Örtü ile ilgili Hutbe 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  Camspleatte Misafir
  Misafir

  Örtü ile ilgili Hutbe


  Örtü ile ilgili Hutbe istiyorum. Örtünme hakkında cuma hutbesi yazar mısınız?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  mumsema Administrator
  mumsema
  Administrator
  mumsema - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 20.Ocak.2007
  Üye No: 129
  Mesaj Sayısı: 5,555
  Tecrübe Puanı: 87
  Yer: Türkiye

  Cevap: Örtü ile ilgili Hutbe


  örtü hakkında hutbe


  يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُل لِّأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاء الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِن جَلَابِيبِهِنَّ ذَلِكَ أَدْنَى أَن يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَيْنَ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَّحِيمًا
  İSLAM’DA ÖRTÜNME ÂDÂBI

  Değerli Müminler!
  Allah’ın halifesi ve en mükemmel şekilde yaratıldığı bilinen insanoğlunun olgunluk göstergelerinden biri de giyim-kuşamına dikkat etmesidir. Soğuktan ve sıcaktan bedeni muhafaza eden, edep yerlerini örten elbiseler bir ihtiyaç olduğu gibi insanın bir süsü ve ziynetidir. İslam’da güzellik ve temizlik esastır. Bu sebeple Müslüman, temiz olmalı, özellikle cami gibi toplantı yerlerine giderken en yeni ve güzel elbiselerini giymelidir. Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de: “Ey Ademoğlu! Her mescide gidişinizde güzel elbiselerinizi giyiniz.” tavsiye etmektedir.

  Peygamberimiz (s.a.v.) çoğu zaman, namaza çıkarken değeri yüksek elbise giyer ve “Allah Teala, verdiği nimetin eserini kulunun üzerinde görmeyi sever.” buyururdu.

  Kıymetli Müslümanlar!
  Giyinmenin en azı, edep yerlerini örtmektir. Dinimizde erkek ve kadınların belirli yerlerini göstermeyecek şekilde giyinmeleri istenmiştir. Ancak Kur’an’da, erkek ve kadınların gözlerini haramdan sakınmaları örtünmeden önce zikredilmiştir. Yani bir Müslüman önce bakışlarına sahip çıkmalıdır. Kur’ân-ı Kerim’de: “Ey Muhammed! Mümin erkeklere deki: Gözlerini harama dikmesinler ve ırzlarını da korusunlar… Mümin kadınlara da söyle, gözlerini bakılması yasak olandan çevirsinler, iffetlerini korusunlar, -kendiliğinden görünen kısımlar dışında- süslerini teşhir etmesinler. Başörtülerini yakalarının üzerine alsınlar.” buyrulmaktadır. Bir başka ayette de “Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına söyle ki: Dışarı çıkarken üstlerine örtü alsınlar. Onların tanınıp incitilmemeleri için en uygun olanı budur. Allah, çok bağışlayan, çok esirgeyendir.” buyrularak kadının incitilmemesi ve saygı görmesi için güzel bir yol gösterilmiştir.

  Aziz Cemaat!
  Erkekler en az, göbek ile diz kapağı arasını örtecek şekilde giyinmelidirler. Kadınlara gelince; onların elleri, yüzleri ve ayaklarının dışında kalan yerlerin örtülmesi gerekir. Hz. Aişe’nin ablası Esmâ (r.anhümâ)’nın üzerinde ince bir elbise vardı ve Peygamberimiz, onun yüz ve ellerini işaret ederek “Ey Esmâ! Ergenlik çağına gelen bir kadının şu ve şundan başka bir yerinin görünmesi doğru olmaz.”

  İslam âlimleri, bu hadis-i şeriften hareketle, Müslüman bir hanımın gerek namazda gerekse namaz dışında el, yüz ve ayaklar dışındaki uzuvlarını, mahremi olmayan yabancı erkekler yanında açmamaları gerektiği hükmünü vermişlerdir. Bu konuda ise özel bir kıyafet yoktur. Kıyafetler, iklim şartlarına, yöre ve toplumların örf-âdetlerine göre değişebilmektedir.

  Şunu iyi bilelim ki, Değerli Cemaat!
  Kadının örtünmesi, onun hak ve hürriyetlerini kısıtlamak için değildir. Aksine, kötü maksatlı bakışlarla, sözlerle ve hareketlerle rahatsız edilip incitilmekten onu koruması içindir. Dinimiz el ve dil ile Müslümanların incitilmesini yasakladığı gibi kötü niyetli bakışlarla, sözlerle kadınların taciz edilmesini de kesinlikle yasaklamıştır. Bunun yanında kadınlardan da buna imkân verecek tarzda giyinmemeleri istenmiştir. Unutmayalım ki bir günahı işlemek kadar ona sebep olmak da günahtır.

  ______________
  Diyanet İlmihali’nden düzenlenmiştir.
  A’râf, 7/31.
  Mecmeu’z-Zevâid, 5/132.
  Nur, 24/30-31.
  Ahzab, 33/59.
  Ebu Davud, Libas 31.


 3. 3
  @hmet Özel Üye
  @hmet
  Özel Üye
  @hmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 16.Mayıs.2007
  Üye No: 771
  Mesaj Sayısı: 6,980
  Tecrübe Puanı: 73
  Yer: gölbaşı

  islamda örtünme adabı ilgili hutbe


  islamda örtünme adabı ile ilgili hutbeler

  TESETTÜR

  Tesettür: örtü, örtünme manasına gelir. İslami çerçevedeki anlamıyla; Müslüman olan erkek ve hanımların, Allah'ın istediği ölçülere uygun olarak, edebi, hayâyı ve toplumsal ahlâk kültürünü koruyacak şekilde giyinmeleridir.

  Bu ölçülere göre elbise giyinmek, Müslüman erkek ve hanımların temsil ettikleri din ve izzetle tanınmalarını, saygı görmelerini ve her türlü tecavüzden korunmalarını sağlar.

  Dünya toplumunun karşılaştığı tecavüzlerin çoğu, kendini pazar malı gibi süsleyerek, erkeklerin şehevi bakışlarını celbeden, tesettür mahrumu kadınların başlarına gelmektedir.

  Kıymetli Mü'minler!

  Dikkat edilirse Cenab-ı Hak’ın her şeyde bir muhafaza kanunu vardır. Bu kanunla kâinatı dahi rahmetinin bir parçası olan örtüyle korumaktadır. Dünyaya tesettür tabakaları giydirerek meteorların üzerimize düşmesini engellemiş, tabiri caizse dünyayı gök taşlarının tacizinden ozon tabakası ile korumuştur.

  Bir portakal, bir ceviz, bir ağaç düşünün ki, bunları dahi bir kabukla kaplamış, içlerindeki kaliteyi bunların örtüleriyle korumuştur. Bir elma, kabuğuyla aylarca sapasağlam dururken, üzerindeki kabuğunu soyduğunuzda, hemen solmaya, çürümeye başlar.

  Gören gözler ve anlayan kalpler ile baktığımızda, örtünün faziletini ve taşıdığı değeri, tabiatın şuursuz varlıklarında dahi görebiliyoruz. Peki, nasıl olur da insan denilen eşref-i mahlûkat, örtüsünü üzerinden atarak, bütün bir kâinatın tesettürüne ve tesettür dengesine meydan okurcasına, soyunur, açılır, saçılır dersiniz?

  Bütün bir kâinat, örtünün örtü sahibini her türlü tehlikeden koruduğunu gösterirken, bakınız kâinatın mimarının bize gönderdiği Kur'anımız ne diyor:

  “Ey peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve mü'minlerin kadınlarına (bir ihtiyaç için dışarı çıktıkları zaman), dış örtülerini üstlerine almalarını söyle. Onların (iffetli olarak) tanınması ve incitilmemesi için en elverişli olan budur. Allah bağışlayandır, esirgeyendir.” [1]

  Muhterem Müslümanlar!

  Bu ayetten anlıyoruz ki; İslami tesettür, Allah'a iman edenlere has, Allah'ın emir ve tayin buyurduğu özel bir giyim şeklidir. Bu giyimin modelini Allah-û Tealâ bize Kur'an'da çizip göndermiş ve hemen ardından bu tür giyimin sebebini de bildirmiştir.

  Mü'min kadın örtündüğü zaman, toplumun çirkin bakışlarından kendisini arındırır. İzzetli ve şerefli bir dinin mensubu olduğunu öncelikle kıyafetiyle göstererek, saygın bir kişilik kazanır. Sonra kazandığı bu kişilikle, toplumun rahatsız edici sözlü ve fiili saldırılarından korunmuş olur.

  Şeytani düşünceler, kadını soyup.....................................

  Kitabın tamamından faydalanmak isterseniz

  Sipariş vermek için TIKLAYIN

  Hasan ORTAKAYA


  Evrensel Hutbeler


 4. Reklam

+ Yorum Gönder