İbadette ihsan’ın mahiyeti nedir? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  DangeR bir mum ışığı
  DangeR
  bir mum ışığı

  Profili:
  Üyelik: 03.Mart.2011
  Üye No: 85439
  Mesaj Sayısı: 686
  Tecrübe Puanı: 7
  Yaş: 31

  İbadette ihsan’ın mahiyeti nedir?


  soru

  İbadette ihsan’ın mahiyeti nedir?

  cevap

  Peygamber Sallallahu aleyhi vesellem, onu Cebrail Aleyhisselam'ın sorular sorduğu hadis-i şerifinde: Bana ihsanın ne olduğunu bildir? demesi üzerine şöyle açıklamıştır: "Allah'a onu görüyormuşsun gibi ibadet etmendir. Sen onu görmüyorsan dahi şüphesiz ki O seni görür."
  Böylelikle Peygamber Sallallahu aleyhi vesellem ihsanın birbirinden farklı iki mertebede olduğunu açıklamaktadır. Bu iki mertebenin yüksek olanı Allah'ı sen O'nu görüyormuşcasına ibadet etmendir. Bu müşahede makamı olup, kulun yüce Allah'ı kalbiyle müşahede etmesinin gereğine uygun olarak amelde bulunmasıdır. Bu şekilde ibadet halinde kalb iman ile nurlanır, basiret irfanın derinliklerine uzanır. Sonunda gayb adeta gözle görülüyormuşcasına bir hal alır. İşte ihsan makamının gerçeği budur.
  İkincisi ise murakabe (gözetim altında bulunma) makamıdır. Bu da kulun yüce Allah'ın kendisini müşahede etmekte olduğunu, onu görmekte olduğunu, ona pek yakın olduğunun şuuruna varmasıdır. Kul yaptığı amellerinde bu şuura sahip olursa ve ona göre amel ederse, yaptığı ameli yüce Allah için ihlasla yapar. Çünkü işlediği amellerde böyle bir şuura sahip olması onu yüce Allah'tan başkasına yönelik işlediği amelde o başkasını murad etmesini engeller. Bu iki makam, basiretlerin derinlere işleme gücü oranında farklılık arzederler.


  İlgili Yazılar

 2. 2
  GAZİBE Kıdemli Üye
  GAZİBE
  Kıdemli Üye

  Profili:
  Üyelik: 24.Şubat.2015
  Üye No: 105598
  Mesaj Sayısı: 73
  Tecrübe Puanı: 1

  Cevap: İbadette ihsan’ın mahiyeti nedir?


  İbadet yaparken insanların Allah'ı görüyormuş gibi olma halleridir.Yani iman etmek ve inanmak yanında kalbimizin de samimi olması ve bu şekilde ibadet etmek gerekir.


+ Yorum Gönder