+ Yorum Gönder
Sohbet Konuları ve Konu Dışı Başlıklar Kategorisinden Büyük konuşmanın bedeli nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. e_mine_5
  Üye
  Reklam

  Büyük konuşmanın bedeli nedir?

  Reklam

  Büyük konuşmanın bedeli nedir? Mumsema yakınım bir hata yapmıştı bende ona senin gibi olacaksam, sna verilen hakları Allah bana nasip etmesin dedim
  ama şimdi çok pişmanım çok tövbe ettim ama içim rahat değil.ona artık birşey söyleyemem
  ne yapmalıyım?

 2. TatarRmzn
  Devamlı Üye

  --->: büyük konuşmanın bedeli nedir?


  Reklam


  Arkadaşınızın hata yapmış olması bu hatayı da sizin yapmamak istemeniz doğal birşey kardeşim.Rabbim tüm kullarının yapmış olduğu yada etrafındaki gördüğü hataları örnek alıp yapmaması için örnek almamızı ister.Bu yüzden gerek tarihin eski zamanları gerekse yakın geçmişimiz birçok ibret dolu olaylarla doludur.Ancak ''sana verilen hakları Allah bana nasip etmesin'' demiş olmanızda sizi hataya düşürmüş.Bunun farkında olduğunuz içinde pişmanlık duyuyorsunuz.Belki de yakınınız da yaptığı hatadan pişman oldu yaptığı hatalardan Allah c.c. sığındı.Rabbim pişman olan tövbe eden kullarını bağışlar.Aşağıdaki yazıları tıklayıp okumanızı tavsiye ederim.

  https://www.mumsema.org/vaaz-ve-sohb...-cekenler.html
  https://www.mumsema.org/i-j/4169-ist...et-dileme.html

  Kim ne hata yaparsa Rabbim bana gelmeden pişman olmamızı ve tekrar aynı hataya düşmemizi buyurur.Büyük konuşmak bi çoğumuzun düştüğü hata.Maddi olarak bir kefareti yok diye biliyorum.Ancak daha fazla hadis ve ayetle açıklayıcıyı bilgiyi hocalarım vericeklerdir eminim.
  Arkadaşıma artık söyleyemem demişsiniz.Ona ulaşamayacağınız için mi yoksa utandığınız için mi artık bişey söyleyemiyorsunuz bilemiyorum.Eğer içinizdeki huzursuzluk yakınınızın hakkını aldığınızı düşündüğünüz içinse mutlaka son bir kere de olsa konuşun derim.Bu hem o yakınınız için hem sizin için manen yararlı olucaktır.
  Peygamberimiz (s.a.v) de bir hadis-i şeriflerinde:
  Ebu Hüreyre’den (R.A) rivayet edilmiştir: ”Kimin üzerinde kardeşine ait bir hak varsa, dinar ve dirhemin bulunmadığı gün gelmeden önce dünyada iken helalleşsin. Aksi taktirde o gün, salih bir ameli varsa, o kardeşinin hakkı nispetinde kendinden alınır. Eğer hasenatı yoksa kardeşinin günahından alınır kendisine yüklenir.” (Buhari) buyurmaktadır.
  Umarım bir nebze de olsa yardımcı olabilmişimdir.Selam ve dua ile.


 3. Misafir
  Bm sinirle yemin olsun benim mutluluguma engel olursa bir bardak su vermem diye birine soylicem dedim aslında tehdit etme gibi kendi kendime yemin etmiş olurmuyum

 4. arifselim
  Yönetici
  Yemin ederim demek bir yemin olarak geçerlidir. Yemininde ne kastetmiş isen onu yerine getirmelisin. Yeminini bozduğun takdirde sana yemin kefaretini yerine getirmek düşer.

 5. Misafir
  Eski sevgilimi aramıcam diye "bir daha ararsam Allah canımı alsın " dedim ve aradim bu kadar büyük konuştum ne yapmalıyım

 6. arifselim
  Yönetici
  Bu bir yemin değildir bu bir bedduadır. Bir insanın kendi kendisine beddua etmesi kadar garip ne olabilir? Bu sözünden dolayı tövbe etmelisin ve bir daha dikkatli olmalısın.

 7. Misafir
  bir arkadaşıma çalışırken çok kızmıştım ve bir daha sana yardım edersem en adi o. çocuğuyum demiştim. bir gün sonra zorla yanına çalıştırılmak için görevlendirildim ve çalıştım o günden beri çok kötü hissediyorum söylediğim küfür gerçek olmaz değil mi hocam çok kötü hissediyorum kendimi..

  sigara içersem topum demiştim ve bir yıl geçtikten sonra sigaraya başladım. o günden beri kendimi çok kötü hissediyorum sizce kınadığım şey başıma gelir mi ?

 8. suheda
  Üye
  Bu ne çirkin bir ağız. Biraz dini terbiye görecek yerlerde zaman geçir.

+ Yorum Gönder
büyük konuşmanın tövbesi,  büyük konuşmak,  büyük konuşmak nedir,  büyük konuşmak ile ilgili hadis,  dinimizde büyük konuşmak,  büyük konuşmanın kefareti,  büyük konuşmak ne demek