+ Yorum Gönder
İslamda Namaz ve İslamda Temizlik (Taharet) Kategorisinden Abdestli iken mestlerin çıkarılıp giyilmesi abdesti bozar mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Reklam

  Abdestli iken mestlerin çıkarılıp giyilmesi abdesti bozar mı?

  Reklam

  Abdestli iken mestlerin çıkarılıp giyilmesi abdesti bozar mı? Mumsema Abdestli iken mestlerin çıkarılıp giyilmesi abdesti bozar mı?

  Abdestte ayaklarını yıkadıktan sonra mestlerini giyen kimsenin, bu abdesti devam ettiği sürece mestleri çıkarıp giymesiyle abdesti bozulmaz. Mestlerin üzerine mesh etmek suretiyle abdestini tamamladığı durumlarda ise, daha sonra mestlerini çıkaracak olursa meshi bozulur. Bu durumda sadece ayaklarını yıkayıp mestlerini giymesiyle abdesti devam eder (Mevsılî, İhtiyâr, İstanbul, ts. I, 25; Merğînânî, el-Hidâye, I, 29).

 2. EHLİMAN
  Kıdemli Üye

  Cevap: Abdestli iken mestlerin çıkarılıp giyilmesi abdesti bozar mı?


  Reklam


  Mesh etmek dinimizin bir kolaylığıdır.Bu durumda abdestli olan biri çıkarıp giyebilmektedir.Yalnız mesh ile abdest alan birisi çıkarttığı zaman ayaklarını yıkayıp yeniden giymesi gerekmektedir.

 3. Misafir
  1 -Mesh ile uyumak abdesti bozar mı

  2 - Abdestli iken mest giyip cikarmak abdesti bozarmi

 4. arifselim
  Yönetici
  1- Mestin süresi seferi olmayan kimseler için 24 saattir. Uyumakla mestin hükmü bozulmaz.

  2- İlk abdesti alıp daha henüz ilk abdest bozulmadan mesti çıkarmak ve giymek mestin hükmünü bozmaz. Ama ilk abdest bozulduktan sonra artık mest çıkarıldı mı mestin hükmü biter ve eğer abdestliyse de abdesti bozulur.

 5. Misafir
  Mesh ile uyumak abdesti bozar mı

 6. arifselim
  Yönetici
  Sanırım mest ile uyumak demek istemişsin. Mest olsun olmasın uyumak abdesti bozar. Ama mestin süresi vardır ve süre dolmamışsa mestlerle abdestini almaya devam eder.

 7. Misafir
  Abdestli iken mestin cikarilip baska bir mest giyilmesi dahilinde abdest bozulur mu bunu genis bir sekilde aciklayabilir misiniz?

 8. imam
  Üye
  mestin cikarilip baska bir mest giyilmesi dahilinde
  Mest ayaktan çıkarıldığı an abdest bozulur ve yeniden abdest alınıp öyle mest giyilmesi gerekir

+ Yorum Gönder
uyumak meshi bozar mı,  mest çıkarılınca abdest bozulur mu,  abdestli iken mesti çıkarmak,  mesti çıkarmak abdesti bozar mı,  abdestli iken mestlerin çıkarılıp giyilmesi abdesti bozar mı,  mestin fermuarı açılınca abdest bozulur mu,  uyku meshi bozar mı