Regaip Gecesi ve Kandili ile ilgili bilgiler [Regaip Kandiliniz Mübarek Olsun] 5 üzerinden 4.75 | Toplam : 4 kişi
 1. 1
  ihramlı Kıdemli Üye
  ihramlı
  Kıdemli Üye

  Üye No: 842
  Mesaj Sayısı: 270
  Tecrübe Puanı: 6
  Yaş: 64
  Yer: YOK

  Regaip Gecesi ve Kandili ile ilgili bilgiler [Regaip Kandiliniz Mübarek Olsun]


  Regaib Kandili İle İlgili Bilgiler


  REGAİP KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN

  REGÂİB GECESİ

  İslam âleminde “Üç Aylar” diye bilinen ve özel bir değer verilen, rahmeti, feyzi ve bereketi bol olan Receb Ayı ile başlayıp, Şaban Ayı ile süren ve Ramazan Ayı ile son bulan huzur ve maneviyat mevsimine, Cenab-ı Hakk’ın lütfu ile bir kez daha girmiş bulunuyoruz. Receb ayının ilk Cuma gecesi REGAİB gecesidir.

  Sen O’na değer ver ki, Allah Teâlâ da sana kıymet versin…

  Bu mübarek geceye adını veren “Regaib” kelimesi Arapçada: “Bahâsı ağır şey” veyâhut da: “Bol at┠mânasına gelen “Regîbe”nin cem’i (çokluk şekli)dir. Şu hâlde Regaib gecesi: “Cenab-ı Hakk’ın in’âm hazînesinden bahâsı ağır şeylere veyâ bol atıyyelere nâil olma gecesi” demek olur. Bu gece, rağbet bulmuş, pek mübarek, pek kıymetli bir gecedir. Cenab-ı Hakk’ın kıymet ve değer verdiğine önem vermekle, kişi de kıymet ve değer bulur. Sen O’na değer ver ki, Allah Teâlâ da sana kıymet versin…

  Müslümanlar için çok kıymetli olan bu geceyi ve mübarek üç ayları uyanık bir şekilde geçirmeliyiz. Günahlarımıza, yanlış tutum ve davranışlarımıza tevbe etmeli, hatalı yolda isek hemen dönmeliyiz. Yüce Rabbımıza karşı eksik olan kulluğumuzu tamamlamaya çalışmalıyız.

  Kur’an-ı Kerim’in; “İnsan için ancak çalıştığının karşılığı vardır ” (Necm Sûresi: 39)

  “Erkek veya kadın kim mü’min olarak iyi amel işlerse onu mutlaka güzel bir hayat ile yaşatırız ve onların mükafatlarını yapmakta olduklarının en güzeliyle veririz” (Nahl Sûresi: 97) beyanları, maddi ve manevi yönden ilerlemenin ve her alanda var olma yolunun çalışmak ve emek sarf etmekten geçtiğini, hayatın güzelleşmesinin iman ve çalışma ile mümkün olacağına işaret etmektedir.

  Hadîs-i şerîfde buyuruldu ki:

  * Receb, Allahü teâlânın ayıdır. Receb ayına ikrâm edene, saygı gösterene, Allahü teâlâ, dünyâda ve âhırette ikrâm eder.

  * Bu geceyi ihyâ edene, saygı gösterene, Allahü teâlâ kabr azâbı yapmaz. Duâlarını kabul eder. Yalnız, 7 kimseyi af etmez ve duâlarını kabul etmez: Fâiz alan veyâ veren, Müslümanları aşağı gören, anasına, babasına eziyet eden, karşı gelen çocuk, İslam'ın emirlerine uyan kocasını dinlemeyen kadın, şarkı ve çalgıcılığı sanat edinenler, livâta ve zinâ edenler, beş vakit namazı kılmayanlar. (Bunlar, bu günahlardan vazgeçmedikçe, tövbe etmedikçe, duâları kabul olmaz.)

  Peygamber "sallallahü aleyhi ve sellem" Efendimiz, Receb ayındaki ibâdetlerin fazîletini anlatıyordu. Yaşlı bir zât, "Yâ Resûl! Receb ayının tamamını oruçlu olarak geçirmeye gücüm yetmez." deyince, Peygamber Efendimiz buyurdu ki:

  * Sen Receb ayının birinci, onbeşinci ve sonuncu günleri oruç tut! Hepsini tutmuş sevâbına kavuşursun.

  Bu mübarek gecenin hepimiz, milletimiz ve bütün İslâm alemi için maddî ve manevî hayırlara, bereketlere ve afv-ü mağfirete nail olmamıza vesile olmasını Cenab-ı Hakk'dan niyaz ederiz Ve bilhassa idrak ettiğimiz bu mübarek gecenin; çağın getirdiği sıkıntılarla bunalan ruhlara, manevi hayatın ihmaliyle daralan kalplere, ümitsiz, karamsar, günleri gafletle geçen kimselere gerçek manada maddi ve manevi bir kandil olması için dua ve niyaz ediyoruz

  Allah cümlemizin yar ve yardımcı olsun Duaları ile emanet edilecek yegane sahibimize yani Yüce Rabbi Rahmana emanet olunuz
  _______


  İlgili Yazılar

 2. 2
  kerze Devamlı Üye
  kerze
  Devamlı Üye

  Üye No: 1286
  Mesaj Sayısı: 184
  Tecrübe Puanı: 3
  Yaş: 42
  Yer: Karye

  --->: Regaİp Kandİlİnİz MÜbarek Olsun


  _____@@@_________ @@@______
  ____@______@______@_____@___
  ___@_________@__@________@__
  ___@___________@__________@__
  ____@______KANDILINIZ_____ @__
  _____@______MUBAREK_____@___
  ______ @_____OLSUN______@_____
  ________ @_____________@_______
  ___________@________@_________
  _____________@____@___________
  ________________@____________ 3. 3
  Amenna Amenna
  Amenna
  Amenna

  Üye No: 1057
  Mesaj Sayısı: 586
  Tecrübe Puanı: 9

  --->: Regaİp Kandİlİnİz MÜbarek Olsun

 4. Reklam

 5. 4
  pegasus Üye
  pegasus
  Üye

  Üye No: 318
  Mesaj Sayısı: 2
  Tecrübe Puanı: 2

  --->: Regaİp Kandİlİnİz MÜbarek Olsun


  ecmain cümlemizden kardeşim Allah'u Teala hepimizden lazı olsun ve hipinizin regaib kandili kutlar Cenab-ı Haktan sağlık,mutluluk ve huzur diliyorum(Amin) geceniz mübarek olsun


 6. 5
  Efdal Kıdemli Üye
  Efdal
  Kıdemli Üye

  Üye No: 441
  Mesaj Sayısı: 758
  Tecrübe Puanı: 12

  Borçlarımızdan, ceza ve günahlarımızdan kurtulmak için bu gece dua edelim.. Allah affeden ve bağışlayandır, unutmayalım.. Eller semaya kalkıp, yürekler bir atınca bu gece, gözler sevinç yaşlarıyla dolacak.. Kandiliniz mübarek, dualarınız kabul olsun!


 7. 6
  rana Aciz Kul
  rana
  Aciz Kul

  Üye No: 5879
  Mesaj Sayısı: 3,031
  Tecrübe Puanı: 44
  Yer: Almanya

  ...Hani “Ebu Bekir’in bir gecesi var ki, Ömer’in bütün ömrüne bedel!” dediği gibi. Ey gönül! Bir gece yaşa ki, bir ömre bedel olsun! Bu yaşayacağın son Regâib gecesi olabilir, elvedâ Regâib’i...


  Tüm Müslüman Aleminin Regaib kandili mübarek olsun:gul:


 8. 7
  sahra Kıdemli Üye
  sahra
  Kıdemli Üye

  Üye No: 297
  Mesaj Sayısı: 356
  Tecrübe Puanı: 7

  Hayırlı kandiller.Allah tekrarını nasibetsin inşaallah.Her gün ve gecemizin kandilmiş gibi geçmesi dileğiyle.


 9. 8
  Amenna Amenna
  Amenna
  Amenna

  Üye No: 1057
  Mesaj Sayısı: 586
  Tecrübe Puanı: 9

  Yağmur yüklü bulutlar gibi gelen, eteğindeki hayır cevherlerini başımıza boşaltan ve bizlere mutluluk veren kandilin, büyüsüne kapılmanız dileğiyle. Nice kandiller.


 10. 9
  Fetva Meclisi Moderatör
  Fetva Meclisi
  Moderatör

  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 6,369
  Tecrübe Puanı: 71

  Regaip kandili nedir

  Regaib Kandili, Regâib, arapça bir kelimedir ve "reğa-be" kökünden gelmektedir. "Reğa-be", kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir. "Reğîb" kelimesi ise, "reğabe"'den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, taleb edilen şey demektir. Müennesi, "reğîbe"dir. "Reğîbe"nin çoğulu da "reğâib" dir. Kelime olarak "Regâib"in aslı budur.

  Receb'in ilk cuma gecesine Regaib gecesi denir. Bu geceye Regaib gecesi ismini melekler vermişlerdir. Her Cuma gecesi kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince, daha kıymetli oluyor. Allahü teâlâ, bu gecede, müminlere, ragibetler [ihsanlar, ikramlar] yapar. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Bu gece yapılan dua kabul olur, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verilir. Regaib gecesini ibadetle geçirmeli, kazası olan, hiç değilse bir günlük kaza namazı kılmalı! Kazası olmayan da nafile namaz kılar, Kur'an-ı kerim okur, tesbih çeker, tövbe istiğfar eder. Perşembe günü oruç tutup, gecesini de ihya etmek çok sevaptır. Receb ayında oruç tutmak faziletlidir. 11. 10
  Ebu Ducane Devamlı Üye
  Ebu Ducane
  Devamlı Üye

  Üye No: 8931
  Mesaj Sayısı: 517
  Tecrübe Puanı: 7

  • Şu beş gecede yapılan duâ geri çevrilmez. Regaib gecesi, Şabanın 15. gecesi, Cuma, Ramazan bayramı ve Kurban bayramı gecesi. (İbn-i Asâkir)
  Rabbim bizlere bu mübarek geceleri güzel bir şekilde geçirenlerden eylesin.+ Yorum Gönder