Vasi Ne Demektir? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 25 kişi
 1. 1
  Fetva Meclisi Moderatör
  Fetva Meclisi
  Moderatör
  Fetva Meclisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 23.Ocak.2007
  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 7,662
  Tecrübe Puanı: 84

  Vasi Ne Demektir?


  VASÎ NEDİR?

  Bir kimsenin, vasiyetini yerine getirmek veya mallarında ya da çocuklarının işlerinde tasarruf etmek üzere tayin ettiği kişiye denir.
  Bir kimse sağlığında borçlarını ödemek, vasıyetini yerine getirmek üzere veya küçük çocuğuna bırakacağı malı muhafaza etmek ve çocuğunun ihtiyaçlarına sarf etmek üzere bir vasî tayin edebilir. Vasî olarak belirlediği kimse, vasiyette bulunan şahsa huzurunda vasîliği kabul etmediğini belirtmesi halinde vasiyet reddedilmiş olur, gerçekleşmez. Ancak böyle bir red bulunmadığı takdirde vasî olarak belirlenmiş olur. Vasî olarak tayin edilen kişi, güvenilir ve kendisine vasıyet edilen hususlarda tasarruf gücüne sahipse, bu vesâyet tasdik edilir. Zira vefat eden kimse güvenerek malını ona emanet etmiştir. Vasî güvenilir, fakat tasarruf gücüne sahip değilse, hâkim bunun yanında tasarruflarında yardımcı olacak ikinci bir kişi belirler. Ancak vasî fâsık, kâfir ya da köle ise onu azlederek yerine başkasını vasî olarak atar. Vasî, yetimin malında, onun menfaatine tasarrufta bulunmalı, haklarını korumalıdır. Bu nedenle vasînin, hibe ve vasiyyetin kabulü gibi sırf yetimin menfaatine olan tasarrufları geçerlidir. Buna karşılık tamamen yetimin zararına tasarrufta bulunamaz. Bu çerçeveden olarak çocuğun malından borç veremez, hibe yapamaz. Fayda ve zarara muhtemel olan alışveriş gibi tasarrufları ise, çocuğun yararına olmak kaydıyla geçerlidir. Vasînin muhtaç olması halinde, aşırıya kaçmamak kaydıyla yetimin malından yiyebilir. Ancak ihtiyacı bulunmaması halinde, çocuğun malından yemesi caiz değildir (Nisâ, 4/6). (İ.P.)

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: --->: Vasi Ne Demektir?


  Vasi hakkında verdiğini bilgiler için Allah razı olsun bu konu hakkında beni aydınlattınız


 3. 3
  Muhammed الله اكبر
  Muhammed
  الله اكبر
  Muhammed - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 16.Haziran.2010
  Üye No: 76755
  Mesaj Sayısı: 5,360
  Tecrübe Puanı: 54
  Yaş: 29
  Yer: Türkiye

  Cevap: Vasi Ne Demektir?


  vasi ne demektir maddeler halinde kısaca sözlük anlamı


  1. Geniş, engin.
  2. Engin.
  3. Bir yetimin veya akılca zayıf, hasta birinin malını yöneten kimse
  4. Ölen bir kimsenin vasiyetini yerine getirmekle yükümlü olan kimse.
 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Vasi Ne Demektir?


  çok olumlu cevaplar var sağolun

  Birinin vasiyetini yerine getirmek veya mallarında ya da çocuklarının işlerinde tasarruf etmek için tayin ettiği kişiye denir.


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Mrb dedemin adına 100 dönüm arsa Var dedem vefat etti babam tapuyu benim üzerime aldı halalarım vekalet verdiler ama biri hakkını aldı


+ Yorum Gönder