Kuranı Kerim günümüzde neden nüzul sırasına göre sıralanmamıştır. Günümüzde sıralama neye göre yapılmıştır? 5 üzerinden 4.64 | Toplam : 22 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kuranı Kerimde iniş Sıralarına Göre Değil De Karışık Bir Şekilde Yazılmış Bunun Nedeni Nedir?


  Kuan ı kerım de sureler iniş sırasına gore degilde farklı sekilde yazılmıstır acaba bunun sebebi nedir.muhakkak mantıklı bır sebebi vardır ama cok genıs bı sekılde yer verilmemis aklım almadı bıraz daha acarmısınız

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Muhammed الله اكبر
  Muhammed
  الله اكبر
  Muhammed - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 76755
  Mesaj Sayısı: 4,342
  Tecrübe Puanı: 44
  Yaş: 29
  Yer: Türkiye

  Kuranı Kerim günümüzde neden nüzul sırasına göre sıralanmamıştır. Günümüzde sıralama neye göre yapılmıştır?


  1- Allah'ın son mukaddes kitabı, bütün insanlığa İlâhi fermanı olan Kur'an, 23 senede âyet âyet, sûre sûre nazil olmuştur.

  Peygamber Efendimiz kendisine nazil olan âyet ve sûreleri yanında bulunan sahabelerine okur, sahabeler de onu ezber ederler, bir kısmı da yazardı. Bundan ayrı olarak, Peygamber Efendimizin vahiy kâtipleri vardı. Bunlar nazil olan âyetleri ve sûreleri özel olarak yazmakla vazifeli idiler.

  Gelen âyet ve sûrenin nerede yer alacağı, Kur'an'ın neresine gireceği de bizzat Peygamberimize Cebrail (A.S.) vasıtasıyla bildiriliyor, o da vahiy kâtiplerine tarif ederek, gerekeni yaptırıyordu. Böylece Hz. Peygamberin sağlığında Kur'an'ın tamamı yazılmış, nereye neyin gireceği belli olmuştur. Aynca Cebrail (A.S.) her Ramazanda gelir, o güne kadar nazil olmuş âyet ve sûreleri Peygamberimize yeni baştan okurdu.

  Efendimizin vefatından evvelki son Ramazanda Hz. Cibril yine gelmiş, ancak bu sefer Kur'an'ı Peygamberimizle iki sefer okumuşlardı. Birinci sefer Hz. Cibril okumuş, Peygamberimiz dinlemiş; ikinci seferde ise Peygamberimiz okumuş, Hz. Cibril dinlemişti. Böylece Kur'an son şeklini almıştı.

  2- Kuran 23 senede nazil olmasına ve her bir ayetin de ayrı ayrı konular sebebiyle inmesine rağmen bu kadar konu birliği içerisinde olması bir mucizedir. Hayatın her yönünü içine alan ve iki dünyanın saadetini temin eden Kuranın, bu kadar değişik zaman diliminde ve değişik problemlere göre nazil olması, ayrıca farklı zamanlarda inen ayetlerin yerlerinin sırayla olmadığı halde konu birliği ve bütünlüğü bulunması harikadır ve mucizedir.

  3- Kuranın her bir suresi Küçük bir Kuran gibidir. Bu nedenle her hangi bir sureyi okuyan bir kuran okumuş ve istifade etmiş gibi olacaktır. İşte ayetler iniş sırasına göre olsaydı bu hikmet de yok olacaktı.

  4- Allah’ın işleri insanlarınkine benzemiyor. Nitekim bir insanın yaratılmasında önce baş taraftan ayaklara veya ayaklardan başa doğru bir gidiş olmuyor. Bütün organları beraber büyüyor ve gelişiyor. İşte Allah’ın Kelamı olan Kuran-ı Kerim de bu şekilde farklı ama mucize bir metotla tanzim ve tertip edilmiştir.


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Kuranı Kerim günümüzde neden nüzul sırasına göre sıralanmamıştır. Günümüzde sıralama neye gör


  Yazı benim gibi okumayı bilemeyenler için bile tarafsız ve bulunması zor bilgileri içerdiğinden aktaran arkadaşlarıma teşekkür ediyorum... Devamını da rica ediyoruz...


 4. Reklam

 5. 4
  KAFAM KARIŞTI Misafir
  Misafir

  Cevap: Kuran ı Kerimde Iniş Sıralarına Gore Değil De Karışık Bi Sekilde Yazılmıs Bunun Nedeni Nedir?


  benim kafam iyice karıştı ŞU AN ÜÇ FARKLI KURAN VAR DEMEKTİR
  1 AYETLERİN İNİŞ SIRASINA GÖRE
  2 CEBRAİL AS NİN PEYGAMBERİMİZE BİLDİRDİĞİ SIRAYA GÖRE
  3 HZ OSMAN IN DÜZENLETTİĞİ SIRAYA GÖRE
  HANGİSİ GERÇEK KURAN AKLIM ÇOK KARIŞTI AYETLERİN SIRASI DEĞİŞTİĞİNDE BÜTÜNDEN ÇIKAN ANLAM DEĞİŞİYOR .KONUYU NET BİR ŞEKİLDE AÇIKLAYABİLİRSENİZ.ÇOK SEVİNİRİM .


 6. 5
  kara55 Üye
  kara55
  Üye

  Profili:
  Üye No: 103736
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 1

  Nüzul sırasına göre okumakta bir sakınca var mıdır?


 7. 6
  @hmet Özel Üye
  @hmet
  Özel Üye
  @hmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 771
  Mesaj Sayısı: 6,287
  Tecrübe Puanı: 66
  Yer: gölbaşı

  kuranı kerimi iniş sırasına göre okumakta sakınca yoktur ama sünnete uygun olan şu an ki sıralamadır


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kuranı Kerim iniş sırasına göre ve peygamber efendimizin yaşantısı ile birebir örtüşerek meal tefsir, meal tefsir olarak bir bütünlük içinde kronolojik sıra ile verilse idi ve ona göre basımı yapılsa idi ve dünyaya bu şekilde yayılsa idi şimdi inanmayan birçok insan bile müslüman olmuştu. Niye? çünkü Kuran Vahiy ile insana bilinmeyeni önceki gönderdiği kitapları tastik edici (ki önceki insan bunu tahrif ettiler) açık açık anlatması, (hiç bir zaman insanları başı boş bırakmayarak yarın hesap gününde peygamber göndermediniz duymadık bilmedik denmesi diye) yaşanan olaya ve sonrası ayetleri indirmesi o olaydan sonra Allah'ın bize nasıl davranmamızı peygamberimizin örneğinden yola çıkarak ve gerek geçmiş tarihi bilgileri gerek uhrevi hayatı gerek dünya hayatının düzenlenmesi istediği itikadi hayatı bir denge ile düzene koyması, gerek aile hayatı gerek ticaret hayatı gerek hukuki meseleleri gerek toplum düzeni gerek toplumun birbirleri ile olan ilişkisi gerek önceki kitapları gerek ölümden sonraki hayatı gerek sosyal hayatı gerek astronomi gerek tabiatın düzeni hakkında bilgiler vermesi kısacası her şeyi yaratan Allah önce kendimizi tanımamızı sonra kendimizden yola çıkarak Allah (cc)'ı tanımamızı sağlamaktadır.Kainatın Sahibi Mutlak Güç ve Kerem Sahibi Yüce Allah (cc) bizi yoktan var ederek aslında Allah(cc)'ın biz insanları yalnız bana ibadet ediniz diye emrediyor.


+ Yorum Gönder