Gayri Müslimlerin Yemeklerini Yemek Konusu.. 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  sultans Devamlı Üye
  sultans
  Devamlı Üye
  sultans - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 12.Haziran.2008
  Üye No: 22733
  Mesaj Sayısı: 217
  Tecrübe Puanı: 4
  Yer: Tarsus

  Gayri Müslimlerin Yemeklerini Yemek Konusu..


  Sual: Hıristiyan kadınları, pişirdikleri yemekten bize getiriyorlar. Biz de bu yemekleri yiyoruz. Bazıları gayri müslimlerin pis olduklarını, hediyelerini almanın caiz olmadığını söylüyorlar. Doğru mudur?
  CEVAP
  Gayri müslimlerin yemeklerini yemek, verdikleri hediyeleri alıp kullanmakta mahzur yoktur. İslam âlimlerinin en büyüklerinden olan imam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
  (Tevbe suresi 29. âyet-i kerimesinde (Müşrikler elbette pistir) buyuruluyor. Hanefi âlimleri bu âyeti, Allahü teâlânın (Müşrikler pistir) buyurması, (Müşriklerin kalblerinin, itikadlarının pis olduğu içindir) diye açıklamışlardır. Gayri müslimler, temizliğe riayet ederlerse, bedenlerine pis denemez. Çünkü Peygamber efendimiz, bir yahudi evinde yemek yedi, bir müşrikin kabı ile taharetlendi. Hazret-i Ömer de bir Hıristiyan kadının kabından taharetlendi. Müşriklerin bedenleri de pis olsaydı, onların yemeklerini yemez, sularını içmezlerdi. Eğer müşriklerin bedenleri pis olsaydı, iman edince temiz olmamaları gerekirdi. O halde onlara pis denilmesi, kalblerinin pis olduğunu bildirmek içindir. İman edince kalblerindeki bu pislik gider, temiz olur. İtikadlarının, kalblerinin pis olması, bedenlerin de pis olmasını gerektirmez.

  Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
  (Ehl-i kitabın [Yahudi ve Hıristiyanların] pişirdiklerini, kestiklerini yemek helaldir.) [Maide 5]

  O halde, kâfirlere karışan, alış-veriş eden müslümanları pis bilmemelidir! Böyle müslümanların pis olduklarını sanarak, bunların yiyecek ve içeceklerinden sakınmamalı, müslümanlardan ayrılmak yoluna sapmamalıdır! Bu hâl, ihtiyat değil, bu halden kurtulmak ihtiyattır.) [Mektubat c.3, m.22]

  Yine İslam âlimlerinin en büyüklerinden olan imam-ı Gazali hazretleri de buyurdu ki:
  (Haram olduğu bilinmeyen şeyler yenir. Peygamber efendimiz, bir müşrikin, Hazret-i Ömer de, bir Hıristiyan kadının testisinden abdest almıştır. Eshab-ı kiram, kâfirlerin verdiği suyu içerdi. Halbuki, pis, necis olan şeyi yemek haramdır. Kâfirler ise, ekseriya pis olur. Elleri kapları şaraplı olur. Çeşitli şekilde öldürerek leş ettikleri hayvanları yerler. Eshab-ı kiram, buna rağmen, necis olduğunu kesin olarak bilmedikleri için, onlardan et, peynir gibi gıda maddelerini alıp yerlerdi.) [Kimya-ı Seadet]

  Dinimiz zimmiye [gayrı müslim vatandaşa] zekat hariç, sadaka, sadaka-i fıtr, adak ve hediye verilmesinin ve onlardan cizye ve hediye almanın caiz olduğunu bildiriyor. (Mevkufat, Dürer)

  Dinimiz, kâfire itikadlarından dolayı hürmet etmenin ve selam vermenin caiz olmadığını; ama ihtiyaç halinde selam verip müsafeha etmenin caiz olduğunu bildiriyor. (Redd-ül Muhtar)

  Zimmiye zulmetmek, müslümana zulmetmekten daha büyük günahtır. Zimmiyi üzmemek için selam vermek caizdir. (Dürr-ül-muhtar)

  Hadis-i şerifte ise, (Zimmiye eza edenin hasmı ben olurum) buyuruluyor. (Hatib)

  Yine hadis-i şeriflerde (Hediyeyi reddetmeyin!) ve (İstemeden verilen şeyi alınız! Allahü teâlânın gönderdiği rızıktır) buyuruluyor. (Beyheki)

  Sual: Kâfirin ikram ettiği yenir mi, verdiği hediye alınır mı, bardağından içilir mi?
  CEVAP
  Üçü de Evet.

  Sual:
  Ateist komşuların getirdiği aşure veya tatlı gibi şeyleri yemek caiz mi?
  CEVAP
  Necis olduğu bilinmedikçe dinsizlerin yemeği yenir. Yani domuz eti ve şaraplı olduğu bilinmezse yenir.
  Sual: Şimdiki Hıristiyanlar kan akıtmadan, hayvanların kafasına kurşun sıkarak ya da boğarak öldürüyorlar. Bunların öldürdükleri hayvanları yemek caiz midir?
  CEVAP
  Boğarak veya kurşun sıkarak öldürdükleri kesin olarak biliniyorsa yenmez. Fakat zan ile olmaz.

  [URL="http://murat-aydemir.com/Helal-ve-haramlar/"]Gayri Müslimlerin Yemeklerini Yemek Konusu[/URL] konusunu; Helal-ve-haramlar Kategorisine 2011-09-23 23:36:44 tarihinde yemek en çok arananıyla birlikte eklenmiştir. Konu ile İlgili Diğer ayrıntılı içerikleri [URL="http://murat-aydemir.com/Helal-ve-haramlar/"]Helal-ve-haramlar[/URL] kategoriden bulabilirsiniz.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  ASUDE Kıdemli Üye
  ASUDE
  Kıdemli Üye
  ASUDE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 21.Haziran.2016
  Üye No: 108924
  Mesaj Sayısı: 442
  Tecrübe Puanı: 5

  Cevap: Gayri Müslimlerin Yemeklerini Yemek Konusu..


  gayri müslimlerin yemkleri yenir fakat birçok müslüman buna yaklaşmaz ve yemezler lakin peygamber efendimiz bile yemişse sorun olmaz


 3. 3
  Elcevap (Cezalı)
  Elcevap
  (Cezalı)
  Elcevap - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 02.Ekim.2018
  Üye No: 119403
  Mesaj Sayısı: 8
  Tecrübe Puanı: 0

  Yorum: Gayri Müslimlerin Yemeklerini Yemek Konusu..


  Müslüman pis insanlar da vardır gayri muslim pis insanlarda vardir. Burada kişinin temizlik anlayışına bakmak gerekir. Sadece kesilen hayvan etinin haram olma durumu vardır. Birde alkol eklenmiş yada domuz ürünü içeren gıda gibi ürünler. Bu konulara dikkat edilerek beraber yenilebilir.


 4. Reklam

+ Yorum Gönder