İslam Miras hukunda anne payı ne kadardır?

İslam Miras hukunda anne payı ne kadardır? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi
 1. 1

 2. 2
  YASİR Üye
  YASİR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  YASİR
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 07.Kasım.2009
  Üye No: 63879
  Mesaj Sayısı: 10
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 37

  --->: İslam Miras hukunda anne payı ne kadardır?


  MİRAS
  İslâm Hukuku'nda yeni bir miras usûlü meydana getirilmiştir. Bu usûl tamamen İslâm'a aittir ve başka bir din ve hukukta yoktur. Ölenin akrabası üç sınıfa ayırlmıştır: ashâb-ı ferâiz, asabeler ve zevi'l-erham.
  a) Ashâb-ı Ferâiz terikeden muayyen bir sehim alan bazı usûl, fürû ve yan akraba ile koca ve karıdır. İşte bunların içinde eskiden Araplarca mirastan mahrum bırakılmış kadınlara da birer pay verilmiştir. Zevce, ölen kocasının çocukları olup olmamasına göre terikeden sekizde veya dörtte birini alır. Ana olan kadınlar terikenin altında ya da üçte birini, nine altıda birini; kızlar, oğlun kızları ve kızkardeşler de çeşitli derecelerde paylar alırlar. Buna karşılık koca da karısının terikesinden dörtte veya ikide bir derecesinde pay alır. Baba ve dede için de böyle paylar vardır. Usûl (baba, dede...) fürû (oğul, torun...) ve yan akrabalar da çeşitli derecelerde birbirinin vâris olmasına mâni veya paylarının azalmasına sebep olma durumu vardır (hacb-i hirmân ve hacib-i noksan). Meselâ aynı akrabalık çizgisi üzerinde bulunanlardan yakın olan uzak olanın vâris olmasını önler. Kezâ yandakiler (kardeş, amca) baba ve oğul bulununca vâris olamazlar. Eğer payların toplamı meselenin paydasını aşarsa herkesin payından, hissesine uygun tenzilât yapılır ve böyle bir miras meselesine "avliyye" denir. Payların toplamı paydadan az olursa karı, koca dışındaki vârislerin payları -hisselerine uygun olarak- arttırılır.; bu meseleye de "reddiyye" denir.
  _________________
  İslam hukuku-Hayrettin Karaman
 3. 3
  Abdullatif seyyah
  Abdullatif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Abdullatif
  seyyah

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 17.Eylül.2009
  Üye No: 56182
  Mesaj Sayısı: 778
  Tecrübe Puanı: 25
  Bulunduğu yer: sınırdan..

  --->: İslam Miras hukunda anne payı ne kadardır?


  Miras hükümleri en-Nisâ Sûresinin 7, 11, 12 ve 176. âyetleri ile el-Enfal Sûresi'nin 75. âyetinde şu şekilde belirlenmiştir:

  a) Çocuklar ve ana-babanın mirası: "Allah size evlâtlarınızın miras taksimi hususunda, erkeklerin paylarının kızların iki katıolmasını emretmektedir. Eğer bütün çocuklar kız olup ve sayıları ikiden fazla ise, bunların payı ölenin bıraktığı malın üçte ikisidir. Eğer mirasçı bir tek kız ise mirasın yarısı onundur. Eğer ölen ana ve baba ile birlikte çocuklar da bırakmışsa ana ve babanın herbirini terekeden payı altıda birdir. Şayet ölenin çocuğu bulunmayıp da, mirasçı olarak ana ve babası kalmışsa, ananın payı üçte birdir. Eğer ölenin kardeşleri varsa terekenin altıda biri ananındır. Bu paylar, ölenin borçları ödenip, vasiyeti de yerine getirildikten soma hak sahiplerine verilir. Baba ve çocuklardan, hangisinin size fayda bakımından daha yakın olduğunu, siz bilemezsiniz. Bu, Allah tarafından farz kılınmıştır. Şüphesiz ki Allah, her şeyi çok iyi bilen, hüküm ve hikmet sahibidir" (en-Nisâ, 4/11).
 4. Reklam

 5. 4
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 06.Şubat.2007
  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 230
  Tecrübe Puanı: 42
  Bulunduğu yer: çalışma odam:)

  Cevap: İslam Miras hukunda anne payı ne kadardır?


  Alıntı
  İslam Miras hukunda anne payı ne kadardır?
  Kardeşler izah etmiş.
  Anneye miras payı islama göre çocukarın varlığıyla değişebiliyor.
 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Selamlar Babam öldü ve arsa vardı bizlere 5 kardeşe miras olarak kaldı. Fakat annem sağ babam ile boşanmışlardı . Annem’e miras düşmez ama bizler çocukları olarak vermek zorundayız. Fakat bir ablam hem dinen, hemde kanunen anneme verilmez ben kendime düşen paydan anneme vermem diyor. Annem düşkün durumda geliri yok ve bakıma muhtaç maddi olarak.Anneme pay vermeyen ablamdan Annem alabilirmi hukuki yönden ve dinen de alabilirmi
 7. 6
  mum Kişisel Rütbe
  mum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  mum
  Kişisel Rütbe

  Profili:
  mum
  Üyelik Tarihi: 20.Ocak.2007
  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 10,192
  Tecrübe Puanı: 104

  Annenize dinen br pay düşmez.
  Mirası dağıtın sonra ablanız dışında kalanlar annenize payınızdan ayırın en doğrusu bu
+ Yorum Gönder