+ Yorum Gönder
Soru - Cevap İslamiyet ve İman soru ve cevapları Kategorisinden İstiğfar eden kimse günde yetmiş kere de tevbesinden dönse günahta musır sayılmaz." Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mumsema
  Administrator
  Reklam

  İstiğfar eden kimse günde yetmiş kere de tevbesinden dönse günahta musır sayılmaz."

  Reklam

  İstiğfar eden kimse günde yetmiş kere de tevbesinden dönse günahta musır sayılmaz." Mumsema Hadis No : 1874 Ravi: Ebu Bekri's-Sıddik Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "İstiğfar eden kimse günde yetmiş kere de tevbesinden dönse günahta musır sayılmaz." Kaynak: Tirmizi, Da'avat 119, (3554); Ebu Davud, Salat 361, (1514) aynı hadisin başka tercümesi: İstiğfar eden, günde 70 defa aynı günahı işlese ısrar etmiş sayılmaz) hadisin doğru metnini verirmisiniz. hadiste anlatılmak istenen nedir..  وعن أبى بكر الصديق رَضِيَ اللّهُ عَنْهُ قال: >قالَ رَسُولُ اللّهِ #: مَا أصَرَّ مَنِ اسْتَغْفَرَ، وَلَوْ عَادَ في اليَوْمِ سَبْعِينَ مَرَّةً[. أخرجه أبو داود والترمذي


  Hz. Ebû Bekri's-Sıddîk (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: "İstiğfar eden kimse günde yetmiş kere de tevbesinden dönse günahta musır sayılmaz." [Tirmizî, Daavât 119, (3554); Ebû Dâvud, Salât 361, (1514).

  AÇIKLAMA:


  1-Bu hadisin mânâsını âlimler şöyle açıklamışlardır: "Bir kimse işlediği bir günaha tevbe ettiği takdirde, aynı günaha dönüp tekrar işler veya bir başka günahı işlerse, her seferinde tevbe de ediyorsa, bu kimse, bir günde ne kadar çok aynı günaha dönerse dönsün, yine de günahta musır sayılmaz. Musır, işlediği günahlara istiğfar etmeyen, pişman olmayan kimsedir. Israr ise çok günah işlemek demektir. İbnu Melek: "Israr, mâsiyet üzerinde sebat etmek, aralıksız günah işlemeye devam etmektir" der.

  2- Bu hadiste Allah'ın affından ümit kesilmeyeceği, işlemekte olduğu günahlardan kesin bir dönüşe azmetmiş olan kimseye Cenâb-ı Hakk'ın kapısının her an açık olduğu, böyle bir tevbenin kabûlüne, önceden işlenen günahların çokluğunun, büyüklüğünün veya çeşitliliğinin bir mâni teşkil etmeyeceği ifâde edilmektedir. Nitekim âyet-i kerimede: "Ey kendilerinin aleyhinde (günahta) haddi aşanlar! Allah'ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin... Çünkü Allah, bütün günahları affeder" (Zümer 53) buyurulmuştur.

  İbrahim Canan, Kütüb-ü sitte muhtasarı Tercüme ve Şerhi


 2. Galus
  Özel Üye

  --->: İstiğfar eden kimse günde yetmiş kere de tevbesinden dönse günahta musır sayılmaz."


  Reklam


  İstiğfar eden kimse günde yetmiş kere de tevbesinden dönse günahta ısrarcı sayılmaz

 3. Ecrinim
  Hüvel Baki..
  Resulullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: "İstiğfar eden kimse günde yetmiş kere de tevbesinden dönse günahta musır sayılmaz."

  Ey kendilerinin aleyhinde (günahta) haddi aşanlar! Allah'ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin... Çünkü Allah, bütün günahları affeder"
  Allah c.c. razı olsun hocam..


 4. Hoca
  erimeye devam...
  tevbeyi bin defa bozsak yine tevbe etmeliyiz.

 5. menzil_guller
  Ya Hayy
  İstiğfar eden kimse günde yetmiş kere de tevbesinden dönse günahta ısrarcı sayılmaz
  Allah razı olsun hocam..Rabbim tevbe eden ve tevbesine sadık olan kullarından eylesin..selam ve dua ile..

 6. Misafir
  selamun aleykum sayın hocam,
  benim 13 yaşında bir arkadaşım var. bana birkaç bir şey anlattı ben de size danışmak istedim sorunu şu;
  arkadaşım bir günah işlemiş ve çok pişman olmuş sonra tevbe etmiş ve bir süre sonra tekrar bozmuş. tekrar tekrar derken bu nerdeyse beş -altı kez olmuş. ama şimdi çok pişman vicdan azabı duyuyor. ve namaz kılmış, zemzem içmiş bir daha yapmayacağım diye. Sonra bu konuyu araştırmış. tevbesini bozduğu için 3 gün kefaret orucu tutması gerekiyormuş. ama her tevbe bozmaya ayrı ayrı oruç tutması lazımmış. arkadaşım kaç defa bozduğunu hatırlamıyor belki çok belki az. onun üzülmesini istemediğimden size danışmak istedim... şimdiden teşekkürler hocam. Hakınızı helal edin...

 7. TisselTassal
  Üye
  ısrarcı değilim ama an geliyo hata oluyor vicdan azabı duyyom o anda amellere bısı oluyo mu tevbe dıyom ama

 8. Şema
  Moderatör
  Günahtan sonra tevbe demek estağfirullah demek bir nevi tevbedir.

 9. Misafir
  Selamun aleykum 28 yasindayim kumar icki vb tum maddeleri kullandim kumar harici kul hakkinada girdim fazlasiyla su anda bunalarin hesabini nasil verecegom diye kafamdan hic cikmiyo su an evlendim bazi konularda kendime ceki duzen verdim haram dan uzak duruyrm ama icki iciyorum namaz kilmasini hic ogrenmedim kilmak istiyprum ama ogrenemiyorum gecmiste kullandigim maddelerden dlayi aklima hic birsey girmiyo bena yardm edin allah rizasi icin

 10. arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam. İlk yapman gereken şey hemen namaza başlamak ve içkiyi bırakmaktır. Unutma, içki bütün günahların anasıdır. Namaz için tek besmele bilsen bile öğrenene kadar bununla kılabilirsin. Öğrenememek bir bahane değildir. Ne kadar öğrenebilirsen onunla kılabilirsin. Daha sonra imkanın olduğu sürece üzerinde kul hakları varsa onlardan kurtulmaya çalış. Çok sabırlı ol, çünkü tam senin bu durumunda şeytan seninle daha çok uğraşabilir ve seni tekrar eski günahlara sürükleyebilir. Bir düşmana karşı olmak gibi uyanık olmalısın.

+ Yorum Gönder