5 üzerinden 3.71 | Toplam : 38 kişi
 1. 1
  Misafir
     

  Adet günümüz kahverengi akıntı geldiği zaman mı başlar? kahverengi akıntı adet kanından mıdır?

  adet kanından önce gelen kahverengi akıntı namaza engelmi. adet günümüz kahverengi akıntı geldiği zaman mı başlar.kahverengi akıntı adet kanından mıdır?

  Adet 3 günden az, 10 günden fazla sürerse bu halde özür oluyor; oysaki kahverengi akıntı adetin 5. 6. günleri gibi 10 gün dolmadan geliyor. Yukarıda tam günler belirlenmediği için kılınabilir diye anladık. Bu halde namaz kılınır mı?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Hoca Moderatör

  Cevap: Adet günümüz kahverengi akıntı geldiği zaman mı başlar? kahverengi akıntı adet kanından mıdır

  istihazenin (özür kanamasının) hükmü

  Böyle bir durumda olan kadın abdestini alır her türlü ibadetini yapar helallisine yaklaşabilir. (İânetut - Talibin, 1171) Böyle bir kadın özürlüler hükmüne göre hareket eder. İmam Şafiî'ye göre, özürlünün her namaz için abdest alması gerekir, onun abdesti, kıldığı namazı bitirince son bulmuş olur.

  İstihaze Kanı:
  Bu, hastalık kanıdır. Rahmin en altında olan bir damardan çıkar. Bu damara azil denir. Bu kan aktığı zaman abdest bozulur, fakat guslü gerektirmez. Namaz ve orucu bırakmayı da gerektirmez. Bu bakımdan istihaze kanı gören bir kadın, kanı yıkamalı ve kanın aktığı yeri bağlayıp her farz namaz için abdest alarak namaz kılmalıdır.
  Hz. Peygamber, istihaze kanı gören Fatıma binti Ebî Hubeys'e şöyle demiştir:
  “Hayız kanı siyah bir kandır. Bu kanı gördüğünde namazdan uzak dur. Diğer kan ise hastalık kanıdır; bu kan geldiği zaman abdest al ve namazını kıl.” (Ebu Dâvud/286 ve başka muhaddisler)
  Fatıma binti Ebî Hubeys, Hz. Peygamber'e gelip 'Ey Allah'ın Rasûlü, ben devamlı istihaze kanı görüyorum, namazı terkedeyim mi?' deyince Hz. Peygamber şöyle dedi:
  “Hayır terk etme, o hayız kanı değil sadece hastalık kanıdır. Hayız gördüğün zaman namazı terket, kesildiği zaman da onun vaktini takdir et, sonra da kanı yıka ve namazını kıl.” Buharî/236; Müslim/333, (Hz. Aişe'den)
  (Dr. Mustafa el-Hin, Dr. Mustafa el-Buğa, Ali eş-Şerbeci, Büyük Şafii Fıkhı) 3. 3
  Misafir

  Cevap: Adet günümüz kahverengi akıntı geldiği zaman mı başlar? kahverengi akıntı adet kanından mıdır?

  Selam un aleykum ben bir türlü adetimin bittigini anlamıyorum adet sonunda beyaz akıntı ile beraber sarı akintida geliyor bu durumda namaz kılabilir miyim

  Selam un aleykum adet bittiğinde tamamen beyaz akıntı gelmesi gerekiyor ya benim beyaz akıntı ile beraber sarı akintida geliyor o zaman benim adetim bitmemiş mi sayılıyor şimdi


 4. Reklam

 5. 4
  arifselim Yönetici

  Cevap: Adet günümüz kahverengi akıntı geldiği zaman mı başlar? kahverengi akıntı adet kanından mıdır?

  Aleykum selam. Eğer sarı akıntı gelmeye devam ediyorsa o zaman 10. güne kadar beklemen gerekir. 10. günden sonra akıntı olsa bile gusül alır ve ibadetlerine başlarsın.


 6. 5
  Misafir
  Bana da biri yardımcı olabilir mi? Benim normalde adet olmam gereken zaman ama böyle kahverengimsi bi akıntı var bu da kan mıdır? Yani adetli sayılıyo muyum? Sonraki günler normal kan gelir mi? Oruç tutacak mıyım?


 7. 6
  arifselim Yönetici
  Normalde her kadın adetinin nasıl başladığını bilir, bilmelidir. Adet olman gereken zamanda bu akıntı olmuşsa bunlar adetten kabul edilir. Adetliyken de oruç ve namaz yerine getirilemez.


 8. 7
  Misafir
  Selamun aleykum benim adetim yani (kirmizi renk olarak)gelmeden once 2 gun acik kahve rengi akintim oldu sonra normal adet oldum 7 gun surdu banyo yaptim simdi niye acik kahve rengi akintim var bide benim spiralim var ondan once 6 gun oluyodu onu takildiktan.sonra 10 gun surmeye basladi akintilarla beraber bazen daha fazla napmam lazim acaba orucu tutabilirmiyim namaz kilabilirmiyim Allah rizasi icin cevap verin cok ihtiyacim var orucumu bozmak istemiyorum


 9. 8
  mumsema Administrator
  Alıntı
  orucu tutabilirmiyim namaz kilabilirmiyim
  Normal adet günleriniz bittiğine göre oruç tutun ve namaz kılın


 10. 9
  Misafir
  Günaydın , ben adet olmadan 7-10 gün önce kahverengi akıntılarım başladı. Sanırım bu ay 10-11 gün falan sürdü(kahverengi leke gibi ama bazen şeffaf da geldi sanırım sarı da)Ve şimdi de kan geldi.kahverengi akıntı hayızdan sayılıyorsa 10 günden sonrası özürse benim şimdi gusul mü almam lazım? dün aldım bu arada.bugun trkrar mı almalıyım


 11. 10
  mumsema Administrator
  Adet günlerini tam bilmiyorsunuz ve tüm sorunlar bundan kaynaklanıyor
  Adet olmadan önceki lekelenmeler adetten sayılmaz

  geniş bilgi burada: https://www.mumsema.org/kadinlar-for...ayilir-mi.html


 12. 11
  Misafir
  Benim normalde adet sürem pazar gunu olduysam diger pazar aynı vakite kadar sürer dolayisiyla simdi ramazan oldugu için aksamdan banyo yaptim ama kahverengi leke geldi bugün biter ama gunun yarisinda bitecegi icin oruç tutmamalimiyim bugun tutsam bile yerine tutarim ama bugun için ne yapacagimi bilemiyorum cvp verirseniz sevinirim


 13. 12
  mum Kişisel Rütbe
  Günün yarında bitecekse oruç tutulmaz


 14. 13
  Misafir
  Merhabalar benim adetim yillardir duzensiz ama 4ay once spiral taktirdim iyce duzensizlesti malum ramazan ayindayiz oruc tutuyorum adetimin gelme zamanlari 3 4 gun gecikti bile sdi kahvererengimsi bi akinti geliyo orucumu bozamadim ama yarin oruc tutmam gerekiyomu bu kahverengi akintiyi adet baslangici saymalimiyim neyapmaliyim yardimci olursaniz sevinirim


 15. 14
  mum Kişisel Rütbe
  Sipiral takıca düzeniniz değişebilir lakin siz adet kanına dikkat ederseniz fark edersiniz. Ona göre bir karar verin.


+ Yorum Gönder
Git 12 Son