+ Yorum Gönder
İslamda Namaz ve İslamda Temizlik (Taharet) Kategorisinden Gusülde ağza ve burna su vermenin ölçüsü nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Reklam

  Gusülde ağza ve burna su vermenin ölçüsü nedir?

  Reklam

  Gusülde ağza ve burna su vermenin ölçüsü nedir? Mumsema Gusülde ağza ve burna su vermenin ölçüsü nedir?

  Gusül abdesti alırken, ağza ve buruna su vermek farzdır. Ağza su verirken suyu boğaza kadar ulaştırıp ağzı çalkalamak ve buruna su verirken de genize kadar da suyu çekmek ise sünnettir. Bu hüküm oruçlu olmayan kimseler içindir. Oruçlu olanların boğaza veya genize su kaçma ihtimali olduğu için böyle yapmaları uygun olmaz. Onlar gusülde ağza ve burna su verirken abdestte yaptıkları gibi yaparlar (İbn Âbidîn, Raddu’l-Muhtâr, Riyad, 1423/2003, I, 237, 291).

 2. EHLİMAN
  Kıdemli Üye

  Cevap: Gusülde ağza ve burna su vermenin ölçüsü nedir?


  Reklam


  Gusül abdesti alırken ağza ve burna su vermek diğer abdeste göre daha fazla olmalıdır.Yani su boğaza kadar çekilmeli ve gargara yapar gibi boğaz temizlenmelidir.Buruna çekilirken de yine genze kadar alınmalıdır.

 3. Misafir
  Oruç dısında Boğazımıza ve genizimize kadar cekmesek kabul olmaz mı gusül çünkü bayaa sorunlar yaşıyorum genzime su değmeyince abdest kabul olmadı diyorum bu defa da çok cekince genzim yanıyo burun akıntısına sebep oluyo

 4. arifselim
  Yönetici
  Burnun içine iyice su girmesi yeterlidir. İllaki genzin yanmasına gerek yoktur. Bu konuda vesvese etmene gerek yoktur. Farz olan miktar burnun içinin ıslanmasıdır. Zorlamaya gerek yoktur.

+ Yorum Gönder
gusülde ağza su vermenin ölçüsü,  gusülde burna su çekmenin ölçüsü,  gusulde agza ve burna su vermenin olcusu,  gusulde burna su vermenin derecesi,  gusül abdestinde ağza su vermenin ölçüsü,  gusulde