+ Yorum Gönder
Soru - Cevap İslamiyet ve Kültür Soru ve Cevapları Kategorisinden Abdest aldıktan sonra iki rekat namaz kılmakla ilgili Hadis var mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ßaran
  T.T.O.R.H.S.S.
  Reklam

  Abdest aldıktan sonra iki rekat namaz kılmakla ilgili Hadis var mıdır?

  Reklam

  Abdest aldıktan sonra iki rekat namaz kılmakla ilgili Hadis var mıdır? Mumsema Abdestten sonra iki rekat namaz kılmak farz değil, sünnettir. Dolayısıyla, abdest aldıktan sonra –farz hariç- iki rekat namaz kılmayanın günahkâr olduğuna dair bilgi yanlıştır. Çünkü ne ayette ne de hadislerde böyle bir bilgi vardır. Tek bilgi onun sünnet olduğu yolundadır.  Konuyla ilgili hadis-i şerifte efendimiz şöyle buyurmuştur: “Kim güzelce/benim gibi abdest alıp ardından –içinde başka şeylerle meşgul olmaksızın-iki rekat namaz kılarsa geçmiş günahları bağışlanır”(Buharî, Vudu, 24, 28; Müslim, Taharet, 3-4).

  Alimler bu gibi hadislere dayanarak abest aldıktan sonra iki rekat namaz kılmanın sünnet oluğunu söylemişlerdir(bk. V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 2/64).


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör


 2. AYSEVEN
  Kıdemli Üye

  Cevap: Abdest aldıktan sonra iki rekat namaz kılmakla ilgili Hadis var mıdır?


  Reklam


  aslında güzel bir sünnet zira okadar çok yanlış yaşıyoruzki sünnetlele yolumuzu biraz daha aydınlatabilir Allahın rızasını kazana bilirz fakat dendiği gibi sünnet farz değil ve yapılmadığı zamanda günah değildir

+ Yorum Gönder