+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
İslamda Namaz ve İslamda Temizlik (Taharet) Kategorisinden Cünüp olarak uyumak, yemek ve içmekte bir sakınca var mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Reklam

  Cünüp olarak uyumak, yemek ve içmekte bir sakınca var mıdır?

  Reklam

  Cünüp olarak uyumak, yemek ve içmekte bir sakınca var mıdır? Mumsema Cünüplük, cinsel ilişki veya şehvetle meninin gelmesi sebepleriyle meydana gelen ve belirli ibadetlerin yapılmasına engel olan hükmî kirlilik halidir. Cünüp olan bir kimse, namaz kılmak ve Kur’an okumak gibi ibadetleri yerine getiremez. Dolayısıyla, ibadetlerini yapmaya engel olan bu durumdan ilk fırsatta guslederek kurtulmaya çalışmalıdır. Öte yandan bu durumdaki bir kimse ihtiyaç halinde, herhangi bir namazın geçmesine sebebiyet vermemek kaydıyla, cinsel bölgesinin maddi temizliğini yaptıktan sonra abdest alarak ya da sadece el ve ağzını yıkayarak uyuyabilir, yiyip içebilir ve başka işlerle meşgul olabilir (Buhârî, Gusül, 27; Müslim, Hayz, 6 (21, 22, 24). Çünkü cünüplük, gusül ve abdest gibi özel bir temizliği gerektirmeyen işlerin yapılmasına engel değildir. Hz. Peygamber, cünüp olmakla müminin necis/maddeten pis olmayacağını ifade etmiştir (Buhârî, Gusül, 23). Fakat cünüp birinin namazını kaçıracak şekilde yıkanmayı geciktirmesi haram, elini ağzını yıkamadan yiyip içmesi ise mekruh görülmüştür. Bu itibarla zorunlu bir durum olmadıkça insan hemen boy abdesti almalı ve bir an önce yıkanıp temizlenmelidir.

 2. EHLİMAN
  Kıdemli Üye

  Cevap: Cünüp olarak uyumak, yemek ve içmekte bir sakınca var mıdır?


  Reklam


  Aslına bakacak olursak cünüp olan kimsenin yemesi içmesi yada uyumasında bir sakınca olmamaktadır.Fakat önemli olan bunun süresidir.Yani Müslüman kimse cünüp olduğu zaman gusül abdestini geciktirmemesi daha faziletlidir.Namaz saati girmeden gusül abdestini alması gerekir.

 3. DunyadaBaris
  Üye
  Halkimiz olarak "cok buyuk gunah" veya "sanssizlik ve ugursuzluk getiren" olarak gosterilen ve cok buyuk bir tepki ile bakilan cenabetlik, anladigim kadariyle aslinda var sayildigi kadar buyuk bir gunah degil.
  Sonuc olarak, abdestiniz bozulmustur. Kucuk abdesti bozan tuvelete cikma, yellenme, bir yerinizin kanamasi veya benzeri seyler nelerse, buyuk (vucud) abdestini bozan da meni gelmesi veya cinsel iliski gibi durumlar. Her ikisinde de namaz kilamaz, veya camiye girmememiz gerekir, cunku temiz degiliz.

  Dinimiz ne guzel bir kural koymus, cinsel iliski sonrasi yikaniniz. Temizlik cok onemli cunku cinsel iliski sonrasi yikanmayanlarda muhtemel rahatsizliklar olabiliyor.

  Ehliman arkadasimizin belirttigi gibi, cenabetligi iki namaz arasindan disariya tasirmamak onemli, fakat bunun sebebi dinimizin herkezi namaz kildigini var saymasindan kaynaklaniyor.
  Eger namaz kilmiyorsaniz, cunup olmussunuz olmamissiniz, zaten gunaha giriyorsunuz, birsey farketmiyor. Eger namaz kilacaksiniz, haliyle gusl abdestinizi almaniz gerekiyor.

  Ben din adami degilim ama okuduklarimdan vardigim nokta budur.
  Saygilar.

 4. Misafir
  Ben şimdi gece boşaldım.Gece gusül alamam.Sabah alsam olurmu ?

 5. Selam2
  Devamlı Üye
  Sabah namazının vakti geçmeden gusül alıp namaz kılmak zorundasın.

 6. Misafir
  Peki sabah namaz kılmayacaksak yinede namazdan önce gusül almak şartmıdır??

  Cünüp uyuyup sabah namazina kalkmasak hatta 3-4 namaz vaktini cünüp geçirmenin gunahi nedir? Dinden cıkarmıyız?

 7. emre
  Devamlı Üye
  Müslüman olmanın 5 şartı var. Bu şartlardan birisi de NAMAZ kılmaktır. Her Müslüman namaz kılmak zorundadır. Haliyle gusül almak zorundadır.

 8. Misafir
  Ben gece culup yattım yani boşalıp yattım ve sabah ilk işim abdest almak oldu ve ben yattigim yorgani yastığı degistirmem gerekir mi yani bita yatarsam o yorganla yatakla abdest bozulur mu bide culupken montumu gidiyim zaman onuda degistirmem gerekir mi

 9. emre
  Devamlı Üye
  Meni değmişse sadece yıkayın ve tekrar giyin yok onunla namaz kılamazsınız. Çarşafıda ister yıkayın yada yıkamayın bir önemi yok sadece temizlik açısından önemi var. Benden cenabet olur gusül alırsınız temizlenir. Giysiler ile bir ilgisi yok. Giysiler cenabet olmaz.

 10. Misafir
  Cunup yattigimizda başımıza bir iş gelirmi kotuluk veya bela gibi bide gezersek nolur

 11. Sabır
  Devamlı Üye
  Eğer namazlarını kaçırmazsan cunüp yatabilirsin başına bir şey gelmez. Önemli olan namazını kılmandır.

 12. Sontokatci
  Üye

  Reklam


  Yemek yemeden önce ağzını ve elini yıkaman lazım.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
cünüp uyumak,  cenabet uyumak,  cünüp uyumak günah mı,  cünüp yatmak,  cenabet yatmak,  cunup uyumak,  cünüp iken uyumak