+ Yorum Gönder
Sohbet Konuları ve Kişisel Gelişim Kategorisinden İslam'da Sorumluluk... Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Hoca
  erimeye devam...
  Reklam

  İslam'da Sorumluluk...

  Reklam

  İslam'da Sorumluluk... Mumsema İslam'da Sorumluluk...

  Mükellefiyet, islam dinine girmiş olanların (yani müslümanların) yapması gereken sorumlulukları demektir. Mükellef ise, sorumlu olan (müslüman kişilere) denmektir. Mükellef (yani sorumlu olan kişi), sorumluluklarını bilmesi gerekir. Sorumluluğunu bilmeyen bir kimse hem halk tarafından hemde HAK tarafından hoş karşılanmaz, hatta kınanır.
  İslam dininde, sorumluluklar derece derecedir. Bu dereceler arasındaki mesafe, birbirinden ayrı ve farkı açık olan büyük alan ve mesafeler gibidir. Yazımızı okudukça anlıyacağınızı umuyoruz.
  Mükelleflerin yapması gereken sorumluluklar fıkıhta, Farz, Vacip, Sünnet, Müstehap, Mübah, Mekruh, Haram, Müfsid terimleriyle bilinmektedir. Her müslümanın Farz nedir, vacip nedir, sünnet nedir vs. bunları bilmesi gerekir. Bunları bilmek demek, sorumluluklarını bilmek demektir.
  Bir müslüman, Allah'ın bir ve tek olduğuna iman ettikten sonra, islamiyeti kabul etmiş ve bu dine girmiş olur. Müslüman, islam dinine girmekle bazı sorumluluklarıda beraberinde getirir. Bu sorumlulukları yukarıda saydık. Hepsine birden fıkıhta Efâl-i Mükellefîn denmektedir.
  Efâl-i Mükellefîn hakkında detaylı bilgileri edinerek dinimizi öğrenmeli, hatalı ve yanlış yaptığımız şeylerin farkına vararak kendimizi düzeltmeli, işin hikmetini, sorumluluğun ciddiyetini bilerek, anlayarak, öğrenerek yaşamalıyız ki kulluğumuzu olgunlaştıralım. Kulların birbirinden üstünlüğü olgunluk makamıdır. Kim kulluk bakımından olgunluk derecesini yükseltmek için, Allah rızasına ulaşmak ve ona yakınlaşmak için çabalarsa muhakkak onun yaptığı bu ameller boşa gitmeyecektir. Çünkü Allah için yapılan hiçbir amel boşa gitmez..


 2. Leyli Rana
  Devamlı Üye

  --->: İslam'da Sorumluluk...


  Reklam


  Allah razı olsun mum cok güzel bir paylasim,
  evet süphesiz Allah için yapılan hiçbir amel boşa gitmez

 3. Üstad
  Devamlı Üye
  Allah razı olsun. mükelef sorumluluk çağıdır

 4. Dünya Güzeli
  Rütbesiz
  Allah razı olsun paylaşım için

 5. Ecrinim
  Hüvel Baki..
  Önce bizi yaradan, var eden yüce rabbimiz Allah’a karşı sorumluluklarımız vardır. Bunlara tek kelime ile ‘kulluk’ diyebiliriz. Yani müslüman olan, ‘müslümanım’ diyen herkesin Allah’a karşı sorumluluğunu, yani kulluk görevini yerine getirmesi gerekir. Kulluk görevi olan sekiz fiili amel’li yerine getirmek mecburiyetindedir. Bunlara ‘Efal-i Mükellefin’ de denilir. Bu sekiz kısım amel ve işler Farz, Vacip, Sünnet, Müstehap, Mübah, Haram, Mekruh, Müfsit’tir.

  Allah c.c. razı olsun hocam

 6. Misafir
  S.Aleykum kolay gelsin müslümanların sorumlulukları oldukça agır ve ben hiçbirşeyin sorumlusu olmak istemiyorum cunku en küçük bir hatamızda suçlanıyoruz ve vicdani olarak rahatsız oluyoruz kendimi suclu hissediyorum ve suclanmaktansa hiç bulaşmamayı tercih ediyorum yanlısmı yapıyorm bilmiyorum kacmak dogrumu ? Tesekkurler

 7. Misafir
  Ana farklı bir yanından bakarsan cennete gireceksin⭐⭐

+ Yorum Gönder
islamda sorumluluk,  islama göre kimler sorumludur,  islama göre sorumluluklarımız nelerdir,  islama göre sorumluluklarımız,  islam dininde sorumluluk,  islama gore mesuliyet