+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Kadınlar Forumu Kategorisinden Adet döneminde kuran öğrenmeye devammı edilmeli yoksa aramı verilmeli Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Adet döneminde kuran öğrenmeye devammı edilmeli yoksa aramı verilmeli

  Reklam

 2. Ecrinim
  Hüvel Baki..

  --->: Adet döneminde kuran öğrenmeye devammı edilmeli yoksa aramı verilmeli


  Reklam  Cevap: Değerli Kardeşimiz;


  Hanefi ve Şafii alimlerine göre, cünüp olan bir kimsenin veya adet halindeyken bir bayanın Kur'an okuması, -bir yol olmadığı takdirde- camiye uğraması caiz değildir. Ancak Hanefi âlimlerinden bazılarına göre, adet halinde olan bir kadının durumu normal boy abdestine muhtaç olan bir cünüpten farklıdır. Ay hali bir iradeye bağlı değildir.

  Ayrıca, Kur'anı öğretme konusunu da farklı değelendirenler vardır. Bu âlimlere göre, adet halindeki bir bayanın Kur'an'ı, özellikle heceleyerek öğretmesinde veya bir ayetten daha az parçalar halinde okutmasında bir sakınca yoktur. (bk. İbn Abidin, I/172).

  Maliki mezhebine göre de, adet halinde olan bayan öğretmen veya öğrencinin –zarurete binaen- Kur'an okumasında bir sakınca yoktur. (bk. Cevahir el-İklil, s.32; eş-Şeyh ed-Derdir, eş-Şerhu'l-kebir, I/126-el-Mektebetu'ş-Şamile-; Halilil, Günenç, Günümüz Meselelerine Fetvalar, s.137).

  Şu kısa yaz devresinde Kur'an kurslarında öğretme ve öğrenme fırsatı bir zaruret olarak değerlendirilebilir.

  Bu zarurete dayanarak Maliki'nin kolaylık sağlayan görüşüyle amel edilmesine gerekçe vardır denilebilir. Yani, kurslarda Maliki görüşüyle amel edilerek okutma ve okumaya ara verilmemesi daha uygun olur diye düşünmek mümkündür. Kaldı ki, Hanefi ilmihallerde de özel halde olanlar, birer kelime atlayarak Kur'an okuyup öğretebilirler, diye bir çare de gösterilmektedir. Bundan da faydalanarak öğrenime ara vermemek mümkündür.

  Elbette bu çareyi zayıf bulanlar, kendi mezheplerinin görüşleriyle amel etmede ısrar edenler olabilir. Onlara yanlış yapıyorlar, denmez; Kur'an öğrenimine ara vermeye razı oluyorlar başka hak mezhebin kolaylık sağlayan görüşüyle amel etmeye razı olmuyorlar, demekle yetinilir, bir tartışmaya girme gereği duyulmaz. Duyulmamalıdır da.

  Netice olarak diyebiliriz ki, bu konuda zarurete binaen Malikî mezhebini ve onlar gibi düşünen diğer âlimleri taklit etmekte bir sakınca yoktur. Yeter ki, caminin temizliğine bir zarar gelmesin.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

 3. Misafir
  teşekkür ederim allah razı olsun sizden:=)
  ben kuran ögreniyorum ve özewl zamanımdayım hem büyük bir heyecanla okumak istiyorum bir yandanda huzursuzdum kuranıma saygızlık yapmaktan...allaha şükür şimdi rahat rahat okuyabilirim selametle hülya eren

 4. Misafir
  adetliyken kurani kerim kitabımızı elime alıp rahat rahat öğreme bilir miyim ilk defa ögrenecem ve ara vermekte çok üzüluyom

 5. rana
  Aciz Kul
  kardesim malesef kurani kerime adetliyken dokunamazsiniz, okuyamazsiniz..
  onun yerine adetliyken mealini okuyalim insaAllah..


  sadece hafizlik yapanlar icin farkli bir fetva vardir buyurun degerli Nureddin Yildiz hocamizin görüsü..

  Bu hususta hüküm şöyledir:
  1- Hafızlık yapan hanımların, aybaşı durumlarında Kur’an okumaları/Mushaf’a tutmaları Hanefi mezhebi başta olmak üzere ulemanın pek çoğuna göre caiz değildir. Bazı fakihler ise hafızlık şartlarının itibara alınması durumunda aybaşı durumunda Kur’an okumalarının caiz olacağını söylemişlerdir. Bu görüş, ilk dönem fukahasına kadar dayanmaktadır. Bazılarının zannettiği gibi bu zaman adamlarının icadı değildir. Zamanımızda öğrencilerin ciddiyeti ve istekleri açısından meseleyi değerlendiren pek çok medrese hocası bu fetva ile amel etmektedir. Diyanet’in meyli de bu tarafadır. Biz her iki hüküm ile de amel etmeyi sakıncalı bulmuyoruz.
  2- Hafızlık süreci bittikten sonra ise durum değişir. O takdirde okuyamaz/tutamaz görüşüne göre amel edilmelidir.
  3- Dua maksatlı ayetlerin okunmasında bir sakınca yoktur.

  Nureddin Yildiz


 6. Misafir
  Subhanallah okudukça şaşırıyorum sahabe hanımlar özel durumlarında okumuş mu?Buna bir deliliniz var mi ogrenmekse onlarda ogreniyor ezberliyordu ozel hallerinde okuduguna dair kaynak bulamazsiniz

 7. arifselim
  Yönetici
  Mezhep imamları da aslında okuyabilir dememişlerdir. Yukarıda verilen kaynaklarda olduğu gibi bazı zaruret durumlarında ve sadece heceleyerek öğrenmesi ve öğretmesine cevaz veren alimler olmuştur.

 8. Misafir
  sevgili arkadaşlar bende bu sene kuran kursuna gidiyorum hocam öğreten ve öğrenen dokuna bilir dedi.Benimde içim rahat değil ne yapmam gerekiyor bilmiyorum ara vermeyide istemiyorum.yardımcı olursanız sevinirim.

 9. arifselim
  Yönetici
  Değerli hanım kardeşim. Bu konuda ancak zaruret durumunda örneğin hafızlık yapmak gibi ve öğretmek gibi hallerde heceleyerek okunabileceğine dair cevaz vermişlerdir. Bu konuda geçen iki kaynakta şöyle geçmektedir:

  Ayrıca, Kur'anı öğretme konusunu da farklı değelendirenler vardır. Bu âlimlere göre, adet halindeki bir bayanın Kur'an'ı, özellikle heceleyerek öğretmesinde veya bir ayetten daha az parçalar halinde okutmasında bir sakınca yoktur. (bk. İbn Abidin, I/172).


  Maliki mezhebine göre de, adet halinde olan bayan öğretmen veya öğrencinin –zarurete binaen- Kur'an okumasında bir sakınca yoktur. (bk. Cevahir el-İklil, s.32; eş-Şeyh ed-Derdir, eş-Şerhu'l-kebir, I/126-el-Mektebetu'ş-Şamile-; Halil Günenç, Günümüz Meselelerine Fetvalar, s.137).

 10. Misafir
  Selâmün aleyküm
  bakara 222 de hayızlı kadının durumu anlatılıyor. Adetli kadin adeti bitip temizlenene kadar cinsel ilişkiye girmesin deniliyor bu kadar. Allah bunu uygun görmüş ne diye o bunu dedi yok bu bunu dedi diyerek konuyu karistiriyorsunuz. İnsanlar açıp kuran ı anlayarak okusalar bu sorulara da gerek kalmaz

  ---

  Kardeşim din meal değilki sen bir ayet meali ne bakıp hüküm veresin kuran sünnet kıyas icmaı ümmet dini tamamlayan unsurlar.e ger Sadece meale baksak namazı bile nasıl kılacağımızı bilemeyiz diğer meselelerin incelikleri nerde kaldı?

 11. Misafir
  Kuran mülakatım var ve bnden leke geldi adet günüm ne yapmam gerekiyor

 12. arifselim
  Yönetici
  Bu tür eğitim sınav ve benzeri durumlar için verilen fetvalar bulunmaktadır. Yukarıda da izah ettiğimiz gibi maliki mezhebinin bu konudaki fetvasına göre hareket edebilirsin.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
adetliyken kuran öğrenilir mi,  adetliyken kuran öğrenilir mi diyanet,  adetliyken kuran okunur mu diyanet,  adetliyken kuran öğreniyorum,  adetliyken kuran ogrenmek,  adetliyken kuran öğrenmek,  kadınlar adetliyken kuran öğrenebilir mi