+ Yorum Gönder
Soru - Cevap İslamiyet ve Kültür Soru ve Cevapları Kategorisinden Yılbaşı kutlamanın dinimizdeki yeri nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. jerusselam
  Devamlı Üye
  Reklam

  Yılbaşı kutlamanın dinimizdeki yeri nedir?

  Reklam

  Yılbaşı kutlamanın dinimizdeki yeri nedir? Mumsema yılbaşı kutlamanın dinimizdeki yeri nedir?  Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası (Diyanet-Sen) Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, son yıllarda ülkemizde artan noel kutlamalarına tepki gösterdi. Toplumun temel değer yargıları ile örtüşmeyen ve toplumu farklı yönlere iten bu tür kutlamaların gelecek nesiller adına büyük bir yanlış olduğunu kaydeden Bayraktutar, “Noel kutlamalarının bizim toplumumuzda ve kültürümüzün temel değer ve dinamiklerinde yeri yoktur. Bu tür kutlamalar tamamen dışarıdan ülkemize sirayet eden zihniyetlerin sonucudur” dedi.
  Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, her geçen yıl noel kutlamalarının dozunun biraz daha arttığına da dikkatleri çekerek, “Bundan çeyrek asır önce ülkemizde yılbaşı kutlamaları ile ilgili bir şey yoktu. Toplumumuz bu tür kutlamaların ne olduğunu dahi bilmiyordu. Ancak bazı basın-yayın organlarının etkisi ve yozlaştırmanın ürünü olarak bu kutlamalar her geçen gün ciddi şekilde artıyor. Hele hele son yıllarda büyük kentlerde yapılan bir dizi etkinlikler de ise ahlaksız ve gayri ciddi görüntüler her seferinde ortaya çıkıyor” dedi.
  Bayraktutar, millet olarak bu tür kutlamaların toplumu ve gençleri nasıl etkilediğini iyi analiz edip, ona göre değerlendirilmesi gerektiği uyarısında da bulunarak, ailelerin bu anlamda çocuklarına sahip çıkmaları ve noelin ne anlama geldiğini ne maksatla kutlandığını genç nesillere anlatılması gerektiğini de söyledi. Bayraktutar, “Noel kutlamalarının bizim dini inancımızda bir yeri yoktur. Bu Hıristiyan inancının bir ürünüdür. Bu dine mensup olanlar noel kutlamaları yapıyorlar. Hıristiyanlar için bu kutlamaların herhangi bir sakıncası yoktur. Ancak bizim açımızdan bu kutlamaların yozlaştırıcı etkisi büyüktür. Ailelerimizin gençlerin bütün etkilere açık olduğu bu dönemlerde çocuklarına sahip çıkmaları gerekiyor. Onlara yasakla değil, noelin ne anlama geldiğini ve inancımızın gereklerinin ne olduğunu bir kez daha hatırlatmasında fayda görüyoruz” dedi.
  NOEL KUTLAMASI BATILILARIN EĞLENCESİ
  Noel kutlamalarının batı toplumunun bir eğlencesi ve inancının gereği olduğunun altını da çizen Bayraktutar, şu değerlendirmeyi yaptı:
  “Afganistan’da, Irak’ta, Libya’da, Filistin’de, Kenya’da, Somali’de ve İslam dünyasının her noktasında Müslümanlar ya açlık ve sefalet içinde ya da Amerika ve batının güdümünde birbirlerini öldürüyorlar. Kimin için yılbaşı kutlaması yapacağız? Müslümanları sömüren, kandan, terörden beslenenler amacına ulaşmış olabilir. Yeni bir yılın başlangıcında bu başarılarını kutlayabilir. Ancak biz Müslümanlar olarak neyi niçin kutlayacağız?”
  Kumar, içki, zina ve eğlence ile kutlamanın inancımızda hiç yerinin olmadığını da ifade eden Bayraktutar, “Bayramlarımızı, dini ve milli günlerimizi hep beraber, büyük bir heyecanla kutlayalım. Kültürümüze ve dini inançlarımıza sahip çıkalım. Toplumumuzda yeri olmayan Noel Baba’yı beklemeyelim. Evlerimizi Noel Baba ve çamla süsleyerek Hıristiyanlara benzemeyelim” dedi.Devamını Gör
  Kaynak
  Başak Medya Ajans

  “ Yaklaştığımız Hrıstiyanların yılbaşı (Noel) Bayramıyla Biz Müslümanların Asla Alakası Yoktur. Yılbaşında (Noel)’de Hindi, Çerez Almakla Dahi Olsa Kesinlikle iştirak etmiyelim! Yılbaşı (Noel) KUTLAMA YAPMAMIZDAN MEVLAMIZ ASLA RAZI OLMAZ VE RESULULLAH EFENDİMİZİ (SAV) NİHAYETSİZCE ÜZMÜŞ OLURUZ!”


 2. EHLİMAN
  Kıdemli Üye

  Cevap: Yılbaşı kutlamanın dinimizdeki yeri nedir?


  Reklam


  İslam dininde yıl başı kutlaması diye bir şey yoktur.Zira yılbaşı demek Hristiyan inancına göre Hazreti İsa'nın doğum günü demektir.Bu nedenle Hristiyan dünyasının kutladığı dini bir bayramdır.

 3. maria
  Devamlı Üye
  Bir yıl biter diğer yıl başlar
  ve biz sadece geçmiş yılın muhasebesini ce gelecek yılın programını yaparız.
  Amaç ahret

 4. imam
  Üye
  Yılbaşı kutlamanın dinimizdeki yeri HARAMDIR GÜNAHTIR. Çünkü o geceyi zevk ve sefaya tahsis edip kutlayanlar gayri müslimlerdir

+ Yorum Gönder
yılbaşı kutlamanın dinimizdeki yeri,  Yilbasi kutlamanin dinimizdeki yeri,  yılbaşı dinimizdeki yeri,  yılbaşının islam dinindeki yeri