+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Bir kez imam nikahı yapıldıktan sonra bir kerede üstüne imam nikahı yapılır mı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Bir kez imam nikahı yapıldıktan sonra bir kerede üstüne imam nikahı yapılır mı


 2. İsrâ
  İsrâ

  --->: bir kez imam nikahı yapıldıktan sonra bi kerede üstüne imam nikahı yapılırmı_????


  Reklam  Cevap: ayni kisiylemi yani esinizle tekrar imam nikahi mi kiymayi kastettiniz?
  Nikah bir defa kıyılır ve talak vuku bulmadıkça bir daha bozulmaz. Bu bakımdan nikah tazeleme olayı yapılması gerekmez. Birçok yerde yapılan nikâh tazeleme merasiminde getirilen tevbe ve istiğfar iyi bir şey sayılır. Fakat nikâh tazeleme meselesi iki yönden şer'an uygun düşmez:

  Nikâh bir akit, sözleşme ve anlaşmadır. Bunun için bazı şartları vardır. Bu şartlardan birisi yerine getirilmezse nikâh sahih olmaz.

  1. Evlenecek kişilerin veya vekâletlerini verdikleri şahısların hazır bulunması.
  2. Tarafların irade beyanı. Evlilik akdini kabul ettiklerine dair eşlerin “kabul ettim” şeklinde ifade etmeleri.
  3. Nikâhın duyurulması. Gizli bırakılmaması. Bu şart bazı mezheplere göredir.
  4. Kızın velisinin izninin olması. Bu hüküm Hanefi mezhebi hariç diğer mezheplere göredir.
  5. Şahitlerin hazır olması. Bu şahitler, ergenlik çağına ermiş, aklı başında iki erkek veya bir erkekle iki kadın olmalıdır. Yani şahitlikte mutlaka bir erkeğin bulunması icap eder.

  Yukarıdada görüldüğü gibi nikahın şartlarından birisi de şahitlerin bulunmasıdır. Bu bakımdan nikahın tazelenmesi için şahitlerin hazır bulunması şarttır. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi nikahı bozacak bir durum vuku bulmadıkça nikah tazelemek gerekmez.

  sie

 3. Hoca
  erimeye devam...
  bir kez imam nikahı yapıldıktan sonra bi kerede üstüne imam nikahı yapılırmı_????
  nikah kıyıldıktan sonra bir daha kıymanın bir anlamı yok. şayet kıyılırsa geçersizdir.
  şayet boşanma gerçekleşmişse ki zaten kıyılması abestir bir daha o kadın başkasıyla evenip boşanmadan bir daha eski kocası onu alamaz.

 4. Misafir
  geçersiz derken nasıl oluyor yani? ikinci kez kıyılan nikah mı geçersiz sayılıyor? öyleyse ilki geçerliliğini koruyor değil mi?

 5. Misafir
  Merhaba ben sunniyim evleneceğim çocuk azeri caferi imam nikahıni hem onlara gore kiyip hemde bize gore tekrar kiyabilir miyiz iki defa ayrı imam nikahı kiyilabilir mi

 6. Şema
  Moderatör
  Sen nikahını Sünni bir imama kıydır
  O isterse Caferi imama da kiydirsin
  Öneri sebebi onların nasıl kiydigini bilmedigimden

 7. Misafir
  Ben niwanliyim wimdide niwanlimla her kesden gizli dini nikah kiymak istiyoruz ve iliwkiye girmek gunahmidir boyle ve duğundede bir kez daha her kesin onunde dini nikah yapicağiz gecerli olurmu acaba?lutfen cevaplayn cok ihtiyacim var wimdiden tewekkurler

 8. arifselim
  Yönetici
  Nişanlın olsun veya olmasın herkesten gizli bir şekilde kıyılan bir nikah geçersizdir. Üst üste kıyılan bir nikah ise zaten bir anlamı ve değeri yoktur.

 9. Misafir
  Eşi ceza evinde veya gürbette olan bayan eşin den boşanmadan baska bir erkekle dini nikah kiyabilirmi

 10. arifselim
  Yönetici
  Eşi ceza evinde veya gurbette on yıllarca kalsa bile kadın boşanma olmadan başka birisi ile nikah kıyması caiz değildir bu haramdır ve geçerli değildir.

 11. Misafir
  Hocam 17 yaşında bir kız bir erkekle dini nikah koyarak evleniyorlar 6 ay sonra kız başka biriyle kaçıyor o kişi ona nikah kıysa kabul olurmu

 12. emre
  Devamlı Üye
  Geçerli bir nikahı olan birisi ne olursa olsun kocası boşamadan başkası ile nikah kıyamaz.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
imam nikahı iki kere kıyılır mı,  imam nikahı 2 kez kıyılırmı,  iki kere imam nikahı kıyılır mı,  iki defa imam nikahı kıyılır mı,  imam nikahı 2 kere kıyılır mı,  2.kez imam nikahı kıyılır mı ,  iki kez imam nikahı kıyılır mı