İhalede rakipleri parayla caydırmak câiz midir? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  ßaran T.T.O.R.H.S.S.
  ßaran
  T.T.O.R.H.S.S.

  Üye No: 11279
  Mesaj Sayısı: 1,473
  Tecrübe Puanı: 22

  İhalede rakipleri parayla caydırmak câiz midir?
  İhalede rakipleri parayla caydırmak câiz midir?

  İhaleye sunulan iş, birkaç müşterinin fiyat vermesiyle gerçek değerini bulur, iş sahibinin mağduriyeti ancak böyle önlenir.

  Müşterilerden biri, diğerlerine gizlice para verip caydırmak suretiyle ihaleyi kendi istediği fiyata kapatmak isterse bu câiz olmaz. Bu hal dürüst bir anlaşma sayılmaz. Ayrıca müşterilikten çekilmek için alınan paranın da helâl olduğu söylenemez. Zira müşteri olmaktan vazgeçmek ücreti gerektiren bir iş değildir.

  Bu gibi anlaşmalı şeylere ihale yolsuzlukları, karşı tarafı batırma oyunları demek daha uygun olur. İhalelerde rakipleri caydırmak nasıl câiz değilse, müşterileri kızıştırmak için veremeyecekleri fiyatı verip, değerinden fazlaya almaya mecbur bırakmak da öyle câiz değildir. Almayacağı mala yüksek fiyat verip malın veya ihalenin değerini yükseltmek Peygamberimizin tabiriyle (Neceş)tir ve bir aldatmacadır. Bu ise Müslüman’a yakışmaz, başkalarının ziyan görmesi için müşteri kızıştırmaktan başka bir mânâya gelmez.

  Ahmed Şahin


  İlgili Yazılar

 2. 2
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 0
  Tecrübe Puanı: 0
  Yer: çalışma odam:)

  --->: İhalede rakipleri parayla caydırmak câiz midir?


  eyvallah Baran:)


 3. 3
  ravza 2 ALLAH C.C garip bir kulu
  ravza 2
  ALLAH C.C garip bir kulu

  Üye No: 72957
  Mesaj Sayısı: 1,121
  Tecrübe Puanı: 21

  --->: İhalede rakipleri parayla caydırmak câiz midir?


  işimiz çok zor bu devirde islami düşünüp hayata tatbik etmek ve bunu karşındakilerede kabul ettirmek bana ne ne yaparlarsa yapsınlar demek rüşvet yiyenleri görmemek RABBİM hepimize yardım eylesin doğru yoldan ayaklarımızı kaydırmasın


 4. Reklam

+ Yorum Gönder