Meleklere iman ne demektir? 5 üzerinden 4.83 | Toplam : 6 kişi
 1. 1
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Profili:
  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 0
  Tecrübe Puanı: 0
  Yer: çalışma odam:)

  Meleklere iman ne demektir?


  Meleklere iman ne demektir?
  Meleklerin varlığını gönülden kabul etmek, imanın temel şartlarından biridir. Kur'an'da meleklere imanın farz olduğunu bildiren birçok ayet vardır: "Peygamber, rabbinden kendisine indirilene iman etti, mü'minler de (iman ettiler). Her biri; Allah'a, meleklerine, kitaplarına ve peygamberlerine iman ettiler." (Bakara 2/285), "… asıl iyilik, Allah'a, ahiret gününe, meleklere, kitap ve peygamberlere iman edenlerin … iyiliğidir." (Bakara 2/177).
  Buna göre meleklere inanmayan kişi, dinden çıkmış olur. Nitekim Kur'an-ı Kerim'de, "Kim Allah'ı, meleklerini, kitaplarını, peygamberlerini ve ahiret gününü inkar ederse, derin bir sapıklığa düşmüş olur." (Nisa 4/136) buyurulmakta, meleklere düşman olanların, Allah'ın düşmanı olduğu bildirilmektedir (Bakara 2/98).

  İlgili Yazılar

 2. 2
  İKBALE Kıdemli Üye
  İKBALE
  Kıdemli Üye

  Profili:
  Üye No: 104580
  Mesaj Sayısı: 44
  Tecrübe Puanı: 1

  Cevap: Meleklere iman ne demektir?


  İman etmek Allah'ın emrettiklerine yarattıklarına gönülden inanmak, kalben ve dil ile tasdik etmek demektir. Meleklerin Allah tarafından yaratılan varlıklardan olduğuna ve onlara verilen yetkilere kalben inanmakla meleklere iman edilmiş olur.


 3. 3
  İslam Kur'an Hadimi
  İslam
  Kur'an Hadimi
  İslam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 47685
  Mesaj Sayısı: 622
  Tecrübe Puanı: 8
  Yer: evim

  Cevap: Meleklere iman ne demektir?


  Kısaca meleklere iman ne demek?

  Meleklere İman: Allah’ın yarattığı şeyler, gözümüzle gördüklerimizden ibaret değildir. Göremediğimiz ve hakikatlerini bilemediğimiz ruhani ve nurani varlıklar da vardır. Meleklerde bunlardandır. meleklerin varlığını peygamberler ve ilahi kitaplar haber vermektedir. Bu sebeple onları inkar etmek , Peygamberleri inkar etmek gibidir.


 4. Reklam

+ Yorum Gönder