+ Yorum Gönder
Soru - Cevap İslamiyet ve İman soru ve cevapları Kategorisinden Meleklerin özellikleri nelerdir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Reklam

  Meleklerin özellikleri nelerdir?

  Reklam

  Meleklerin özellikleri nelerdir? Mumsema Meleklerin özellikleri nedir

  Melekleri diğer varlıklardan ayıran özellikler şu şekilde özetlenebilir:
  a) Melekler nurdan yaratılmış, yemek, içmek, erkeklik, dişilik, evlenmek, uyumak, yorulmak, gençlik, ihtiyarlık gibi fiillerden ve özelliklerden arınmış nuranî varlıklardır. Bir ayette şöyle buyrulur: “O’nun katındaki melekler kendisine ibadet etmekten, ne çekinirler ne de yorulurlar. Gece gündüz Allah’ı tesbih ederler ve usanmazlar.” (Enbiya 21/19-20)
  b) Melekler Allah’a isyan etmezler. Bir ayette şöyle buyrulur: “Melekler kendilerine her şekilde hâkim ve üstün olan Rablerinden korkarak ne emrolunursa onu yaparlar.” (Nahl, 16/50)
  c) Melekler kanatlı, son derece süratli, güçlü ve kuvvetli varlıklardır (Fâtır, 35/1; Hakka, 69/17; Meâric 30/4).
  d) Melekler Allah’ın izniyle çeşitli şekil ve kılıklara bürünebilir. Nitekim Cebrail bazen Hz. Peygamber (s.a.s.)’e ashaptan Dıhye suretinde görünmüştür. Yine, söz gelimi, Cebrail Meryem validemize bir insan şeklinde görünmüştür (Meryem, 19/16-17). 2. Misafir

  Cevap: Meleklerin özellikleri nelerdir?


  Reklam


  Meleklerin özelliklerini öğrendim Allah razı olsun

 3. Misafir
  guzelmiş beqendim

 4. İslam
  Kur'an Hadimi
  Kısaca meleklerin özellikleri

  Melekler yaratılışı, insanlarınkine benzemez. Onlarda yeme, içme, erkeklik, dişilik gibi özellikler yoktur. Günah islemezler, Allah’ın kendilerine verdiği görevleri yaparlar. Sayılarını Allah’tan başka kimse bilmez.

 5. Misafir
  melekler nurdan yaratılmıştır

 6. Misafir
  Thank you and ben bunlari biliyordumki.

 7. Misafir
  çok iyi söyledin valahi

 8. Misafir
  herkesin emekleri için teşekkürler

+ Yorum Gönder
meleklerin özellikleri nelerdir,  meleklerin özellikleri,  meleklerin ozellikleri nelerdir,  meleklerin ozellikleri,  meleklerin özellikleri nedir,  meleklerin özelikleri,  meleklerin