Konusunu Oylayın.:

Hanefi Mezhebinde Tilavet Secdesinin Vacip Olma Şartları?

5 üzerinden 3.50 | Toplam : 2 kişi
Hanefi Mezhebinde Tilavet Secdesinin Vacip Olma Şartları?
 1. Güncelleme: , 14.Eylül.2014, 23:01
  1
  musab
  Hadis Öğrencisi

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 28.Mayıs.2011
  Üye No: 87643
  Mesaj Sayısı: 5,025
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 51
  Bulunduğu yer: "İslam Düşüncesinde Sünnet" okuyorum

  Hanefi Mezhebinde Tilavet Secdesinin Vacip Olma Şartları?

  Hanefi Mezhebinde Tilavet Secdesinin Vacip Olma Şartları? Mumsema
  Hanefi Mezhebine göre Tilavet secdesinin vacip olması ile namazın vacip olması arasında sadece 2 fark vardır.Birincisi iftitah tekbiri yoktur.İkincisi ise namazdaki gibi vakit belirterek niyetin olmamasıdır.Secde ayetini okuyan ya da dinleyen deliye,kafire,çocuğa hayız ve nifaslıya secde yapması vacip olmaz.Ama bunların okumaları sahih bir okuma olduğu için duyanların secde yapması gerekir.Secde ayetini duyan sarhoş ve cünüp ise daha sonra secde eder.Cünüp ile hayız-nifaslı farklıdır.Hayız-nifaslı olan kadının daha sonra secde etmesi gerekmezken,secde ayetini duyan cünübe temizlendikten sonra secde etmesi gerekir.

  Delinin okuduğu ayetten dolayı duyanların secde etmesi gerekmez.Mümeyyiz olmayan çocukda deli hükmündedir. 2. 14.Eylül.2014, 23:01
  1
  Hadis Öğrencisi  Hanefi Mezhebine göre Tilavet secdesinin vacip olması ile namazın vacip olması arasında sadece 2 fark vardır.Birincisi iftitah tekbiri yoktur.İkincisi ise namazdaki gibi vakit belirterek niyetin olmamasıdır.Secde ayetini okuyan ya da dinleyen deliye,kafire,çocuğa hayız ve nifaslıya secde yapması vacip olmaz.Ama bunların okumaları sahih bir okuma olduğu için duyanların secde yapması gerekir.Secde ayetini duyan sarhoş ve cünüp ise daha sonra secde eder.Cünüp ile hayız-nifaslı farklıdır.Hayız-nifaslı olan kadının daha sonra secde etmesi gerekmezken,secde ayetini duyan cünübe temizlendikten sonra secde etmesi gerekir.

  Delinin okuduğu ayetten dolayı duyanların secde etmesi gerekmez.Mümeyyiz olmayan çocukda deli hükmündedir.

 3. 15.Kasım.2014, 15:02
  2
  EHLİMAN
  Kıdemli Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 23.Ekim.2014
  Üye No: 104895
  Mesaj Sayısı: 2,068
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 21

  Cevap: Hanefi Mezhebinde Tilavet Secdesinin Vacip Olma Şartları?


  Tilavet secdesi Kuran okurken yada başkası okurken secde ayetleri okunduğu zaman işitildiği zaman yapılmaktadır.Tilavet secdesi 14 yerde bulunmaktadır.Daha sonraya da erteleyerek yapılmaktadır.Fakat abdestli olunduğu zaman hemen yapmak borçtan kurtulmak demektir.

 4. 15.Kasım.2014, 15:02
  2
  Kıdemli Üye  Tilavet secdesi Kuran okurken yada başkası okurken secde ayetleri okunduğu zaman işitildiği zaman yapılmaktadır.Tilavet secdesi 14 yerde bulunmaktadır.Daha sonraya da erteleyerek yapılmaktadır.Fakat abdestli olunduğu zaman hemen yapmak borçtan kurtulmak demektir.
+ Yorum Gönder