Aysel Kitabının Özeti 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  Muhasibi Devamlı Üye
  Muhasibi
  Devamlı Üye
  Muhasibi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 22.Ağustos.2007
  Üye No: 12
  Mesaj Sayısı: 8,323
  Tecrübe Puanı: 85
  Yer: Gönlümün Mürekkep Lekeleri'de Fikir İşçisi

  Aysel Kitabının Özeti


  Bir genç kızın sesi Aysel.İnsanların yaşadıkları kötü olayları kendi ideolojilerine göre yorumlayıp, onları “sınırsız özgürlük” sloganları ile bataklığa çeken, kendilerine ve insanlığa olan saygılarını yitirmelerine neden olan grupların gerçek yüzünü yansıtan yaşanmış bir hikaye Aysel.

  Yaşayacağı günler sayılıydı Aysel’in.Ama bu onun için önemli değildi, yaşamak istemiyordu zaten. Son kez lanet etmek istiyordu, yıllarca içinde sakladığı bütün öfkesini haykırmak istiyordu.

  Hastaneden kaçıp caddede bir kaldırıma oturan genç kız bütün öfkesini kusmaya başladı insanlığa, lanetler yağdırıyordu; ama öfkesi bir türlü dinmek bilmiyordu.O sırada bir kitap ilişti gözüne “Kendini Arayan Adam” kitabı izin istemeden aldı.

  Aysel… son günlerini yaşayan ve insanlardan iğrenen genç kızın neden bu kitap ilgisini çekmişti ve onu okumak istemişti? Aysel kitabı karıştırdı.Kitabın yazarına insanlar mektuplar göndermişlerdi.Aysel bunları okurken karar verdi; kendisi de bir mektup yazacaktı.Hem insanlığa ve hayata son kez lanet edecekti,hem de genç kızları uyaracaktı.

  Aysel hayatını anlatacağı bu mektubun aynı zamanda hayatında köklü bir değişiklik yapacağından habersizdi. Aysel bu mektubu yazarken aynı zamanda kendisiyle de hesaplaşıyordu, hatalarını daha iyi fark ediyordu.Hep suçladığı Yaratıcı’sının aslında karşısına ne kadar fırsatlar ve ne kadar iyi insanlar çıkardığını gördü Aysel.Ama o hep kötü olanı ve kötü insanları tercih etmişti.

  Allah Aysel’e bir fırsat daha vermişti.Yattığı hastanedeki genç asistan ve nişanlısı Aysel’e yardımcı oldular. Aysel’in yaşadıklarını ve düşündüklerini beraberce değerlendirerek nerede hata yaptığını bulmaya çalıştılar.

  Aysel her şey için geç olduğunu düşünüyordu; ama geç olmadığını anladı.Namaz kılmaya başladı, Kuran’ı Kerim öğrendi, tefsirler okudu.

  Aysel yine de ölmek istiyordu ama bu sefer nefret ettiği hayattan bir an önce kurtulmak için değil; kendisine verdiği bütün fırsatları değerlendirmemesine üstelik bataklığı tercih etmesine rağmen bu son fırsatı kendisine çok görmeyen Rabb’ine bir an önce kavuşmak için ölmek istiyordu bu kez.

  Kitabı okurken insanlığın iki yüzünü göreceksiniz. Bazen siz de Aysel’le birlikte lanet edeceksiniz insanlara bazen de bu kadar iyi insanlar da varmış diyeceksiniz. Bir tarafta insani değerleri gerçekten içlerine sindirmiş insanlar diğer tarafta…

  Bu kitabı anlatım ve dil bakımından değerlendirmek istemiyorum.Bu kitap son günlerini yaşayan bir genç kızın bütün samimiyetiyle yazdığı ve kendisiyle yüzleştiği bir mektup. Dürüstlük ve samimiyet var bu kitapta. Bu değerlerin söz konusu olduğu yerde anlatım çok önemli olmasa gerek.


  İlgili Yazılar

 2. 2
  CANGÜLER Kıdemli Üye
  CANGÜLER
  Kıdemli Üye

  Profili:
  Üyelik: 22.Aralık.2014
  Üye No: 105203
  Mesaj Sayısı: 40
  Tecrübe Puanı: 1

  Cevap: Aysel Kitabının Özeti


  İnsanlara hayat ile ilgili gerçekleri anlatan ve yaptıklarından hiç utanmayan içlerinde Allah korkusu taşımayan ve öteki dünyada yaptıklalrının hesabını verme korkusu taşımayan kişiler için çok anlamlı ve ders verici hayatın gerçeklerini anlatan bir kitaptır.


+ Yorum Gönder