Sizden bir kişiye mukabil yecüc mecücten dokuzyüzdoksandokuz kişi cehenneme girecektir. Hadisi nasıl anlamamız gerekir? 5 üzerinden 4.00 | Toplam : 4 kişi
 1. 1
  @hmet Özel Üye
  @hmet
  Özel Üye

  Üye No: 771
  Mesaj Sayısı: 6,245
  Tecrübe Puanı: 66
  Yer: gölbaşı

  Sizden bir kişiye mukabil yecüc mecücten dokuzyüzdoksandokuz kişi cehenneme girecektir. Hadisi nasıl anlamamız gerekir?


  Hadisi şerif te sizden bir kişiye mukabil yecüc mecüc ten 1000 kişi cehenneme gönderilecektir. buyruluyor. İnanmayanlar yecüc ve mecüc taifesinden mi sayılıyor demek bu?

  Ebû Saîd (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:
  "Kıyamet günü Azîz ve Celîl olan Allah: "Ey Adem!"diye seslenir. Adem:
  "Ey Rabbim buyur, emrindeyim, bütün hayırlar senin elindedir!" der. Şöyle bir nidada bulunulur:
  "Allah sana, cehennem hey'etini çıkarmanı emrediyor!" Adem sorar:
  "Ey Rabbim, cehennem hey'eti ne kadardır?"
  "Her binden dokuzyüzdoksandokuzu!"
  İşte "hamilelerin çocuğunu düşürdüğü, çocukların ihtiyarladığı, insanların sarhoş olmadıkları halde, azabın şiddetinden sarhoşa döneceklerini göreceğin zaman bu zamandır."(1) Bu haber Ashab'a çok ağır geldi. Öyle ki yüzlerinin rengi değişti.
  "Ey Allah'ın Resûlü! dediler, bu binde bir içine hangimiz gireceğiz?"
  "Ye'cuc ve Me'cuc'dan binde dokuzyüzdoksandokuz, sizden ise bir olacak. Şunu da bilin: Siz insanlar arasında, beyaz bir öküzde siyah bir kıl veya siyah bir öküzde beyaz bir kıl durumundasınız." (Buhârî, Tefsîr, Hac 1, Enbiya 7, Rikak 46, Tevhid 32; Müslim, İman 379, (222).)

  AÇIKLAMA:
  1- Bu hadiste cennete girecek mü'minlerin binde bir olacağını, cehennemliklerin de binde dokuzyüzdoksandokuz olacağını görmekteyiz. Cennete gideceklerin bu azlığı Ashâb'ı fevkalâde korkutmuş ve renklerinin uçmasına sebep olmuştur. Ancak Kirmanî, rivayette geçen rakama itibar edilmemesi gerektiğini, verilen sayının ziyadeye mâni olmadığını belirtir ve "Burada zikredilen iki sayıdan birincisi, yani "bir" ile azlık, ikincsi yani "dokuzyüzdoksandokuz" ile çokluk kasdedilmiştir" der. İbnu Hacer de, "Bütün Âdem evlatları nazarı itibara alındıkta mü'minlerin sayısı o kadar az olabilir" der. İkinci bir te'ville: "Cehennem hey'eti"nden muradın kâfirler ve ateşe girecek âsiler olabileceğini, bunların da binde dokuzyüzdoksandokuza ulaşabileceğini" belirtir.

  2- Hadiste bir ifade müşkil bulunmuştur. Kıyamette çocukların ihtiyarlayacağı, hamile kadınların çocuk düşüreceği meselesi. Kıyamet günü kadınların hamile olmayacakları, çocukların ihtiyarlamayacağı gözönüne alınırsa ifadenin nasıl bir müşkil ortaya çıkardığı anlaşılır. Hatta bu müşkil sebebiyle bazı müfessirler, bu hadisenin Kıyametten önce olacağını söylemiştir. Fakat Kirmanî bu mütalaaya şu cevabı verir: "Hadisin ifadesi bir korkutma ve temsilden ibarettir." Kirmânî'den önce Nevevî de şunu söylemiştir: "Hadiste ulemâ için iki vecih var:

  Birine göre şöyle takdir etmek gerekir: Kıyametin hali öyle bir dehşette olacak ki, o esnada eğer kadınlar hamile olsalardı çocuklarını düşürürlerdi. Nitekim Araplar: اَصَابنَا اَمْرٌ يُشِبُ مِنْهُ الْوَلِيدُ "Bize öyle bir musibet vurdu ki, çocuğu ihtiyarlandıracak derecedeydi."

  İkinciye göre: Hadîs, lafzın zahirine göre de anlaşılabilir. Şöyle ki herkes, Kıyamette, nasıl öldü ise öyle diriltilecektir. Bu durumda hamilelik üzere ölenler hamile olarak diriltilecek demektir, çocukken ölenler de çocuk olarak, süt emdirenler süt emdirici olarak diriltilecek demektir. Kıyametin zelzelesi vâki olup, hadiste belirtilen sözün Hz. Adem'e söylendiğini insanlar işitince, onlara hamilenin düşük yapmasına, çocuğun ihtiyarlamasına sebep olan korku çökecek. Bu hâl birinci nefhadan sonra ikinci nefhadan önce olacaktır."

  Kütüb-i Sitte - Prof. Dr. İbrahim Canan

  İlgili Yazılar

 2. 2
  AYSEVEN Kıdemli Üye
  AYSEVEN
  Kıdemli Üye

  Üye No: 107881
  Mesaj Sayısı: 665
  Tecrübe Puanı: 7

  Cevap: Sizden bir kişiye mukabil yecüc mecücten dokuzyüzdoksandokuz kişi cehenneme girecektir. Hadisi nasıl anlamamız gerekir?


  kimin cennetlik kimin cehennemlik olcağını yanlız Allah bilir onun için kişi kendine çok güvenmemeli cennete gidecem diye yada umutsuzluğa kapılmamalı cehenneme gidecem diye bunu yanlız Allah tayin eder


+ Yorum Gönder