+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Bir anne istedi diye sırf evladına hakkını haram edebilir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Bir anne istedi diye sırf evladına hakkını haram edebilir mi?

  Sual: annem bizi beddua ile yetiştirdi hüzünlüydüm hep ağlamaklı evlat ayırımı hep yaptı hakkını helal etmeyeceyini her fırsatta söylüyor şimdi birde miras konusu var babamın vasiyetine göre paylaşılmasına karşı istediyi gibi olsun diyor ne yasalara ne şeriate uygun deyil istediyi kardeşler babamın vasiyetini istiyoruz diyene hakkını helal etmiyor melek deyılım hatalarım var her kul gibi ama anneme derdimi anlatamıyorum zaten bize inanmıyor sevmiyor ne yapabilirim bir anne istediye sırf evladına hakkını haram edebilirmi ? 2. rana
  Aciz Kul

  --->: bir anne istedi diye sırf evladına hakkını haram edebilir mi?


  Reklam  Cevap: Cocuklarla beddua ile yetistirmek dogru degildir.

  `Kendinize beddua etmeyin. Çocuklarınıza beddua etmeyin. Mallarınıza beddua etmeyin. Duaların kabul olduğu bir ana rastlarsınız da duanız kabul olur.` Müslim, Zühd, 18 (7437); Ebu Davud, Vitr, 27 (1532)

  `Üç dua vardır ki, kabul olacaklarında şüphe yoktur: Mazlumun duası, yolcunun duası ve babanın çocuğuna duası.` İbni Mace, Dua,11 (3862)


  Miras konusuna gelince her konuda oldugu gibi miras konusundada ölcümüz islamdir. Dinimiz Miras paylasim konusunu en güzel sekilde bizlere göstermistir. Bir mümin olarak da bu kurala uymak zorundayiz.


  Annenize iyi muamele edin onu koruyun kollayin, o sizlere babanizin emanetidir. O ne kadar kötü davranirsa davransin, dini konular haric ona itaat edin.


  Haksiz yere beddua etmis ise, ki Allah her seyin ic yüzünü bilmektedir,

  Elbette anne baba dahi olsa haksız olarak yapılan bedduadan dolayı evladı hesaba çekmeyecektir ve haklarını helal etmemelerinden dolayı evladı sorumlu tutmayacaktır. Yeterki evlat anne ve babasına karşı vazifeyi aksatmasın.

  Rasûlüllah Efendimiz: "Ben lânetçi olarak gönderilmedim." (Müslim, Birr 87) buyurur. Bir mü'mine lânet (Beddua) etmenin, onu öldürmek gibi olduğunu bildirir. (Buhârî, edep 44) Yapılan bir lânetin (bedduanın) yerine vardığında haksız yere yapıldıgını görünce sahibine döneceğini haber verir. (Tirmizî, Birr 48; Ebû Dâvûd, Edep 45)

  Dua ve bedduaları kabul edecek olan Allahtır. Eğer haksız iseler anne baba da olsa bedduaları kabul olmaz. Ancak anne baba haksız da olsa çocukların onlara isyan etmesi ve onları rencide etmesi doğru değildir. Onların her türlü helal isteklerine uymak gerekir. Ancak haram isteklerine uyulmaz.


 3. Misafir
  merhaba. annem bana birşeyi yaptığım takdirde hakkını helal etmeyeceğini söyledi ve ben onu yaptım. bu durumda annem hakkını haram etmişmi oluyor. tövbesi mümkünmü

 4. Misafir
  Allah biliyor bende hep beddualarla büyüdüm anne yine annedir tabi de her seferinde Hayırsız işe yaramayan Başkalarıyla kıyaslanan hep ben oldum ama kendi Çocuğum olunca daha iyi anladım demek ki beni öyle yetiştirmiş ki onun gözünde Öyleyim hep annemin isteklerine göre büyüdüm inkar edemem hiç bi şeyden eksik kalmadım Fazlasıyla baktı etti ama şu an ortada elle tutulur hiç bir şey yok benim Çocuğum veteriner olucam derken hayvanlarla haşır neşirken nasıl avukat olur Saçma dimi ve sonunda işsiz Güçsüz birey ve sonra ben bu yaştan sonra emeklemeden koşar oldum eşime sataşmalar çok ilginç ya sanki düşmanım gibi Rabbim herkeze hayırlı anneler versin

 5. Misafir
  Annem beni sigara içerken yakaladı ve sigara içerden sütümü helal etmem dedi doğrumu kabul olurmu

 6. Misafir
  Annem bana su an aramız iyi oldugu halde sorduğumda hakkum helal degil diyor. Kardesime benl yanımda sevgi gosteriyor ve bana asla secgi gostermiyor. Kardesimle kavga ettiklerinde bende yanlarındayken kardesime "sen en azından isansın seninle barısalım diyor" ozellikle benim yanımda sevilmedigimi gosteriyor. Ben yanında oldugumda veni kovup kardesimi cagırıyor. 15 yasımdayım ve hicbir sanat ilim icin biyere yollamadı ama kardrsim her gun kurslarda kardesim istwdiginde sıarı gisiyor ben hayatımda hlc gitemedim. Su an insanlardan utanıyorum ve odamdan cıkamıyorum. Aileme gunahı var mıdır

 7. arifselim
  Yönetici
  - Annelerde sonuçta insandır ve hata yapabilirler ama şunu unutmamak gerekir anne hakkı Allah hakkından sonra en büyük haktır.

  - Anne hakkımı helal etmem diyorsa o şeyin yapılmaması gerekir yoksa büyük bir vebal yüklenmiş olur.

  - Sütümü helal etmemden maksat annelik hakkımı helal etmem demektir.

 8. Misafir
  Yapılan bir şeyi yanlış anlayınca annem bana emzirdiği sütü haram etti aradan 10 dakika sonra tövbe etmeye başladı

 9. Misafir
  Anne hakini helal etmem dedise dili soyler bunu yureyi diyil canim

 10. Misafir
  merhaba banada annem oyle yapıyor kardeşimi seviyor yanımda bana hakkını helal etmediğini soyledi nedeni şu annemin bir arkadaşı var onun da kuçuklukten beri hoşlandığı erkek var.annemin arkadası suan evli ve evliliği çok kötu annemde arkadaşının hoslandığı erkekle konusuyor annemin arkadaşıyla ilgili konuşuyorlar.içeriğini bilmiyorum.annemin arkadaşının kızı dediki benim annemle onun annesinin arasında birşey var dedik beraber evet bencede dedim.sonra bunla cok iyi arkadaş olduk.işte birgun pikniğe gittik eğlendik felan filan derken yolda yuruyerek eve gidiyoruz yolda annemin arkadaşı ve annem meşajlara bakıyordular bende yanlarına gittiğimde hemen telefonu kapattı bende o anda o kızın yanına gittim ve soyledim bunlar birşey yapıyorlar diye annemde bizi dinliyormuş meğersem annem bana cok kızdı hayatımda hiç boyle kızdığını gormedim.işte sonra kıza dedimki aramızda sır kalsın dedim tammam dedi kızsonra bide neoldu sorarsanız herşeyi bütün insanların içinde anlatmış (hepsini anlatamam çok özel okıza söylediğim )işte hepsini anlatmış ben kardeşimi babaannemgilden alırken onlar annemi eve bırakılarken demişki annemin arkadaşı:senin kızında çok sinsiymişbana soyluyor hani senin kızın cok iyiydi demiş. eve geldiğimde annem beni yolda döverek eve getirdi evdede ölum cıkana kadar dovdu . meğer bu benim ılk kız arkadaşım olan annesini kulanarak bunu babasına soyleyecekmiş annem beni buyuzden dovdu.annem dediki ya bu benim arkadasım kocasını evden atsa hepsi senin yuzunden dedi.ve beni daha cok dövmeye basladı.sonra ne dedi biliyormusun dediki sendenbunu baskasına anlatmanı en son kişi söyleyeni beklerdim ama sen ilk soyledin hemde benim kızım olarak dedi.sonra dediki sana içirdiğim butun süt sana haram olsun ve sana hakkımı helal etmiyorum dedi.

  annem bana hakkını helal edermi acaba?kendinizi benim annemin yerine koyun

 11. Misafir
  Annemle beyim anlasamiyorlar suan mecburiyetten anne lerde kalıyoruz eşimin memleketi bursa oraya tasinicaz dedi annemde tasinirsan hakkimi helal etmem diyor çocuğundan goresin aynilarini diyor napmam lazim ne olur yardım edin arada kalmaktan çok yoruldum kocamın dediğinimi yapmam lazim anneminmi

 12. arifselim
  Yönetici
  Selamun aleykum. Sen bir hanım olarak eşinle birlikte olmaktan ve onunla hayatını sürdürmekten sorumlusun. Annenin senden öyle bir şey istemesine asla hakkı yoktur. Bu bedduaları ona dönmesinden korkmalıdır.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
annem hakkını helal etmiyor,  annenin evladına hakkını helal etmemesi,  annenin hakkını haram etmesi,  evladına hakkını helal etmeyen anne,  annenin hakkını helal etmemesi,  anne sütünü haram ederse,  anne hakkı