Izdırari kadere giren durumlar nelerdir, evlilik, iş, rızık vs. gibi durumlar ızdırar 5 üzerinden 4.60 | Toplam : 10 kişi
 1. 1
  Sedanur Sedanur
  Sedanur
  Sedanur
  Sedanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 10.Mart.2008
  Üye No: 12019
  Mesaj Sayısı: 871
  Tecrübe Puanı: 14

  Izdırari kadere giren durumlar nelerdir, evlilik, iş, rızık vs. gibi durumlar ızdırar


  Soru
  kader konusunda yazmis oldugunuz cevabi okurken icime böyle bir soru dogdu: calistigimiz is, evlendigimiz es, yasadigimiz yer, (kazandigimiz)- rIzkImIz, Allah'in bizim icin secmis oldugu-kaderimizdir demi? yani hersey Allah'in dilemesiyle olur bu süphesiz böyledir, ama bize secme imkani verilmis ve Allah'in bizim icin yazmis oldugu ve degismeyecek olanlar nelerdir? hakkinizi helal edin...


  Cevabımız

  Değerli Kardeşimiz;

  1- Kader konusunda aklınıza takılan her şeyi sorabilirsiniz. Bu durum inkar ettiğiniz anlamına gelmez. Nitekim Kurandan öğrendiğimize göre Hz. İbrahim aleyhisselam ölülerin nasıl diriltileceğini sormuş, sonra da Allahım inanmadığımdan değil, kalbim tatmin olsun diye soruyorum demiştir. Bu nedenle bizler de aklımıza takılan sorularımızı sorabiliriz. Biz de elimizden geldiği kadar cevap vermeye çalışırız.

  2- Kaderin esas anlamı Allah’ın, olmuş olacak her şeyi bilmesi demektir. Dikkat edersek insan iradesini yok saymıyor. Bilmek ayrı yapmak ayrıdır. Bilen Allah’tır, yapan kuldur. Bu konuya bir misal verelim;

  Peygamberimiz İstanbulun fethini ve komutanını yüz yıllar önce müjdelemiş ve haber vermiştir. Zamanı gelince de dediği gibi çıkmış. Şimdi, İstanbul Peygamberimiz dediği için mi fethedildi, yoksa fethedileceğini bildiği için mi söyledi. O zaman Fatih Sultan yatsaydı, çalışmasaydı, ordular hazırlatıp savaşmasaydı yine olacak mıydı. Demek ki Allah Fatihin çalışıp İstanbul’u fethedeceğini biliyordu ve bunu elçisi Hz. Peygambere bildirdi.

  Buradaki ince nokta: Allah bildiği için yapmıyoruz. Biz yapacağımız için Allah biliyor. Zaten Allah’ın geleceği bilmemesi düşünülemez. Bilmese veya bilemese yaratıcı olamaz.

  Buna bir örnek verelim; Allah dostu evliyadan bir öğretmen düşünelim. Öğrencilerinden birisine “yarın seni şu kitaptan imtihan edeceğim.” diyor. Fakat öğretmen Allah’ın izniyle onun filim, maç, oyun, eğlence, derken sabah okula çalışmadan geleceğini bilerek, akşamdan karnesine “0” yazıyor. Ertesi sabah öğrenci sorulan sorulara cevap veremiyor ve sıfırı hak ettiğini bildiği anda, öğretmen cebinden not defterini çıkarıp “senin çalışmayıp sıfır alacağını bildiğim için önceden deftere sıfır yazmıştım” diyor. Buna karşı öğrenci “Hocam sen sıfır yazdığın için ben sıfır aldım. Yoksa geçer puan yazsaydın geçerdim.” diyebilir mi?

  Demek ki Allah yazdığı için biz yapmıyoruz, bizim yapacağımız şeyleri bilerek Allah yazıyor. İşte buna kader diyoruz.

  3- Kaderi ikiye ayırabiliriz: ızdırari kader, ihtiyari kader.

  "ızdırari kader"de bizim hiçbir tesirimiz yok. O, tamamen irademiz dışında yazılmış. Dünyaya geleceğimiz yer, annemiz, babamız, şeklimiz, kabiliyetlerimiz ızdırari kaderimizin konusu. Bunlara kendimiz karar veremeyiz. Bu nevi kaderimizden dolayı mesuliyetimiz de yok.

  İkinci kısım kader ise, irademize bağlıdır. Biz neye karar vereceksek ve ne yapacaksak, Allah ezeli ilmiyle bilmiş, öyle takdir etmiştir. Sizin sorduğunuz soruda bu alanda müzakere edilmektedir. Yani siz bir aday tipi belirliyorsunuz ve arıyorsunuz. Allah’ta sizin istediğiniz vasıflara sahip birkaç kişiyi önünüze çıkarıyor. Sizde bunlardan birini iradenizle beğenip kabul ediyorsunuz. Alah’ın alacağınız eşin kim olduğunu ezelde bilmesi kader, fakat sizin iradenizle seçmeniz cüz’i irade dediğimiz insanın mesuliyet sınırlarıdır.

  Kalbimiz çarpıyor, kanımız temizleniyor, hücrelerimiz büyüyor, çoğalıyor, ölüyor. Vücudumuzda, bizim bilmediğimiz birçok işler yapılıyor. Bunların hiçbirini yapan biz değiliz. Uyuduğumuz zaman bile bu tür faaliyetler devam ediyor.

  Ama şunu da çok iyi biliyoruz ki, kendi isteğimizle yaptığımız işler de var. Yemek, içmek, konuşmak, yürümek gibi fiillerde karar veren biziz. Zayıf da olsa bir irademiz, az da olsa bir ilmimiz, cılız da olsa bir gücümüz var.

  Yol kavşağında hangi yoldan gideceğimize kendimiz karar veriyoruz. Hayat ise, yol kavşaklarıyla dolu.

  Şu halde, bilerek tercih ettiğimiz, hiçbir zorlamaya maruz kalmaksızın karar verip işlediğimiz bir suçu kendimizden başka kime yükleyebiliriz?

  İnsanın cüz-i ihtiyari adı verilen iradesi, önemsiz gibi görülmekle beraber, kainatta geçerli olan kanunlardan istifade ederek büyük işlerin meydana gelmesine sebep olmaktadır.

  Bir apartmanın üst katının lütuflarla, bodrum katının ise işkence aletleriyle dolu olduğunu ve bir şahsın bu apartmanın asansörü içerisinde bulunduğunu farz ediniz. Kendisine, apartmanın bu keyfiyeti daha önce anlatılmış bulunan bu zat, üst katın düğmesine bastığında lütfa mazhar olacak, alt katın düğmesine bastığında ise azaba duçar olacaktır.

  Burada iradenin yaptığı tek şey, sadece hangi düğmeye basılacağına karar vermesi ve teşebbüse geçmesidir. Asansör ise, o zatın kudret ve iradesiyle değil, belirli fizik ve mekanik kanunlarla hareket etmektedir. Yani, insan üst kata kendi iktidarıyla çıkmadığı gibi, alt kata da kendi iktidarıyla inmemektedir. Bununla beraber asansörün nereye gideceğinin tayini, içindeki şahsın iradesine bırakılmıştır.

  İnsanın kendi iradesiyle yaptığı bütün işler, bu ölçüyle değerlendirilebilir. Mesela; cenab-ı hak, meyhaneye gitmenin haram, camiye gitmenin ise faziletli olduğunu insanlara bildirmiş bulunmaktadır. İnsan bedeni ise kendi iradesiyle, misaldeki asansör gibi her iki yere de gitmeye müsait bir yapıdadır.

  Kainattaki faaliyetlerde olduğu gibi, beden içindeki faaliyetlerde de insanın iradesi söz konusu olmamakta ve insan bedeni, kanun-u külli adı verilen ilahi kanunlarla hareket etmektedir. Fakat onun nereye gideceğinin tayini, insanın irade ve ihtiyarına bırakılmıştır. O hangi düğmeye basarsa, yani nereye gitmek isterse, beden oraya doğru hareket etmekte, dolayısıyla da gideceği yerin mükafatı veya cezası o insana ait olmaktadır.
  Dikkat edilirse, kaderi bahane ederek, “benim ne suçum var” diyen kişinin, iradeyi yok saydığı görülür.

  Eğer insan, “rüzgarın önünde sürüklenen bir yaprak” ise, seçme kabiliyeti yoksa, yaptığından mesul değilse, o zaman suçun ne manası kalır? Böyle diyen kişi, bir haksızlığa uğradığı zaman mahkemeye müracaat etmiyor mu?

  Halbuki, anlayışına göre şöyle düşünmesi gerekirdi: “bu adam benim evimi yaktı, namusuma dil uzattı, çocuğumu öldürdü, ama mazurdur. Kaderinde bu fiilleri işlemek varmış, ne yapsın, başka türlü davranmak elinden gelmezdi ki.”

  Hakkı çiğnenenler gerçekten böyle mi düşünüyorlar?

  İnsan yaptığından sorumlu olmasaydı, “iyi” ve “kötü” kelimeleri manasız olurdu. Kahramanları takdire, hainleri aşağılamaya gerek kalmazdı. Çünkü, her ikisi de yaptığını isteyerek yapmamış olurlardı. Halbuki hiç kimse böyle iddialarda bulunmaz. Vicdanen her insan, yaptıklarından sorumlu olduğunu ve rüzgarın önünde bir yaprak gibi olmadığını kabul eder.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör


  İlgili Yazılar

 2. 2
  hasene Kıdemli Üye
  hasene
  Kıdemli Üye
  hasene - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 06.Nisan.2008
  Üye No: 16023
  Mesaj Sayısı: 201
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 33

  --->: Izdırari kadere giren durumlar nelerdir, evlilik, iş, rızık vs. gibi durumlar ı


  kader zulmetmez . kader cok ince cizgide bir konu fazla derine inmememk lazim :) Allah razi olsun


 3. 3
  ayti Üye
  ayti
  Üye

  Profili:
  Üyelik: 23.Kasım.2011
  Üye No: 91869
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 23

  Cevap: Izdırari kadere giren durumlar nelerdir, evlilik, iş, rızık vs. gibi durumlar ızdırar


  Hocam Selamun aleyküm..
  Müsadeniz olursa bir sorum olacak.
  Izdırari Kadere giren durumlar için ; "ızdırari kader"de bizim hiçbir tesirimiz yok. O, tamamen irademiz dışında yazılmış. Dünyaya geleceğimiz yer, annemiz, babamız, şeklimiz, kabiliyetlerimiz ızdırari kaderimizin konusu. Bunlara kendimiz karar veremeyiz. Bu nevi kaderimizden dolayı mesuliyetimiz de yok. " şeklinde ki açıklamınıza istinaden evlilik ile ilgili yapılan açıklamanızda ise;
  Yani siz bir aday tipi belirliyorsunuz ve arıyorsunuz. Allah’ta sizin istediğiniz vasıflara sahip birkaç kişiyi önünüze çıkarıyor. Sizde bunlardan birini iradenizle beğenip kabul ediyorsunuz. Alah’ın alacağınız eşin kim olduğunu ezelde bilmesi kader, fakat sizin iradenizle seçmeniz cüz’i irade dediğimiz insanın mesuliyet sınırlarıdır. şeklinde ifade etmişsiniz. Hocam sorum şu olacak;
  Kişinin anne-babasını seçmesi hususunda iradesi pasif kalıyor ise, evleneceği kişiyi kendi tercihi ile seçiyor ise, bu durumda, ben misal veriyorum Hasan ile evlenmeye karar verdim ve Hasan dan olma 2 tane çocuğum oldu. Şimdi bu çocukların açısından bakıldığında anne ve babasını seçme iradesi verilmedi ama anne ve babasının ben olacağım ezelde belli idi. Bu durum bir anlamda benim Hasan ile evlenip bu çocuklara sahip olacağım belirlenmiş veya yazılmış olmuyor mu?
  Bilmem ifade edebildim mi?
  Zaman ayırdığınız ve cevaplamanız için şimdiden teşekkür ediyorum.

  Saygılarımla, 4. Reklam

 5. 4
  Gül-i ayşe Üye
  Gül-i ayşe
  Üye
  Gül-i ayşe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 11.Şubat.2013
  Üye No: 100097
  Mesaj Sayısı: 3
  Tecrübe Puanı: 1

  Cevap: Izdırari kadere giren durumlar nelerdir, evlilik, iş, rızık vs. gibi durumlar ızdırar


  selamün aleyküm.. çok güzel açıklamışşsınız Allah razı olsun. fakat bişey sormak istiyorum demişsiniz ki "Yani siz bir aday tipi belirliyorsunuz ve arıyorsunuz. Allah’ta sizin istediğiniz vasıflara sahip birkaç kişiyi önünüze çıkarıyor. Sizde bunlardan birini iradenizle beğenip kabul ediyorsunuz. Alah’ın alacağınız eşin kim olduğunu ezelde bilmesi kader, fakat sizin iradenizle seçmeniz cüz’i irade dediğimiz insanın mesuliyet sınırlarıdır" sormak istediğim şu karşımıza Rabbim birkaç kişi çıkrıyor isteğimize göre peki bu da duayla değilmi her insanın her istediği olur veya olmaz..bunlar hep Dua tesiriyle meydana gelmez mi?


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Merhabalar sitenizi yeni keşfettim açıkçası konular çok açıklayıcı oldu benim için soruma bi cevap alırsam daha mutlu olucam inşallah...

  Izdırari Kadere giren durumlar için ; "ızdırari kader"de bizim hiçbir tesirimiz yok. O, tamamen irademiz dışında yazılmış. Dünyaya geleceğimiz yer, annemiz, babamız, şeklimiz, kabiliyetlerimiz ızdırari kaderimizin konusu. Bunlara kendimiz karar veremeyiz. Bu nevi kaderimizden dolayı mesuliyetimiz de yok. " şeklinde ki açıklamınıza istinaden evlilik ile ilgili yapılan açıklamanızda ise;
  Yani siz bir aday tipi belirliyorsunuz ve arıyorsunuz. Allah’ta sizin istediğiniz vasıflara sahip birkaç kişiyi önünüze çıkarıyor. Sizde bunlardan birini iradenizle beğenip kabul ediyorsunuz. Alah’ın alacağınız eşin kim olduğunu ezelde bilmesi kader, fakat sizin iradenizle seçmeniz cüz’i irade dediğimiz insanın mesuliyet sınırlarıdır. şeklinde ifade etmişsiniz.Allah karşımıza olmayacak, istemediğimiz, yalan söyleyen uygun olmayan görücü usülu veya başka sekilde insanları çıkartıyor ve bir sekilde evlilik olmuyor.Burda yazdığınız gibi o zaman benim evleneceğim kişiler bu tarz hayatı düzgün olmayan kişiler mi olacak. yani bu durumda benim evliliğe geç kalmam gibi ya da kaderimde hiç evlilik olmadığını mı gösterir?
  teşekkürler.


 7. 6
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici
  arifselim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 04.Nisan.2007
  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,930
  Tecrübe Puanı: 10

  Aslında en baştaki yazı yeterinde konuyu izah etmiştir. Olmuş ve olacak olan her şey Allah katında yazılıdır. Bu aynı zamanda Allah'ın ezeli ve ebedi olan ilminin bir tecellisidir. Bunları Allah'ın bilmesi demek, insanları bir şeye zorlaması anlamına gelmez. Aynı zamanda insanın iradesi de Allah'ın takdir ettiğini değiştirmez.


 8. 7
  NARza Üye
  NARza
  Üye

  Profili:
  Üyelik: 10.Temmuz.2017
  Üye No: 113503
  Mesaj Sayısı: 15
  Tecrübe Puanı: 1

  Merak ettigim bir KO nu var . izdirari kader bizim cuzi irademizi belirlemiyormu zaten . Kader Allah in bizim secimlerimizi bilmesi ama bizim oyle secimler yapacagimizi nerden biliyor. Biliyor cunku allah yarattigini bilir . yani benim kisiligimi karakterimi biliyor ne secim yapacagimida. Mesela benim kisiligimi belirleyen allah .her insanin karakteri Ayni degil . dogdugu be buyudugu sartlar ayni degil. Benim kardeslerim var annede ayni babada ama biz cok farkliyiz fiziken degil karakter olarak. Allah beni Boyle yaratmisen benim za ten tercih Hakkim yok gibi bi sey olmuyor mu . mesela kardesim cok sen sakrak ve ben suskun yabani biriysem sorumlu ben miyim yoksa yaratan mi. Kardesim olgunsa Ama ben cocuksu biriysem.yada mesela kardesim cesur ve olgun biri ve o cok erken evlendi. Ama ben cok karasiz ve korkak bi insansam bu allahin mi yoksa Benim mi sorumlulugum. Benim karakterimi allah belirlemiyor mu Ben I'm karakterim izdirari kader degil mi ve bu karakter benim secimlerimi etkilemiyor mu .o zaman her sey izdirari kader mi.


 9. 8
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik: 06.Şubat.2007
  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 30
  Tecrübe Puanı: 40
  Yer: çalışma odam:)

  Izdırari kader nedir? kısaca

  "Izdırari kader" insanın seçme hakkı olmaz. O, tamamen irademiz dışında yazılmıştır.
  Örnek olarak: Dünyaya geleceğimiz yer, annemiz, babamız, şeklimiz, kabiliyetlerimiz ızdırari kaderimizin konusudur.


 10. 9
  NARza Üye
  NARza
  Üye

  Profili:
  Üyelik: 10.Temmuz.2017
  Üye No: 113503
  Mesaj Sayısı: 15
  Tecrübe Puanı: 1

  Ben izdirari kader nedir demedim . za ten biliyorum. Ama benim karakterimde izdirari degil mi. Be benim karakterim cuzi irademi belirlemiyor mu


 11. 10
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Hocam bugün başıma bir olay geldi gerçekten kader mi değil mi taktım iş başvurusu yaptım aradılar yedeklerden size çıktı dediler ama istediğim pozisyonda değilmiş özellkle sordum o zaman olmaz dedim ama kurayla çekiliyormuş benim yerime gelen kişi kurayla istediğim yer çıkmış şimdi bu olay kaderim mi ben mi reddetmiş oldum beni aydınlatırsanız çok sevinirim çok taktım kafaya


 12. 11
  mum Kişisel Rütbe
  mum
  Kişisel Rütbe
  mum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  mum
  Üyelik: 20.Ocak.2007
  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,981
  Tecrübe Puanı: 102

  Kaderin ne olduğunu anlamamışsınız. Kader Allahın her şeyi önceden bilmesidir.
  İş seçme işi size kalmış Allah tercihi size bırakıyor.


+ Yorum Gönder