Arabi aylar nedir? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi
 1. 1
  Sumame Tombik Ammo
  Sumame
  Tombik Ammo

  Profili:
  Üye No: 47625
  Mesaj Sayısı: 605
  Tecrübe Puanı: 8
  Yaş: 24

  Arabi aylar nedir?


  ARABİ AYLAR KELİMESİNİN SÖZLÜK ANLAMI NEDİR?
  Hicri senenin on iki ayı (Bkz. Kamerî Aylar). Hicri takvimde kullanılan Arabi ayların adları sırasıyla şunlardır: 1. Muharrem, 2. Safer, 3. Rebiul-evvel, 4. Rebi'ul-âhir, 5. Cemâzil-evvel, 6. Cemazil-ahir, 7. Receb, 8. Şa'bân, 9. Ramazan, 10. Şevval , 11. Zilka'de, 12. Zilhicce.


  İlgili Yazılar

 2. 2
  Muhammed الله اكبر
  Muhammed
  الله اكبر

  Profili:
  Üye No: 76755
  Mesaj Sayısı: 4,330
  Tecrübe Puanı: 44
  Yaş: 29
  Yer: Türkiye

  Cevap: Arabi aylar nedir?


  Arabi aylar nedir kısaca sözlük anlamı

  Arapların ve bir kısım Müslüman milletlerin kullandıkları takvim düzenindeki aylara «arabi aylar» denir, Cumhuriyet’in ilanına kadar memleketimizde de arabi aylar kullanılırdı.


  Araplar Hz. İbrahim ve İsmail zamanından beri ay birimi olarak, Ay’ın Dünya çevresindeki dönüşünü esas almışlardı. Cahiliye devrinde hilâlin (yeni ayın) göründüğü günden bir daha ki görünüşüne kadar geçen zaman bir ay, on iki ay da bir yıl sayılırdı. Ancak, Ay, Dünya’nın çevresindeki dönüşünü yirmi yedi buçuk günde tamamladığı halde, Dünya’nın dönüş yönüne doğru döndüğü için hilâlin iki görünmesi arasında geçen zaman 29 gün, 12 saat ve 40 dakika kadar tutmaktadır. Böylece 12 ay, bir güneş yılından 10 gün, 21 saat, 13 saniye eksik gelmektedir. Bu durum 31 yılda bir yıl kaybedilmesine sebep olmuştur. Bu hesapça 33 ay yılı 32 güneş yılına eşit oluyordu. Bu yüzden, İslâmlıktan önceki devirde Araplar bazı yılları 13 ay olarak kabul etmek zorunda kaldılar.


  Hz. Muhammed bir hutbesinde Cahiliye devrinin bu âdetinin yersiz olduğunu bildirerek, yılın 12 ay olduğunu belirtti. İslâm büyükleri Hicret’in 17. yılında hicri takvim esasını kabul ettiler.


  Hicri takvimde kullanılan arabi ay adları şunlardır: Muharrem, sefer, rebiülevvel, rebiülâhır, cemaziyülevvel, cemaziyülâhır, recep, şaban, ramazan, şevval, zilka’de, zilhicce.


+ Yorum Gönder