Ayasofya Camisini Değiştirenlere Fatih Sultan Mehmed han'ın Bedduası

Ayasofya Camisini Değiştirenlere Fatih Sultan Mehmed han'ın Bedduası 5 üzerinden 4.65 | Toplam : 34 kişi
 1. 1
  sofi ezel aciz bir üye
  sofi ezel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  sofi ezel
  aciz bir üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 07.Aralık.2009
  Üye No: 68130
  Mesaj Sayısı: 632
  Tecrübe Puanı: 13
  Yaş: 41
  Bulunduğu yer: marmara bölgesi
     

  Ayasofya Camisini Değiştirenlere Fatih Sultan Mehmed han'ın Bedduası


  Fatih Sultan Mehmet, Ayasofya camiine çok önem verir. Yıllarca bakım onarım görmeyen, bakımsızlıktan adeta harabeye dönen Ayasofya'nın imarı ile yakından ilgilenir. Gerekli bakım onarımlar yapılarak Ayasofya kısa sürede mamur hale getirilir.

  Fetih'den sonra, savaş hukukuna göre ganimet olarak Fatih'in şahsi mülkü haline gelen ve mal sahibi (Fatih) tarafından cami olarak vakfedilen Ayasofya hakkında , Fatih Sultan Mehmet'in kayda değer bir hassasiyeti vardır.


  Evliyaullahtan olduğu bilinen Fatih Sultan Mehmet Hazretleri, şahsi vakfı olan Ayasofya Camiinin 20. yüzyılda ibadete kapatılacağını hissetmiş olmalıki, Ayasofya Camii vakıf senedinin sonuna ilginç bir not eklemiştir. Ayasofya Camii vakıf senedinde vakıf sahibi Fatih Sultan Mehmet şöyle demektedir:


  İşte bu benim Ayasofya vakfiyem dolayısıyla kim bu Ayasofya'yı camiye dönüştüren vakfiyemi değiştirirse, bir maddesini tebdil ederse, onu iptal veya tecile koşarsa,fasit veya fasık teville veya herhangi bir dalavereyle Ayasofya Camisinin vakıf hükmünü yürürlükten kaldırmaya kastederse,

  Aslını değiştirir, füruuna itiraz eder ve bunları yapanlara yol gösterirlerse ve hatta yardım ederlerse ve kanunsuz olarak onda tasarruf yapmaya kalkarlar,camiilikten çıkarırlar ve sahte evrak düzenleyerek mütevelli hakkı gibi şeyler ister yahut onu kendi batıl defterine kaydeder veya yalandan kendi hesaplarına geçirirlerse


  İfade ediyorum ki huzurunuzda,en büyük haram işlemiş ve günahları kazanmış olurlar!


  Bu sebeple bu vakfiyeyi kim değiştirirse, Allah'ın, Peygamber'in,meleklerin bütün yöneticilerin ve dahi bütün Müslümanların ebediyen LANETİ ONUN VE ONLARIN ÜZERİNE OLSUN,azapları hafiflemesin onların,haşr gününde yüzlerine bakılmasın


  Kim bunları işittikten sonra hala bu değiştirme işine devam ederse,günahı onu değiştirene olacaktır Allah'ın azabı onlaradır Allah İşitendir, Bilendir..

  (Fatih Sultan Mehmed Han / 1 Haziran 1453)  Tefekkür Dergisi / Sayı - 12


  Ahmet Faruk NİZAMOĞLU

  Kaynak : http://www.tefekkurdergisi.com/icerik.asp?dergi=12&konu=307&t=_AYASOFYA_CAM%DD%DD _DAVASI


 2. 2
  DELFİN Kıdemli Üye
  DELFİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  DELFİN
  Kıdemli Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 25.Kasım.2014
  Üye No: 105044
  Mesaj Sayısı: 329
  Tecrübe Puanı: 4

  Cevap: Ayasofya Camisini Değiştirenlere Fatih Sultan Mehmed han'ın Bedduası


  Fatih Sultan Mehmet İstanbul fethinden sonra Ayasofya kilisesini cami yapmış ve vakf etmiştir.Bu nedenle bunu değiştirenler hakkında beddua ettiği söylenmektedir.Fakat bir Müslüman olarak cami olsaydı daha iyi olurdu diye düşünüyorum.
 3. 3
  yasemin Mum Ve Merhem Olabilmek..
  yasemin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 18.Eylül.2014
  Üye No: 104691
  Mesaj Sayısı: 1,331
  Tecrübe Puanı: 14
  Bulunduğu yer: Allah'ıma Seferdeyim..

  Cevap: Ayasofya Camisini Değiştirenlere Fatih Sultan Mehmed han'ın Bedduası


  İstanbul alındıktan sonra Ayasofya'da ilk Cuma namazı kıldırmak için
  Fatih Sultan Mehmed imamlığa geçer. Namaza başlamak için tekbir getirir ama hemen sonra durur ve sağına soluna selam vererek namazını bozar. Sonra tekrar tekbir getirir ve tekrar durur sağa sola selam vererek namazını bozar.
  Üçüncüsünde de tekbir getirdikten sonra ellerini bağlar ve ilk cuma namazını kıldırmaya başlar.

  Cemaatten bazıları: "Padişah büyük kibre girdi o kibrinden dolayı namazı başlatamadı" diye düşünmüşler. Namaz kılındıktan sonra Fatih Sultan Mehmed'e namazı nenden üç kere bozduğunu sormuşlar o da:

  - İstedim ki namaz sırasında bana ve bütün cemaate Kabe görünsün, yani biz Kabe'nin önünde namaz kılalım. Bu niyetle birinci tekbiri getirdim fakat Kabe görünmedi. İkincisinde de tekbir getirdim Kabe görünmedi. Fakat üçüncüsünde tekbir getirdim ve Kabe gözümün önünde belirdi, demiş. Bunun sebebini de Akşemseddin Hazretleri'ne sormuşlar o da bu hadiseyi şöyle anlatmış. Demiş ki:

  - Padişahımız üç defa tekbir getirdi. Birinci tekbirde baktım ki, Ayasofya'nın yönü kıbleye bakmıyor. İçimden "İnşallah bir yanlış yapmayız" dedim. İkinci kez tekbir getirdi, tekrar namazı bozdu, namazı bozduğu için sevindim. Üçüncü tekbirde yine içimden: "İnşallah namazını bozar" dedim. Fakat o an bana manevi alemde cemaatin en arka safı gösterildi. En arka safta, bir kişilik yerin eksik olduğunu gördüm. Bir an baktım ki Hızır Aleyhisselam, o bir kişilik yere doğru saf tutmak için gelirken terler direğe parmağını soktu ve Ayasofya'nın yönünü kıbleye doğru çevirdi. Ondan sonrada bir kişilik yerin eksik olduğu o safa geçti ve namaza durdu. Böylece padişah üçüncü kez tekbir getirdikten sonra Kabe'yi tam karşısında gördü, bir daha selam vermedi ve böylece İstanbul'un fethetinden sonraki ilk cuma namazını kıldırdı.
 4. Reklam

+ Yorum Gönder