim Yönetici
  Eşcinsellik hem erkekler hemde kadınlar için haramdır. İradene sahip çık ve şeytanın tuzağına düşme. Seni bu harama ileten şeylerden ve ortamlardan uzak dur. Hem kendi günahını hemde başkasının günahını yükleme. Eğer Allah'a sığınır, samimi olur ve tövbe edersen Allah seni bağışlar. Günah ne olursa olsun pişman olup rabbine yönelen kimseyi Allah boş çevirmez.


 11. 10
  Misafir
  Selam ün aleykum hocam ben afganistan dan ..
  bende önce bu lanet pis gunah işi yapmıştım seneler sonra türkiye ye geldim sonra yaptıklarımdan çok pişman oldum 5 vakit namaza başlayıp tövbe ettim ama tövbe mi bozdum sözümde duramadim şimdi yine tevbe ettim çok pişmanım şimdi ise tövbem kabul olmaz diye çok çaresiz hiss ediyorum kendimi öldüresim geliyor allah tövbe mi kabul eder mi hocam yardıminiza muhtacım ne yapmam gerek 😭


 12. 11
  arifselim Yönetici
  Aleykum selam. Tövbeni bozmuş olsan bile bir daha tövbe et. Sakın ama sakın şeytanın seni ümitsizliğe düşürmesine kanma. Allah, pişman olup tövbe edeni affeder ve günahlarını örter. Sen yeter ki sözünde durmak için gayretli ol ve iradene sahip çık. Evli değilsen evlenmeye bak. Seni bu günahlara sürükleyen ne varsa terket. Gerekirse arkadaş ve çevreni değiştir.


 13. 12
  Misafir
  Selamin aleyküm hocam ben bikeresinde böle birseye bulasmistim tovbe ettim ama tovbemi bozdum ama cok pismanim bidaha tövbe ettim allah benim tovbemi kabul edermi hocam yardim edin cok pismanim
  Bidaha yapmayacagima ve 5 vakit namazima kilacagim diye yemin ettim kabul olrmu tovbem


 14. 13
  bendeseni Üye
  Merhaba

  İbnu Abbâs (radıyallâhu anhümâ) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdu ki: "Kimin Lût kavminin sapık işini yaptığını görürseniz, fâili de mef'ûlü de öldürün." (Tirmizî, Hudud 24, (1456)

  Peygamber efendimizin birini öldürme ile ilgili bir cümlesi olabilir mi?


 15. 14
  Hoca Moderatör
  Elbette... ama islamdaki hükmü nedir bilmek gerekir. livatada bulunan 3-4 ay hapsedilir hala tövbe etmezse islam devleti tarafından öldürülür.


+ Yorum Gönder
Git 12 Son