5 üzerinden 4.33 | Toplam : 3 kişi
 1. 1
  doganozguc Üye
     

  Mezheplere göre Hürmet-i musahere nedir?

  Evlenme yasağı denilen hürmet-i musahere, evlilik neticesinde meydana gelen akrabalarla evlenme yasağıdır(kayınvalide veya kayınpederle evlenmenin haram olması gibi).

  İmam-ı Şafii'ye göre dokunmak ve bakmakla hürmet-i müsahare gerçekleşmediği gibi
  İmam Ahmed bin Hanbel'e göre de birleşme vuku' bulmadan hürmet-i müsahere sözkonusu olmaz.

  Bu görüşten yola çıkarak, bir baba kızıyla veya bir anne oğluyla cinsî münasebette bulunursa o kişilerin eşlerine karşı nikâhları ebediyen düşer. Bunun sebebi artık kendi eşininhürmet-i musahereile “evlenilmesi yasak olanlar” kategorisine -zina ettiği kimsenin annesi veya babası olması sebebiyle- dâhil olmasıdır. Bu durum sadece cinsi münasebet gerçekleştiği takdirde geçerli olur.
  Ebu Hanîfe'ye göre ise, zina aynen evlilik gibi sihrî hısımlık meydana getirir. Çünkü nikâh cinsî temas anlamına gelir. Bunun meşrû veya gayr-i meşrû olması arasında bir fark yoktur. Hatta, bir kadını yalnız şehvetle öpmek veya okşamak, tenasül uzuvlarına bakmak evlenme yasağı doğurmaya yeterli sayılır. Aynı şey kadın için de geçerlidir. Böylece bir erkek bir kadınla zina edince, bu kadının annesi, ninesi...ile kızı ve kız torunları zina eden erkeğe haram olur. Aynı şekilde, zina eden kadın da, zina ettiği erkeğin usûl ve furûu ile evlenemez.

  (es-Serahsî, el-Mebsût, IV, 204 vd.; el-Cassas, Ahkâmü'l-Kur'ân, ll, 137; eş-Şîrazî, el-Muhezzeb, l l, 45; eş-Sevkânî, Neylü'l-Evtâr, VI, 57; el-Mevsılî, el-İhtiyâr, 111, 88; Bilmen, Astilâhât-ı Fıkhiyye Kâmusu, II, 97; Hamdi Döndüren, Delilleriyle İslâm Hukuku, İstanbul, 1983, s. 215. 216).


  İlgili Yazılar

 2. 2
  Misafir

  Hürmeti müsahere

  S.a ben cok zor durumdayim hürmeti müsahere durumundan dolayi huzursuzum. Ailede boyle bi durum oldu fakat bunu aciklayacak izah edecek bir anlayisa sahip degiller kötü duruma düserim. Size sorum hanefi kisi şafiyi taklit etse fakat nikah tekrar kiyilmasa olurmu? Allah yar ve yardimciniz olsun


 3. 3
  arifselim Yönetici

  Cevap: Mezheplere göre Hürmet-i musahere nedir?

  Aleykum selam. Tam olarak sorununu söylememişsin. Bir zaruret karşısında hanefi mezhebinde olan biri şafii mezhebini taklit edebilirsin yeniden nikah kıyılmasına gerek yoktur.


 4. Reklam

+ Yorum Gönder