+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
İslamda Namaz ve İslamda Temizlik (Taharet) Kategorisinden Köpeğe dokunmak abdesti bozar mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Gülehasret
  Kıdemli Üye
  Reklam

  Köpeğe dokunmak abdesti bozar mı?

  Reklam

  Köpeğe dokunmak abdesti bozar mı? Mumsema Köpek olan eve melekler girer mi
  Köpeğe dokunmak abdesti bozar mı
  Köpeğe dokunmak haram mı haram ise dokunursak ne yapmalıyız.


 2. arifselim
  Yönetici

  Yorum: Köpeğe dokunmak abdesti bozar mı?


  Reklam


  Köpek olan eve meleklerin girmeyeceği hadisi şeriflerde bildirilmiştir. Bu yasak yaşam alanı denilen bölge için geçerlidir. Ama evin bahçesi veya avlusunda bir ihtiyaçtan dolayı köpek beslemek caizdir.

  Köpeğe dokunmak abdesti bozmaz. Ancak köpeğin salyası ile ağzından gelen ıslaklık necistir. Ayrıca köpek ıslak iken dokunmak caiz değil haramdır.

 3. miroğlu
  Devamlı Üye
  Hanefilere göre köpek elbiseye sürtünürse o elbiseyle namaz kılınır. Yalnız, köpeğin ağız suyu veya salyası ve tersi necistir.


  Köpeğe dokunmak abdesti bozmaz.

 4. Misafir
  Sey benım kardesım bahcede köpek beslıyor.Orda da evde gereksız yere köpek beslemek ıyı degıl dır dıyo.
  Ben napmalıyım sımdı?
  Köpek bahcede kımseye de bı zararı yok.Yanı şimdi benım evıne melekler gelmıy cek mı?

 5. Misafir
  Köpeğe dokunmak abdesti bozmaz. Şafii mezhebinde köpeğe dokunduğunda (köpek ıslaksa) elini 1 defa toprakla 7 defa suyla yıkaması gerekir.

 6. Misafir
  İhtiyaç yokken evde köpek beslemek haram değildir fakat hafif mekruhtur. Hukuk dilinde buna “tenzihi mekruh” denilir.

 7. Şema
  Moderatör
  Köpek necis olsa da köpeğe dokunmak abdesti bozmaz.

 8. Misafir
  Selamin aleykum ben yurtdisinda yasiyorum esimde yabanci uyruklu onlarin din hassasligi bizimki kadar olmadigi icin haliyle evimizdede uzun zamandir iki kopek besliyoruz gerek bahcede gerek evin icinde dolasiyorlar bende kisa bir sureden beri allaha sukur namaz kilmaya basladim simdi bu aliskanligi bozmak biraz zor olacak ne yapmam gerekiyor acaba beni bilgilendirebilirmisiniz.

 9. Misafir
  Bahceniz varsa bahcede beslemeye calisin veya garajiniz varsa orda besleyin. Yazdigi gibi kopek olan evde namaz kilinir yeterki temiz olsun. Allahin emirlerini yerine getirmek lazim herzaman insallah.

 10. Misafir
  Köpek beslemek değil Köpekle aynı evde yaşamak şekilde söylemiş olsanız daha doğru olur. Evde artan yemeği dışarda ki bi köpeğe vermek sevap değil de nedir. .iyi günler

 11. Misafir
  Slm sen kimse bakma o camlara sen ekmek su ver onlara bak bilki Allah'ta sana bakar rabbim hangi hayvanı hangi canlıyı haram kılmış yaradan Allah deyilmi Allah haram canlı yaratırmı nediyor Allah merhametli olki bende sana merhamet edim sakın kimsenin lafına bakarak o Canları sokaga atma vikdanınla hesaplaş

  Can'ım kardesim sen bakma kimsenin lafına o canları yaradana bakıcan ikimizinde yaratan Allah sen sevabını yap ekmeyini paylaş Allah herşeyi görendir oda sana yapar o camlar dilsizdir bizler onlara bakmalıyız sen merhametli ol rsbbim daima senle olsun ve

 12. Misafir

  Reklam


  Biz bir binada 6 ayle yaşıyoruz sadece bende bir köpek var ve bu binada kapı kapı bir Çin geziyor sadece bizim kapıdan içeri köpeğin sayesinde giremiyor ve bütün binada hergün kavga gürültü oluyor sadece bizim ayle çok iyi durumda. Tamam melekler köpek sayesinde giremiyor ama duruma bakılırsa cinler de giremiyor. Ben Allaha şükrediyorum bir köpeğim olduğunu.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
köpeğe dokunmak abdesti bozar mı,  köpeğe dokunmak haram mı,  köpek abdesti bozar mı,  köpeğe dokunmak haram mıdır,  köpek abdest bozarmı,  kopek abdesti bozarmi,  kopege dokunmak abdest bozarmi