5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi
 1. 1
  Misafir
     

  Berat kandili berat gecesinin önemi hadisler

  Sahabe veya peygamber efendimiz Resulullah s.a.v bu gün için özel bir ibadet tavsiyesinde bulundumu?? Sahi bir hadis ile anlatımı varmı buharı vs delilli olarak çünkü yüce Kur'an'da yanlız kadir gecesinden bahsedilir !! Böyle bir gün için kutlamalar bidat diyorlar ve işin Garibi delil var dine sonradan dahil edilen herşey bidat peki şimdi ne yapicaz zayıf olan bir hadisi uygulucaz Kur'an dan yola çıkarak mı hareket edicez yoksa bidatmi kabul edicez ??

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Şem'a YÖNETİCİ

  Yorum: Berat kandili berat gecesinin önemi hadisler

  Berat gecesi kandili hakkında sahih hadis yok maalesef ama rivayet amel edilir zayıf olsa da iki (2) hadis var
  Alimler, inanç konusunda zayıf hadis ile amel edilmez ama amel etmeye teşvik edici zayıf hadislerle amel edilir demişlerdir. Doğru olan yol budur.


  Peygamber Efendimiz (s.a.s.) bizlere de şöyle buyurmuştur:
  "Şaban ayının yarısı (Berâet gecesi) gelince: gecesini namazla, gündüzünü oruçla geçiriniz. Cenâb-ı Allah o gece güneşin batmasıyla dünya göğüne iner ve şöyle der: Benden af dileyen yok mu; onu affedeyim. Rızık isteyen yok mu; rızık vereyim. Şifaâ dileyen yok mu; ifâ vereyim. "

  "Allah Teâlâ Şaban'ın onbeşinci geresi (Berâet gecesi) tecelli eder ve ana-babaya asi olanlarla Allah'a ortak koşanlar dışında bütün kullarını bağışlar
  . " (İbn Mace, İkametü's-Salât, 191; Tirmizî, Savm, 38).

  Peygamber Efendimiz (s.a.s.) bu geceyi Hz. Âişe validemize tanıtırken şöyle buyurmuştur:
  "Bu gece Şaban'ın onbeşinci gecesidir. Allah Teâlâ bu gecede Benü Kelb kabilesinin koyunlarının tüyleri sayısınca insanları Cehennem'den kurtarır. Ancak kendisine şirk koşanların, müslümanlara karşı kin ve düşmanlık besleyenlerin, akrabaları ile münasebeti kesenlerin, gururlu ve kibirlilerin, ana-babasına asî olanların ve içki içmeye devam edenlerin yüzüne bakmaz. " (Buhârî, et-Tergîb ve't-Terhib, II, 118).


+ Yorum Gönder