+ Yorum Gönder
Soru - Cevap İslamiyet ve İman soru ve cevapları Kategorisinden Allah'ı tanımak için yaratılan insana Allah, zaten aklı vermek durumuda değil mi? Akıl için neden şükredeyim? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. islamdostu
  hizmetkar
  Reklam

  Allah'ı tanımak için yaratılan insana Allah, zaten aklı vermek durumuda değil mi? Akıl için neden şükredeyim?

  Reklam

  Allah'ı tanımak için yaratılan insana Allah, zaten aklı vermek durumuda değil mi? Akıl için neden şükredeyim? Mumsema İnsan bu dünyaya Allah'ı tanımak ve ibadet için gönderildiğine inanıyorum. İnsanın da Allah'ı tanımak için akla ihtiyacı olduğuna göre, Allah aklı zaten insana vermeliydi. Akıl için Allah'a neden şükretmeliyim? Eğer akıl olmasaydı, Allah'ı zaten bulamazdım, bu yüzden yaratılmamızın bir anlamı olmazdı. Ne dersiniz?

  İnsanın Allah'ı tanımak için akla ihtiyacı olduğuna göre, Allah aklı zaten insana vermeliydi. Akıl için Allah'a neden şükretmeliyim? Eğer akıl olmasaydı, Allah'ı zaten bulamazdım, bu yüzden yaratılmamızın bir anlamı olmazdı. Ne dersiniz?
  Yazar: Sorularla Risale, 23-9-2010

  Sizin sorunuza bir kaç soru ile cevap vermek istiyoruz.

  1. Allah, sizi insan olarak yaratmak zorunda mıydı ki, aklı da vermek zorunda olsun?

  2. Bir insan değil de, bir taş, bir hayvan olma ihtimalimiz de yok muydu?

  3. Allah'ın, bizim onu tanımamıza ihtiyacı mı var?

  4. İnsan olduğu halde, aklı olmayanlar yok mu?

  5. Allah elinizden aklınızı alsa, memnun olur musunuz? Zaten benim ihtiyacım yoktu, sizi tanımak için kullanıyordum, bana lazım değildi, diyebilir misiniz?

  6. Allah'ın verdiği aklı, gerçekten Allah'ı tanımak için kullanıyor musunuz?

  7. Para kazanmak, okuyup makam sahibi olmak, hakkınızda hayati kararları vermek için, kimin aklını kullanıyorsunuz?

  8. Allah'ın, kendisini tanımak için verdiği aklı, ona şükretmemek için kullandığınız anlaşılmıyor mu?

  9. Bütün insanlar akıllarını yalnızca Allahı tanıma da mı kullanıyorlar?

  10. Bu kadar medeniyet, teknoloji ve maddi terakki acaba ne sayesinde gerçekleşti ki, biz daha rahat bir hayat yaşıyoruz?

 2. yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..

  Cevap: Allah'ı tanımak için yaratılan insana Allah, zaten aklı vermek durumuda değil mi? Akıl için n


  Reklam


  Akıl olmasa bizim hayvandan ne farkımız olurdu ? Neyi öğrenebilirdik , ne bilebilirdik ? Allahu Azimüşşan, ezel aleminde bize bir tek soru sordu. Yani ruhlar yaratılıp onlara akıl verildiği zaman, Allahu Azimüşşan bize, “Ben sizin Rabbiniz değil miyim?” dedi. Dikkat edersen ” Ben sizin Allah’ınız değil miyim?” demedi. “İlahınız, taptığınız değil miyim?” demedi. “Rahmanınız,aşkınız değil miyim? demedi. Ne dedi? “Öğretmeniniz değil miyim?” dedi (Rab: Terbiye eden demek). Öyleyse bu alemde her gördüğümüz, her duyduğumuz ile bir şey idrak etmemiz Allah’ın lütfuyladır. Yani Allah bu alemde her şey ile bize bir şey öğretir. Önce mürşitten öğretir, taştan, topraktan öğretir, dosttan düşmandan öğretir, her yerden öğreten yalnız Allah’dır. Ezelde biz buna “beli (evet)” dedik, buraya gelince unuttuk. Mademki her yerden öğreneceğiz, idrakimizi açacağız, hayvan olarak kalmayıp idrak sahibi olacağız, o zaman bütün yaratılmışlarda Allah’ın isimlerini ve yapanın yaptıranın Allah olduğunu idrak etme seviyesine ermemiz lazım. İşte “oku”, bu demektir. Yaratılmış olan her yerde beni oku, beni gör, beni anla ve her yerden ve her şeyden sana bir şey öğrettiğimi idrak et demektir.”

 3. İslam
  Kur'an Hadimi
  Allah insana neden akıl vermiştir?

  Allah bize akıl vermesinin nedeni üstün yaratmasıdır. Çünkü akıl olmazsa insan hiç bir şeyi bilemez ve anlayamaz.
  Ama aklı hem cinlere hem meleklere de vermiştir.


+ Yorum Gönder
allah insana neden akıl vermiştir,  allah insana akıl vermiş,  allahi tanimak