5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  rana Aciz Kul
     

  Akrabalık Bağlarını Muhafaza Etmek Ve Fazileti

  AKRABALIK BAĞLARINI MUHAFAZA ETMEK

  Peygamber Efendimiz, yardımlaşmada, dini tebliğ etmede ilk önce kendi akrabalarımızdan başlamamız gerektiğini tavsiye ediyor. Aynı inançları paylaştığımız akrabalarımızla bağları koparmak sünnet-i senniyyeye uygun bir davranış olmaz. Fakat din konusunda müminlerle mücadele eden akrabalar, Resulullah’ın tarif ettiği akrabalar sınıfına girmez.

  Resulullah'ın (sav) bu konuda bazı hadisleri şunlardır:

  "Akrabalık bağlarını kesen cennet giremez."(Buhari-Müslim)

  "Ey İnsanlar! Birbirinize selam verin. Akraba ziyaretini ihmal etmeyin. Geceleyin, insanlar uyurken namaz kılın ki selametle cennete giresiniz." (Tirmizi)

  "Gerçekten insanların amelleri cuma gecesi Allah’a arzolunur. Fakat Akrabalık bağlarını kesenin ameli kabul olmaz." (Ahmed)

  Rızkının bollaşmasını ve ömrünün uzamasını isteyen kişi akraba ziyaretinde bulunsun. (Buhari-Müslim)


  İlgili Yazılar

 2. 2
  İsrâ İsrâ

  --->: Akrabalık Bağlarını Muhafaza Etmek Ve Fazıletı

  Akrabalık Bağlarını Muhafaza Etmek Ve Fazıletı


 3. 3
  meryemgül1 ~~Medinenin Gülü ~~

  --->: Akrabalık Bağlarını Muhafaza Etmek Ve Fazıletı

  Ey İnsanlar! Birbirinize selam verin. Akraba ziyaretini ihmal etmeyin. Geceleyin, insanlar uyurken namaz kılın ki selametle cennete giresiniz." (Tirmizi)

  Yararlı konu paylaşımı olmuş
  Allah c.c.razı olsun rana kardeş


 4. Reklam

 5. 4
  rana Aciz Kul

  --->: Akrabalık Bağlarını Muhafaza Etmek Ve Fazıletı

  Allah c.c. hepinizden razi olsun 6. 5
  imam Özel Üye
  Dünyada yapılabilecek en hayırlı işlerden biri akrabaya sahip çıkmaktır. Çünkü bu Allahın emridir ve Peygamberimizin ısrarla tavsiyesidir.
  Toplumu meydana getiren unsurlardan birisi de akrabalardır. Dinimiz ailenin yanısıra akrabalık ilişkilerine büyük önem vermiştir. Nitekim Cenab-ı Hak. “... Allah’tan korkun ve akrabalık bağlarını kesmekten sakının!” buyurmaktadır.
  Bilindiği gibi yakınlarımız: ana- baba, dede-nine, kardeşler, torunlar, amcalar, halalar, teyzeler ve evlilik vesilesiyle oluşan diğer akrabalardır. Yakınlarla ilgilenmek manasına gelen Sıla-i rahim, yakınlara iyilikte ve yardımda bulunmak, onlarla ilgilenmek, aradaki bağı güçlendirmek ve korumaktır


+ Yorum Gönder