Peygamberimiz'in hayatında "SPOR" ile ilgili örnekler 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  melle Devamlı Üye
  melle
  Devamlı Üye
  melle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 20559
  Mesaj Sayısı: 1,845
  Tecrübe Puanı: 20

  Peygamberimiz'in hayatında "SPOR" ile ilgili örnekler


  Peygamberimiz Hz. Muhammed'in hayatında "SPOR" ile ilgili hadisler

  Peygamberimiz spor yapmış, spor yapanları takdr ve teşvik etmiştir.


  Koşuculuk:

  Asr-ı saadette yapılan sporlardan biri de koşuculuktu. Hz. Peygamber Seleme b. Ekva ile Ensar'dan birine, Medine’ye kadar koşu yarışı yapma izni vermişti. Bir sefer esnasında, hanımı Hz. Aişe (r.anha)’yle geride kalan Rasûlullah (sav), onunla koşu yapmış ve bu yarışı Hz. Aişe kazanmıştı. Birkaç yıl sonra yeniden yapılan başka bir koşuyu ise Hz. Peygamber kazanmış ve Hz. Aişe (r.anha)’ye “Bu birincilik, önceki birinciliğin rövanşıydı” demiştir (Ebu Davud, “Cihad” 61; Ahmed b. Hanbel, Müsned, VI/264; Hamidullah, İslam Peygamberi, 11/1016). Hz. Ali'nin de iyi bir koşucu olduğu nakledilir. (Akyüz, Bütün Yönleriyle Asr-ı Saadet'te İslam, 111/508

  Atıcılık (Okçuluk ve Mızrakçılık):

  Hz. Peygamber'in “Çocuklarınıza ok atmayı, ata binmeyi ve yüzmeyi öğretiniz” (Tayalisi, Sünen, 2096) hadisi az önce de geçmişti. Ok atma, hem bir savaş hazırlığı, hem de spor ve eğlence amacı güdüyordu. Eslem kabilesinden bir grup ok atışırken, Hz. Peygamber, yanlarından geçti ve “Ey İsmailoğulları! Haydi, ok atınız. Sizin babanız da mahir bir ok atıcısıydı. Bu yarışta ben de Seleme b. Ekva tarafındayım” buyurdu. Hz. Peygamberin bu sözü üzerine, karşı takımın okçuları duraksadılar. Rasûlullah (sav) onlara “Ne oldu ki ok atmıyorsunuz?” diye sordu. “Ya Rasûlullah Siz, karşı takımdayken, biz nasıl ok atarız?” cevabını verdiler. Bunun üzerine Rasûlullah (sav), “Haydi atın! Ben hepinizle beraberim” buyurdu (Zebidi, Tecrid-i Sarih, IX, s. 133–134, no: 1386). Rasûlullah (sav), hem savaş gücünü arttırmak, hem de boş vakitleri değerlendirmek üzere, gençlerin okçuluk sporuyla meşgul olmalarını ve kendi aralarında yarışlar düzenlemelerini teşvik ediyordu.

  Deve Yarışları:

  Arabistan'da bol olan develer de birbiriyle yarıştırılmıştır. Hz. Peygamber'in Abda adlı devesi katıldığı bütün yarışları kazanırdı. Bir yarışta genç bir deve üzerinde gelen bir bedevi, yarışta Abda'yı geçti. Sahabiler buna çok üzüldüler. Hz. Peygamber “Yükselen her dünyevi nesnenin düşmesi, ilahı hikmet gereğidir” buyurarak üzülenleri yatıştırdı (Buhari, “Cihad” 56/59; Nesai, “Hayl” 4;87), Bunların yanı sıra kaynaklarda eşek yarışlarının yapıldığı da rivayet edilir. İslam öncesinden günümüze kadar uzanan bir adet de horoz, manda, tosun, kaz, köpek gibi hayvanları dövüştürüp seyretmek ve eğlenmektir. Zevk ve eğlence uğruna hayvanlara eziyet etmekten ibaret olan bu âdeti, Hz. Peygamber yasaklamıştır. (Ebu Davud, “Cihad” 51; Tirmizi, “Cihad” 30)

  Avcılık:

  Maide Suresinin 2. ayetindeki izne bağlı olarak Asr-ı saadette avcılık da yapılmıştır. Sahabe avcılığın bütün ayrıntılarını Hz. Peygamberden öğrenmiştir. İhramlıyken avlanmak yasaktır. (Maide, 5/1) Nitekim Hudeybiye Seferi sırasında Ten'im mevkiinde askerlerin çevresini av kuşları ve vahşi hayvanlar sarmasına rağmen bunların avlanmaması şiardı. (Zebidi, Tecrid-i Sarih, XII/3–4)

  İlgili Yazılar

 2. 2
  AYSEN Kıdemli Üye
  AYSEN
  Kıdemli Üye
  AYSEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 107604
  Mesaj Sayısı: 533
  Tecrübe Puanı: 6

  Cevap: Peygamberimiz'in hayatında "SPOR" ile ilgili örnekler


  peygamber efendimiz spora karşı ilgiliydi ve etrafındakileride teşvik ederdi koşular düzenlenir ve efendimizde katılırdı ayrıca okculuk yüzme deve yarışı gibi etkinliklerdede bulunurdu


+ Yorum Gönder