+ Yorum Gönder
İslamda Namaz ve Hanefi Mezhebinde Namaz Kategorisinden Hanefi Mezhebinde Öğlenin Sünnetini Kaza Etmek Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. musab
  Hadis Öğrencisi
  Reklam

  Hanefi Mezhebinde Öğlenin Sünnetini Kaza Etmek

  Reklam

  Hanefi Mezhebinde Öğlenin Sünnetini Kaza Etmek Mumsema Hanefi Mezhebine göre öğlenin ilk sünneti farzdan önce kılınamadığı zaman farzdan sonra kaza edilip kılınabilir.

  Kılamadığımız bu ilk sünneti farzdan hemen sonra mı yoksa son sünneti de kıldıktan sonra mı kılacağız sorusuna Mezhep içinde iki farklı cevap vardır.

  1.)Ebu Yusuf'a göre ilk sünnet farzdan hemen sonra kılınır.Çünkü ilk sünnetin son sünnetten önce kılınması meşrudur.Ayrıca böyle yaparak ilk sünnetin yeri ikinci defa ertelenmemiş olur.

  2.)İmam Muhammed'e göre ilk sünnet son sünneti de kıldıktan sonra kaza edilir.Çünkü artık zaten ilk sünnet kendi yerinin dışına çıkmıştır,son sünneti de kendi yerinin dışına çıkarmaya gerek yoktur.


  ================================================== ==
  Kaynak İçin Bakınız: Mavsili,El-İhtiyar, c.1, s.132.
  ================================================== ==

 2. EHLİMAN
  Kıdemli Üye

  Cevap: Hanefi Mezhebinde Öğlenin Sünnetini Kaza Etmek


  Reklam


  Öğlen namazının sünnetini kaçıran kimseler öğlen namazı farzını kıldıktan sonra kaza edebilirler.Fakat farzdan sonra yada son sünnetten sonra da kılınabilmektedir.Bu konuda değişik uygulamalar bulunmaktadır.

+ Yorum Gönder