+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Soru - Cevap İslamiyet ve İman soru ve cevapları Kategorisinden Ölen bir insanın ruhunun daha önce yaşamış olduğu mekanları ziyaret etmesi olayı ne d Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Çöll
  Üye
  Reklam

  Yanıt: Ölen bir insanın ruhunun daha önce yaşamış olduğu mekanları ziyaret etmesi olayı ne d

  Reklam



  Yanıt: Ölen bir insanın ruhunun daha önce yaşamış olduğu mekanları ziyaret etmesi olayı ne d isimli yazı www.Mumsema.comYanıt: Ölen bir insanın ruhunun daha önce yaşamış olduğu mekanları ziyaret etmesi olayı ne d
  ben delilimi Kur'an'dan ve Buhariden verdim

  Allah Razı olsun @mir

  başka linklerde Peygamber'imize çok yakın Sahabelerin , Peygamberimizin vefatından sonra (Allahümme salli Ala Seyyidina Muhammed) yaptıkları işlerde ne yapılması gerektiğine karar verileceği sırada Efendimizin hadislerini önerenlere, söyledikleri hadisin doğru olup olmadığı konusunda nasıl yemin ettirme şeklinde kanıtlanmasını istediklerini bukonuda nekadar hassas olduklarını yazdığınız kıssalardan okumuştum onların da hepsinin delili vardı ..

  Bu konuda Sahabeler bukadar titiz davranırken ..

  sağolun ; öğrenmeye devam ediyorum sayenizde ..

 2. @mir
  âb ü kil

  Yanıt: Ölen bir insanın ruhunun daha önce yaşamış olduğu mekanları ziyaret etmesi olayı ne d


  Reklam


  Allah Razı olsun @mir
  amin
  Allah cümlemizi razı olduğu kullarının yolundan ayırmasın
  cümlemizi onlara komşu eylesin
  Alıntı yeşilsancak Nickli Üyeden Alıntı
  sahih hadisler bir tek Buhari Şerifte mi var yalnızca.. artı zayıf hadis Hadis değilmidir...
  sahih bir nass ile zayıf bir nass çeliştiğinde sahih olanla amel edilir
  hele de zayıf nass akide ile ilgili ise
  ve sahih nasslarla desteklenmiyorsa
  üstelik bir de sahih nasslarla çelişiyorsa
  delil olarak zikretmek dahi uygun değildir

 3. aziz83
  Emekli
  Ölen kişinin ruhunun salih olması halinde sadece evini ve yakınlarını değil, salâhati derecesinde dünyayı ve kâinatı dolaştığı da bir gerçek. Çünkü ölen kişinin ruhu ölmüyor; yaşıyor. Eğer salih bir kimse ise kabirde çok fazla kalmıyor. Çıkıp geziyor. Üstad Bediüzzaman Hazretleri bu yüzden, kabre, ‘ruhların uçtuğu meydan’ mânâsında “meydan-ı tayeran-ı ervah” diyor1 ve bâkî ruhların eskimiş yuvalarını toprak altında bırakarak bir kısmının yıldızlarda, bir kısmının âlem-i berzah tabakalarında2, bir kısmının da cismânî âlemlerde gezdiğini haber veriyor.3
  Â


  Dipnotlar:

  1- Sözler, s. 331
  2- Lem’alar, s. 238
  3- Sözler, s. 820

 4. Çöll
  Üye
  Üstad Bediüzzaman Hazretleri bu yüzden, kabre, ‘ruhların uçtuğu meydan’ mânâsında “meydan-ı tayeran-ı ervah” diyor1 ve bâkî ruhların eskimiş yuvalarını toprak altında bırakarak bir kısmının yıldızlarda, bir kısmının âlem-i berzah tabakalarında2, bir kısmının da cismânî âlemlerde gezdiğini haber veriyor3
  Üstadınıza ve sayın Said Nursi hoca'ya saygısızlık olarak görmezseniz (tanımıyorum ama okuyacağım hayatını nasipse) bu bildiklerini yani Ruhların dolaşmasını neye dayanarak söylemiştir ; sorgulamaktan ziyade böyle bir şey kanıtlanmışsa ben de ona göre inanmak isterim ..


  Bir de Ruh konusunda bize çok az şey bildirildiğini kabul etmişiz bunlar biraz fazlaca eminlik içermiyor mu ?

  Umarım düzgünce tartışabiliriz bu konuda ..
  Sağolun

 5. aziz83
  Emekli
  Umarım düzgünce tartışabiliriz bu konuda ..
  Sağolun
  Kusura bakmayın ve sözlerimide yanlış anlamayın ama İbni Teymiye mezhepsizinin görüşlerini savunan kişinin (@mir adlı kişi) görüşlerini şeksiz, şüphesiz, tam bir teslimiyetle kabul eden size ben birşeyi istesemde anlatamam..Selametle...

 6. Çöll
  Üye
  Kusura bakmayın ve sözlerimide yanlış anlamayın ama İbni Teymiye mezhepsizinin görüşlerini savunan kişinin (@mir adlı kişi) görüşlerini şeksiz, şüphesiz, tam bir teslimiyetle kabul eden size ben birşeyi istesemde anlatamamSelametle
  ben yalnızca söylediğiniz sözle ilgili delil istemiştim sorgulamaksızın .. teslimiyet yalnızca Allah(celle celalühu)'a ve O'nun peygamberine ve bu yolda dosdoğru giden alimlere duyulur bunun kişilerle alakası olabilir mi?

  Yalnızca duyduğum ve okuduğum her şeye inanmayıp gerçek mi delili var mı diye bakıyorum ve sorup öyle karar veriyorum ..


  yine de peki .. ne diyeyim başka ..


  sorduğum soruyu bana cevaplandıracak biri varsa çok iyi olur ; neye dayanarak ruhlarla ilgili bu sözler söylenmiştir ? ..

 7. @mir
  âb ü kil
  ibni teymiyye mezhebsiz midir değil midir bilmem
  bildiğim Resulullah'ın ve ashabın tamamının mezhebsiz olduğudur
  bırakın mezhebsizleri
  kafirlerin bile söylediği her doğruyu kabul ederim
  bu konuda aşağıdaki linke bakabilirsiniz
  http://www.mumsema.com/ilim-ogrenmek...inmalidir.html

  NOT: mezhebli olmaya bir itirazım yok
  hatta inanmayacaksınız ama ben de mezhebliyim
  ama mezhebçilikle sonuna kadar savaşacağım

 8. Çöll
  Üye
  ortada 2 iddia varsa birinde deliller sağlam şekilde ortada duruyor diğerindeyse delil istediğimde 'sen anlamazsın sana anlatmam ' deyip ayrımcılık yapılıyorsa burada apaçık 'siyaha siyah , beyaza beyaz' deyip yolumu belirlerim ..

  Ayet , Sahih hadis ve bu destekli alim sözlerinden oluşmayan şeylere tamam denir ve hemen inanılır mı ? Kanıt istemek suç mu ? Bir konunun Ayet Hadis vs .. gibi süzgeçlerden geçirilmesini isteyip ona göre yön belirleme niyetinde olmak yanlış mı ?
  delininiz yoksa eksik bilgilerle kardeşlerinizi donatmaktan vazgeçin ..

  delil varsa da kimseyi ikilemde bırakmadan sözünüzün sonunu getirin ..
  okuyan herkesin buna hakkı var ve benim de elbette ..

 9. Misafir
  Ya siz bir kere öbür alem için ne hazırladınız...onu bir kere hazırlayın da ondan sonra karar verin...öbür alemde ruhlar ne yapar diye..

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
insan öldükten sonra ruhu dolaşır mı