5 üzerinden 4.25 | Toplam : 4 kişi
 1. 1
  mumsema Administrator
     

  Şeytanın insanlara karşı tutumu ile ilgili ayetler

  Şeytanın insanlara karşı tutumu hakkında ayetler

  3. Sure (Âl-i İmrân Suresi), 175. Ayet
  O şeytan sizi ancak kendi dostlarından korkutuyor. Onlardan korkmayın, eğer mü'min iseniz, benden korkun.
  6. Sure (En'âm Suresi), 112. Ayet
  İşte böylece biz her Peygambere insan ve cin şeytanlarını düşman kıldık. Bunlar aldatmak için birbirlerine yaldızlı laflar fısıldarlar. Rabbin dileseydi bunu yapamazlardı. O halde onları iftiralarıyla baş başa bırak.
  6. Sure (En'âm Suresi), 142. Ayet
  Yine O, hayvanlardan da irili ufaklı var edendir. Allah'ın size rızık olarak verdiğinden yiyin de şeytanın adımlarına uymayın. Çünkü o, sizin için apaçık bir düşmandır.
  7. Sure (A'râf Suresi), 22. Ayet
  Bu sûretle onları kandırarak yasağa sürükledi. Ağaçtan tattıklarında kendilerine avret yerleri göründü. Derhal üzerlerini cennet yapraklarıyla örtmeye başladılar. Rableri onlara, "Ben size bu ağacı yasaklamadım mı? Şeytan size apaçık bir düşmandır, demedim mi?" diye seslendi.
  7. Sure (A'râf Suresi), 27. Ayet
  Ey Âdemoğulları! Avret yerlerini kendilerine açmak için, elbiselerini soyarak ana babanızı cennetten çıkardığı gibi, şeytan sizi de saptırmasın. Çünkü o ve kabilesi, onları göremeyeceğiniz yerden sizi görürler. Şüphesiz biz şeytanları, iman etmeyenlerin dostları kılmışızdır.
  8. Sure (Enfâl Suresi), 48. Ayet
  Hani şeytan onlara yaptıklarını süslemiş ve, "Bu gün artık insanlardan size galip gelecek (kimse) yok, mutlaka ben de size yardımcıyım." demişti. Fakat iki taraf (savaş alanında) yüz yüze gelince (şeytan), gerisin geriye dönüp, "Ben sizden uzağım. Çünkü ben sizin görmediğiniz şeyler (melekler) görüyorum. Ben Allah'tan korkarım. Allah, cezası çetin olandır" demişti.
  12. Sure (Yûsuf Suresi), 5. Ayet
  Babası, şöyle dedi: "Yavrucuğum! Rüyanı kardeşlerine anlatma. Yoksa, sana tuzak kurarlar. Çünkü şeytan, insanın apaçık düşmanıdır."
  14. Sure (İbrâhîm Suresi), 22. Ayet
  İş bitirilince şeytan da diyecek ki: "Şüphesiz Allah size gerçek olanı söz verdi. Ben de size söz verdim ama yalancı çıktım. Zaten benim sizi zorlayacak bir gücüm yoktu. Ben sadece sizi çağırdım, siz de hemen bana geliverdiniz. O halde beni kınamayın, kendinizi kınayın. Artık ben sizi kurtaramam, siz de beni kurtaramazsınız. Şüphesiz ben, daha önce sizin, beni Allah'a ortak koşmanızı kabul etmemiştim. Şüphesiz, zalimlere elem dolu bir azap vardır."
  15. Sure (Hicr Suresi), 34. Ayet
  Allah, "Öyleyse çık oradan, çünkü sen kovuldun. Şüphesiz hesap gününe kadar lânet senin üzerinedir" dedi.
  16. Sure (Nahl Suresi), 98. Ayet
  Kur'an okuduğun zaman, kovulmuş şeytandan Allah'a sığın.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  BANGÜ Kıdemli Üye

  Yorum: Şeytanın insanlara karşı tutumu ile ilgili ayetler

  şeytandan korkmamak ve ona uymamak gerekir aslı korkulacak yüce allahtır ve sığınılacak yardım istenilecekte odur buna göre yaşamak gerek


+ Yorum Gönder