+ Yorum Gönder
Soru - Cevap İslamiyet ve Kültür Soru ve Cevapları Kategorisinden Kölelik ve cariyelik müessesesinin günümüzde geri gelme olasılığı var mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sorularla islam
  Devamlı Üye
  Reklam

  Kölelik ve cariyelik müessesesinin günümüzde geri gelme olasılığı var mıdır?

  Reklam

  Kölelik ve cariyelik müessesesinin günümüzde geri gelme olasılığı var mıdır? Mumsema Kölelik ve cariyelik müessesesinin günümüzde geri gelme olasılığı var mıdır?
  Sorunun Detayı
  Kölelik cariyelik kurumunun kalktığını kaldırıldığını biliyoruz. Peki diyelim ki İsrail'e vs. savaş açıldı ve savaştan sonra orda alınan esirler istenilirse köle cariye yapılabilir mi? Bunun islam hukukundaki yeri nedir? Yani günümüzde bu sistemin olmaması bunun bir daha hiç gelmeyeceği anlamına gelir? Tekrar geri gelmesi için diğer devletlerin de müslümanlardan aldıkları esirleri köle yapması ve tekrar köleliği hayata geçirmesi şartı var mıdır?


  Müslümanlara fiilen savaşanlar esir edildiğinde, birden fazla muameleye tabi tutulabilirler.

  Bunlardan biri de onların, mümin mücahidlerin hizmetine verilmeleridir (köle, cariye).

  Bu muamele zaruri, farz, terk edilemez bir vecibe değildir. Devlet uygulamadığı zaman fiilen ortadan kalkar.


  Hayrettin Karaman (Prof. Dr.)

 2. AYSEVEN
  Kıdemli Üye

  Cevap: Kölelik ve cariyelik müessesesinin günümüzde geri gelme olasılığı var mıdır?


  Reklam


  ozamanın şartlarında gerçekleşen bu tür olayların bu zamanda tekrar edilme olasılığı olamaz bu zamanda herşey daha farklı yaşanmakta ve olayları çözümlemek için daha kolay ve sağlıklı seçenekler bulunmaktadır

 3. Misafir
  Öncelikle Hz Muaviyenin aleyhinden konuşan, ehli kitap Cennete gircek diyen birinden alıntı yapılmasaydı keşke, hele ki bu sitede

  Konuya döncek olursak, bu kölelik durumu 150 yıl önceye kadar olan birşeydi. Şimdi niye olamıyormuş? Bana TEK BİR AYET göster köleliğin kalktığına dair şat dı fak ap yapıyım hemen. İslam köleliği yasaklamadı. Sadece köle azadına önem verdi.
  (Acaba 150 yıl önce yeni bi ayet filan mı indi?)

  Şimdi bir savaş olsa esirlere ne yapacağız. Zehirli gaz odasına koymak daha mı ahlaki? Ee serbest bıraksan adam çoğalıp geri gelecek. Senin kölen olsa hem islamı bir müslümanın yanında ilk elden görerek öğrenip müslüman olabilir, hem de sen cariyelerle müslümanların sayısını artırabilirsin. Tabi cinsi zevk de cabası. Ee ganimet sonunda, tadını çıkar.

+ Yorum Gönder