5 üzerinden 4.17 | Toplam : 54 kişi
 1. 1
  Misafir
     

  Adet düzensizliği yaşayan bir kadın ibadetlerini yerine getirmede nasıl hareket etmelidir?

  Adet düzensizliği yaşayan bir kadın ibadetlerini yerine getirmede nasıl hareket etmelidir?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Fetva Meclisi Moderatör

  Cevap: Adet düzensizliği yaşayan bir kadın ibadetlerini yerine getirmede nasıl hareket etmelidir?

  Hanımların adet günleri en az üç, en çok on gün devam eder. İki adet dönemi arasındaki temizlik süresi ise en az on beş gündür. Bu süre daha uzun da olabilir. Bazı kadınların adet günleri, düzenli olup belli günlerdir. Adet günleri sabit belli günler olan kadınların bu günlerinden önce ve sonra görecekleri renkli akıntılar özür kanı hükmünde olup adet kanı sayılmaz. Bu tür akıntıları gören kadınlar bu günlerinde özür hükümleri çerçevesinde, her namaz vakti için yeni bir abdest alarak başka bir sebeple abdestleri bozulmadığı sürece o vakit içinde diledikleri kadar namaz kılabilir, Kabe’yi tavaf edebilir ve Kur’an okuyabilirler.

  Bazen adet günlerinin değişmesi de söz konusudur.
  Mesela önceki mutad adet günleri altı gün olan bir kadın daha sonraki adet döneminde altıncı günün bitiminde temizlenmeyip akıntısı devam etse bu durum on günü aşmadıkça normal adeti olan altı güne ilaveten kan gördüğü günler de adetinden sayılır. Kısaca kaç gün akıntısı olmuşsa o günler adet günleridir. Dolayısıyla daha önce altı gün olan adet süresi değişerek kan görmeğe devam ettiği günler de adet günleri olmuş olur.
  Ancak aynı kadın bu altı günün bitiminde temizlenmeyip kan görmeğe devam eder ve bu süre on günü geçer ve mesela on iki güne ulaşırsa bu kadının ay hali yine altı gündür. Altı günü on iki güne tamamlayan son altı günlük sürede görülen kan istihaza yani özür kanı sayılır. Onuncu günden sonra görülen kan her hal-ü kârda özür kanı olduğu için kadın bu günlerde namazını kılar, orucunu tutar ve tavafını yapar. Mutat günleri olan altı günü, on güne tamamlayan dört günde kılmadığı namazları, tutmadığı oruçları kaza eder.


 3. 3
  Misafir

  Cevap: Adet düzensizliği yaşayan bir kadın ibadetlerini yerine getirmede nasıl hareket etmelidir?

  Merhaba yaşım 33 hic bir zaman hamile kalmadim suan durumum iyi değil 1 aya yakin adetim bitmiyor korkuyorum ama yardımcı olun.

  Merhaba duzenlemesi neden adet oldum 1 hafta sonra yine geldi az ama acaba stresten olabilirmi hava degisikligi yani 25 gun oldu bitmiyor doktora gitmedim ne yapsam olur vok geliyo suan neyapiyim lutfen yardamci olun


 4. Reklam

 5. 4
  arifselim Yönetici

  Cevap: Adet düzensizliği yaşayan bir kadın ibadetlerini yerine getirmede nasıl hareket etmelidir?

  - Merhaba kardeşim. Geçmiş olsun tabiki bunun tek çözümü mutlaka hemen doktora gitmendir. Burdan sana daha fazla yardımcı olamayız maalesef.

  - Bu durumda tek yapman gereken şey ilk fırsatta doktora görünmen olacak. Geçmiş olsun.


 6. 5
  Misafir
  benim adetim bitti temizlendim sabah uyandığımda mezi gelmişti sonra çok az sarı bulanık sıvı geldi tekrar gusletmeli miyim lütfen yardımcı olun çok tedirginim Allah razı olsun


 7. 6
  Şema Moderatör
  Adet gününüz bittiyse gelen akıntılar gusül gerektirmez sadece namaz abdesti gerekir.


 8. 7
  Misafir
  Merhaba benım sorum ben orucumun ılk ıkı gununu tuttum sonra kavrengı ıle karısık kanaman geldı ama adet gunumdu zaten dokuz gun adet gordum ama kahverengı sekılde bu surede oruxumu tıtmadım adet goruyorum dıye doktoruma gıttım adet sokrurucu ıgne vırdu sekız gundur orucumu tutuyorum ama bugun adetım oldu bu kanama ozur sayılırmı namazımı ve orucumu tutabılırmıyım cevaplarsanız cok sevınırım


 9. 8
  arifselim Yönetici
  Merhaba. Adet günlerinden kesin eminsen ve Adetin bittikten 8 gün sonra gelen bu akıntı adetten sayılmaz ve özür yerine geçer.


 10. 9
  Misafir
  Adet günüm geldi ve oldumda ama ertesi gün adet olmadım boy abdesti alıp namazlarıma başlamalımıyım.😕


 11. 10
  arifselim Yönetici
  Adet günün vakti ise ve adet akıntısı gibiyse bu adet sayılır. Adetin en az süresi 3 gün ve en fazla süresi ise 10 gündür. Hiç devam etmese bile 3 güne kadar adetli olarak hareket edersin.


 12. 11
  Misafir
  Ben 15 gun dolmadan blr daha hasta oldum. 15 gun dolmasını bekledim ibadetlerini bırakmak icin. Simdi oldugum gunden itibaren 10 gun oldu. sarımtırak renkte gelıyor . 10 gun dolduğu için abdest almalı mıyım? Yoksa kılmamaya basladıgım günden itibaren mi 10 günü sayayım?


 13. 12
  Şem'a YÖNETİCİ
  15 gun dolmadan bur kadının adet olması mümkün değil.
  Siz sarı lekelere aldırmayın ve ibadete devam edin


 14. 13
  Misafir
  Benim adetlerim düzensiz adet günüm belli olmuyor değişiyor ve ben biraz bulanık akıntı gördüm 3 gün bekledim çok az şekilde bulanık sadece abdest aldım ama hala bulanıklık var bilmiyorumki bi kaç gün içinde tam olarak adet görücem ben şimdi bu ilk üç günü adetten saymalıyım yoksa nişan olarak mı saymalıyım


 15. 14
  mum Kişisel Rütbe
  Bulanık dediğiniz akıntının adet akıntısı olup olmadığını kendiniz bilmelisiniz yada kadın doğum doktoruna muayene olunuz
  Bulanık akan akıntıyı mutlaka bilmeniz gerekir


+ Yorum Gönder
Git 124 Son